Autor Tema: Povratak u školske klupe  (Posjeta: 3044 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
Odg: Povratak u školske klupe
« Odgovori #20 u: 31.03.2012. u 14:47:54 sati »

Citat:
Pa ti sad radi u takvim uvjetima :278:
E da život je čupav, ništa nije lagano. Tim više je hvalevrijedno ovo tvoje predavanje. :286:
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #21 u: 01.04.2012. u 19:11:00 sati »
E da život je čupav, ništa nije lagano. Tim više je hvalevrijedno ovo tvoje predavanje. :286:
:115:
HEQ5 pro; SW ED 80/600, FF/FR x0.85, 9x50 finder/guider, ALccd5
SBIG ST-8300M, FW5, Baader filteri: LRGB, Ha7nm
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr
https://www.flickr.com/photos/zoran-novak/

Offline Oma Desala

• Galaktička Zraka
  • Spol: Ženski
« Odgovori #22 u: 09.04.2012. u 11:59:20 sati »
Zocky, svaka ti čast!
Baš mi je nekako toplo oko srca kad vidim ove fotke :)
I kao da sam malo ljubomorna na ove klince što su imali na tvom predavanju... Mora da je čaroban osjećaj kad si tako mlad, znatiželjan, kao spužvica i pun pitanja i kad te netko uvuče u ovako čaroban svijet astronomije... :)
Bravo!
The universe is vast, and we are so small. There is really only one thing we can ever truly control... whether we are good or evil.

10x50 Olympus
200/1200 SkyWatcher dobson

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #23 u: 09.04.2012. u 12:18:05 sati »
Hvala Oma :286:
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr

Offline igasparic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #24 u: 10.04.2012. u 08:35:25 sati »
Svaka čast Zocky!

I mi (AD Koprivnica) smo prošle godine imali slično, ali još zahtjevnije iskustvo - promatranje i predavanje za "Bistriće" iz vrtića.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #25 u: 10.04.2012. u 08:46:05 sati »
promatranje i predavanje za "Bistriće" iz vrtića.

Kako ste koncipirali predavanje za tako malu djecu?
Trolor

Offline igasparic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #26 u: 10.04.2012. u 08:52:47 sati »
Nije bilo lako. Kao putovanje u svemir od mjesta gdje se nalazimo polaganim udaljavanjem i što bism ovidjel isa sve veće udaljenosti. Prema reakcijama nije im bilo posve nerazumljivo, a većina je imala neko predznanje. A pitanja su bial iznennađujuće oštorumna i za "dobro se preznojiti" ...

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #27 u: 10.04.2012. u 22:34:09 sati »
Svaka čast Zocky!

I mi (AD Koprivnica) smo prošle godine imali slično, ali još zahtjevnije iskustvo - promatranje i predavanje za "Bistriće" iz vrtića.
Super.
Treba djeci znanost približavati od malih nogu :D
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr

Offline galileo

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #28 u: 10.04.2012. u 22:39:10 sati »
Čestitam članovima AD Koprivnica na stjecanju dragocjenog iskustva obrazovanja vrtičke djece.   [71*

I ja sam se ovih dana po prvi put našao u istoj/sličnoj ulozi.
Naime, djeca iz vrtića pokraj škole u kojoj radim, prije nekoliko mjeseci svojim pitanjima potakla su svoje tete - odgajateljice da u planiranje projekata uvrste i istraživanje svemira. I prije dva mjeseca u prostoriji te vrtičke grupe zvane "Prijatelji" sagradili su raketu od kartonskih kutija za jaja (stolac u raketi za jednog "astronauta"). Na stoliću pokraj rakete bili su gumbi za paljenje raketnih motora i komunikaciju s astronautom (!)... Teta je od kartonskih cijevi napravila "teleskop" (doduše bez leće) koji se mogao usmjeravati. Po zidovima prostorije i namještaju postavili su svoje likovne radove i makete na temu istraživanja svemira i podosta lutaka -"izvanzemaljaca".
Kad sam sve to vidio ugodno sam se iznenadio, no razlog mog dolaska je bila inicijativa od strane tete/vrtića da im predavanjem približim istraživanje svemira. Odmah smo se suglasili da bi bilo najbolje da djeca pješice za samo dvije-tri minute dođu u moju učionicu gdje će vidjeti mali školski planetarij, nekoliko teleskopa, fotografije nebeskih objekata, eventualno računalne projekcije pogleda kroz okular teleskopa i sl.  Teta-odgajateljica rekla je da iza 10 sati djeca zbog umora mogu zadržati koncentraciju samo 15-20 minuta i da je to vrijeme njihovog posjeta.

No, zaredali su tjedni moje i njihove gripe, mojih obveza i službenog putovanja....

Konačno, više nije imalo smisla odgađati naš susret u mojoj školi i "Dan D" dogodio se prošlog utorka - kad su školarci bili doma na proljetnim praznicima. U mojoj učionici čekala ih je gore opisana oprema, a nakon pokazivanja prividne vrtnje neba sa zvijezdama i zviježđima malog školskog planetarija (kartonska kupola promjera samo 85 cm - najmanjeg na svijetu !?) i mojeg izlaganja o istraživanju svemira popračenog povremenim pitanjima i odgajateljica je djeci postavila nekoliko pitanja. Pojedinci su prednjačili odgovorima, a jedan posebno koji je na pitanje "Što je Mjesec Zemlji?" odgovorio "On je Zemljin prirodni satelit!". No, uslijedilo je pitanje: "Ima li i drugačijih satelita?"  Isti "bistrić" je odgovorio "Ima! To su umjetni Zemljini sateliti koje izrađuju ljudi!"  Čulo se i odgovore da je Sunce nama najbliža zvijezda, da se svemir može istraživati teleskopima, ali i raketama koje nose razne uređaje.....
Tako sam "ostao bez teksta" nekoliko puta jer su djeca zaključila da su na Marsu (kao i na Zemlji) bijele površine ustvari snijeg i led, a na planetu zemlji plave se mora i oceani itd., itd.....
Zbog radoznalosti morali su vidjeti zrcalo u Dobsonu, leću u refraktoru, razlikovati objektiv od okulara teleskopa, tipkati po gumbima radi usmjeravanja računalne montaže itd. itd.   Na kraju smo razmijenili poklone i odšetali do analematičkog sunčanog sata gdje im je tijelo poslužilo kao "kazaljka".
Teta-odgajateljica bila je šokirana i time što je prošlo ne 15-tak minuta planiranog posjeta nego 70 minuta, a oni još uvijek nisu bili umorni i dekoncentriorani, nego samo gladni juhice koja se morala podgrijati u vrtiću s kojim dijelimo istu ogradu.

O objavljivanju fotki za svoje potrebe odlučit će vrtić, jer se danas više nego ikad vodi računa o dopuštenju roditelja o javnom korištenju fotki.

:D
« Zadnja izmjena: 10.04.2012. u 23:08:38 sati od galileo »
Ivica Skokić: SUNČANI SATOVI U HRVATSKOJ
http://www.celestialscenes.com/sundials/index.php?location=Home

Offline igasparic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #29 u: 10.04.2012. u 22:52:14 sati »
Odlično. To su neprocjenjiva iskustva. Pogotovo se čovjek može iznenaditi koliko neka mala djeca čak i vrtičkog uzrasta mnogo znaju, a još je važnije što su zainteresirani za astronomiju i istraživanje svemira općenito. Još kad bi u školama bilo zainteresiranih i poduzetnih učitelja ...