[- ASTRONOMIJA -] > FIZIKA

Galaksija Vs kuglasti skup

(1/22) > >>

dag:
Zanima me moze li mi netko objasniti sustinsku razliku zbog koje kuglasti skupovi zvijezda imaju taj relativno pravilan okrugli oblik, dok galaksije vrlo cesto imaju spljosteni oblik?
Ako u centru galaksije nije crna rupa, njezina se jezgra također kao i kod kuglastog skupa sastoji od zvijezda međusobno udaljenih nekoliko svj godina.
I u oba slucaja sve se to kaoticno vrti oko zajednickog tezista.

Razumijem i da je moguce da je uža jezgra galaksije mozda poput ogromnog kuglastog skupa, no zasto je onda u svojim vanjskim dijelovima cesto spljostena?

Bacač:
Jako zanimljivo pitanje Dag. Baš me zanima što će ostali reći. :106:

davor:
Pitanje je rotiraju li kuglasti skupovi kao i galaksije?

makijato:
 :262:

dag:

--- Citat: davor - 14.04.2012. u 21:25:11 sati ---Pitanje je rotiraju li kuglasti skupovi kao i galaksije?

--- Kraj citata ---
Ne znam da li je to moguce utvrditi. U skupu se svaka zvijezda giba zasebno a ne kao oblaci koji formiraju spiralne krakove npr.
Koliko se male razlike u brzini rotacije pojedinih dijelova galaksije mogu spektroskopski registrirati? Zasto to pitam: da li je moguce ustanoviti smjer i brzinu rotacije kod elipticnih galaksija koje nemaju izrazene spiralne krakove?
Ako to nije moguce, to znaci da nam je rotacija galaksije poznata samo zbog njihovog vizualno karakteristicnog oblika spirale. A to onda znaci da kod skupova pogotovo to necemo moci izmjeriti.

Ako nema jednog rotirajuceg objekta u centru, zasto bi neki oblak nepravilnog oblika u kojem se materija i plin gibaju potpuno kaoticno i bez reda, sazimajuci se poceo rotirati ili mijenjati svoj oblik u spljosteni?

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju