Autor Tema: Galaksija Vs kuglasti skup  (Posjeta: 10885 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Galaksija Vs kuglasti skup
« Odgovori #10 u: 15.04.2012. u 12:04:46 sati »
Prvi dio sam ti opširno objasnio u dva posta. Ne znam kako bolje, radi se o poznavanju newtonove mehanike.  S ponovom napomenom da cjelina ne počinje rotirati oko bilo koje jedinke nego centra mase. To je velika razlika. Zašto u istom smijeru? Dvojne zvijezde uvijek kruže u istom smijeru oko zajedničkog centra, zar ne? Opet odgovor leži u newtonovoj mehanici, ali detaljno pojašnjenje prelazi okvire ovog foruma.

Ovo pitanje s centrifugalnom silom galaksija je jako dobro postavljeno. Zapaženo je da se galaksije prilikom rotacije ponašaju kao kruto tijelo, zašto je tako, velika je tajna, ne zna se. Opet su pretpostavke da je u pitanju velika količina dodatne mase koju mi ne registriramo.  Ali, ako se tako ponašaju onda će i težiti prema zakretanju putanja zvijezda prema ekvatorijalnom djelu baš kao što se i čestice planeta, na primjer Jupitera "stišću" prema ekvatoru, a na ekvatoru šire zbog rotacije, dajući tijelu oblik elipsoida.

Na svaki odgovor moguće je generirati bezbroj novih pitanja. Dao sam ti puno štofa za razmišljanje, možda bi bilo bolje ovo progruntati pa donijeti neke svoje zaključke. U svakom slučaju ova tema je vruće pitanje suvremene znanosti i mnogo toga je još spekulativnog karaktera. Mene bi sada zanimalo tvoje mišljenje.

Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #11 u: 15.04.2012. u 12:05:06 sati »
Objekti ne mijenjaju orbitu od polarne prema ekvatorskoj! To vidiš i na primjeru kuglastih skupova pratitelja naše galaksije. Oni su sa svakakvim inklinacijama i ne teže da se uvuku u ravninu. Isto je i s Oortovim oblakom oko Sunca.
A zašto su neke galaksije spljoštene u vanjskom dijelu mislim da se još dugo neće otkriti, jer ne možemo definirati niti nepravilno ponašanje brzina u našoj galaksiji. Upravo iz ovog neznanja krenulo se u potragu za tamnom materijom. Sve je to povezano i još vrlo zagonetno.
Jedino za eliptične galaksije ima teza da se vremenom formiraju od spiralnih.

No vratimo se na kuglasti skup. Stvar je ista kao kod formiranja zvijezda. Oblak plina i prašine pod djelovanjem vanjskog impulsa (npr. udarnog vala supernove) počeo je rotirati. Vjerojatno smjer udara pokreće rotaciju u određenom smjeru. E sad, radi li se o smjeru čestica od kojih će nastati zvijezda ili o smjeru rotacije cijelog oblaka od kojeg će nastati cijeli skup zvijezda, sasvim je svejedno. Mislim da je tu odgovor na tvoje pitanje. Zvijezde skupa nastaju otprilike u isto doba i nebi trebale same biti zaslužne za smjer rotacije.

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #12 u: 15.04.2012. u 12:12:56 sati »
Slažem se s tobom Arkturuse, ali činjenica je da su se galaksije spljoštile, što znači da se masa morala preseliti u ekvatorijalni dio, kako, zašto, pitanje je.

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #13 u: 15.04.2012. u 12:14:45 sati »
Jesu li? Ili su formirane spljoštene?

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #14 u: 15.04.2012. u 12:15:39 sati »
Ne znam.

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #15 u: 15.04.2012. u 12:18:25 sati »
Ali razmišljam na slijedeći način. Ako neka zvijezda, ili sustav zvijezda kruži oko centra galaksije pod većom inklinacijom, a većina mase je koncentrirana u ekvatorijalnom pojasu, zar ne postoji i gravitacijska komponenta koja djeluje na njih u smjeru okomitom na ekvator?

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #16 u: 15.04.2012. u 12:20:28 sati »
Kuglasti skupovi su stari barem kao galaksija i imali su dovoljno vremena preseliti se u ekvatorsko područje, pa to nisu učinili. (Ili možda nisu imali dovoljno vremena? :262: )
Ali razmišljam na slijedeći način. Ako neka zvijezda, ili sustav zvijezda kruži oko centra galaksije pod većom inklinacijom, a većina mase je koncentrirana u ekvatorijalnom pojasu, zar ne postoji i gravitacijska komponenta koja djeluje na njih u smjeru okomitu na ekvator?
U tome i je problem. Gdje je zapravo većina mase?

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #17 u: 15.04.2012. u 12:32:13 sati »

Citat:
Kuglasti skupovi su stari barem kao galaksija i imali su dovoljno vremena preseliti se u ekvatorsko područje, pa to nisu učinili. (Ili možda nisu imali dovoljno vremena? :262: )

Na to sam pitanje odgovorio u jednom od onih kobasastih postova, radi se o gustoći zvijezda i vjerojatnosti interakcija i eventualnom postojanju "fantomske" dodatne mase, plinova ili što već je.

Gledano s aspekta današnjih saznanja većina mase je u središnjem djelu i ekvatorijalnom pojasu. Na kraju takve galaksije vidimo, zar ne? O hipotetskoj materiji ne mogu raspravljati.

Offline xEnomania

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #18 u: 15.04.2012. u 13:00:46 sati »
ispričavam se što na ovaj način ulijećem u raspravu, međutim:
prema onome što sam pročitao i valjda shvatio, spomenuto je bilo da imaginarni baricentar je taj na kojeg se grupacija zvijezda kače i vrte. E sad kolko ja znam o kuglastim skupovima, u jednoj knjizi je pisalo da je zapravo u njegovom središtu zaostala nakupina materijala galaksije, pa je to ustvari centar. Kuglasti skupovi znate i sami da su stari i da su bliži galaktičkoj jezgri, gdje je ujedno i količina tih materijala veća. Priča o slučajnom nakupljanju zvijezda mislim da više vrijedi kod otvorenih skupova.
« Zadnja izmjena: 15.04.2012. u 13:04:10 sati od xEnomania »
Konus Newtonian 114/910 EQ2, f/8, Kellner 10mm i 25mm, 15mm GSO SuperView, 2x Barlow sa 2 filtera

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #19 u: 15.04.2012. u 13:33:39 sati »
ispričavam se što na ovaj način ulijećem u raspravu, međutim:
......

Ma nemoj se molim te ispričavati. Ovo je neformalno čavrljanje i svi su pozvani  da sudjeluju. Što više to bolje. Nismo mi profi astrofizičari, samo znatiželjnici!  :D

Da, ima smisla to što si napisao. Centralna masa na bilo koji način sakupljena, garantira formiranje zatvorenog skupa.