Daže, nisam napisao da kuglasti skup rotira, ali dvije zvijezde koje se nađu dovoljno blizu zarotirat će jedna oko druge. Isto tako ako se više zvijezda nađe dovoljno blizu zarotirat će se oko zajedničkog centra mase po zakonima gravitacije zato jer zvijezde imaju svoju međusobnu relativnu brzinu.
Ako su zvijezde u kuglastim skupovima više razmaknute tada će se manifestirati samo međusobno perturbacijsko djelovanje koje će otklanjati zvijezde od njihovog pravocrtnog gibanja. Ali zato niti jedna zvijezda neće moći izletjeti izvan skupa ako nema dovoljnju brzinu da nadvalada gravitaciju ukupne mase svih zvijezda. Da nije tako ne bi imali kuglastog skupa jer bi se zvijezde razišle svaka na svojku stranu. Njeno kretanje na rubu skupa biti će poput slobodnog hica metka s površine zemlje. Takvo gibanje teži prema kružnom gibanju oko središta, ako je brzina dovoljnja i hitac nije okomit. Dakle u svakom slučaju pojedinačna zvijezda ima tendenciju kruženja oko centra ukupne mase. Obzirom na veliku razmaknutost zvijezda vjerojatnost zvijezdi da prođu jedna pored druge je mala i vrijeme potrebno da se cijeli skup zarotira u ovom slučaju bi moglo biti duže od starosti svemira, dakle nikad.
Druga varijanta je veća gustoća zvijezda i jači međusobni gravitacijski utjecaj koji slobodne putanje zvijezda pretvara u kružno, odnosno eliptično gibanje što će na koncu rezultirati rotacijom cijelog sustava.
Naravno da prostor oko centra mase galaksija igra značajnu ulogu, gustoća zvijezda je ovdje najveća, mogući su sudari, pa čak i formiranje crne rupe. Postoje i razmišljanja, to znaš, da se u centru svake galaksije nalazi crna rupa.
Jednom kada se pojavi rotacija galaksije će se spljoštiti uslijed centrifugalne sile koja najjače djeluje na objekte blizu galaktičkog ekvatora.