Autor Tema: Rudarstvo na asteroidima  (Posjeta: 14649 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Steblaj

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Rudarstvo na asteroidima
« Odgovori #10 u: 25.04.2012. u 12:34:11 sati »
Inflacija je došla jer su zlato i srebro bili platežno sredstvo u to vrijeme. Povećanjem količine istog u opticaju, došlo je do inflacije (i rata s Englezima ako se ne varam). Danas nema potrebe za pronalaženjem zlata i srebra, jer su sve valute prešle na "fiat" sistem, pa uvoz sa asteroida tko zna čega još ne može dovesti do inflacije.

Edit: Todor je bio brži.  :mrgreen:

I da Todore, dobro si povezao.
SkyWatcher APO 100/900
TS APO 80/480
AZ-EQ6GT
Orion OAG Deluxe + ALccd5L-IIc
Canon 600d

Offline makijato

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #11 u: 25.04.2012. u 14:20:30 sati »
 :kokice:
TS25x100LX,БПЦ:8x30,7x35,12x40,10x50,20x60,10x50,Carl Zeiss Jena 8x30,revue 20x80
Skywatcher MAK:102/1300,MAK:90/1250,AZ GO TO...Nikon D3200

Offline xEnomania

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #12 u: 25.04.2012. u 21:48:46 sati »
« Zadnja izmjena: 25.04.2012. u 22:53:10 sati od Danijel »
Konus Newtonian 114/910 EQ2, f/8, Kellner 10mm i 25mm, 15mm GSO SuperView, 2x Barlow sa 2 filtera

Offline Tvrtko

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #13 u: 05.05.2012. u 12:48:28 sati »
Nisam ekspert, ali moram priznati da mi ekonomska strana ovoga zvuči čudno, pogotovo kada se sjetim koliko samo košta dignuti kilu tereta u nisku orbitu.. Pa kada uzmemo da projekcije troškova razvoja ovako nečega uglavnom možemo množiti sa najmanje 2x ili 3x, pa pogledamo koliko bi samo koštalo dignuti svu infrastukturu u orbitu, da li bi vraćena rudača bila veće vrijednosti od uloženog? Hm. Nekako mi ne djeluje vjerojatno. Znam da su tu nekakvi stručnjaci koji su pak izvrtili nekakve brojeve, ali ne znam političku pozadinu svega. Moram priznati da mi više djeluje kao nekakva patka u svrhu političkog manevriranja. Možda sam u krivu.

Offline Dario

• Galaktička Zraka
« Odgovori #14 u: 05.05.2012. u 15:27:57 sati »
Pa, cijena lansiranja ne mora biti toliko skupa, ukoliko se salju prazni spremnici, a vracaju puni. Ili mozda ne?  :111:
Skywatcher EVOSTAR ED100 - 100/900mm
EQ5 + SynScan upgrade kit
LET 28mm 2", HR Planetary 9mm 1.25"
Canon EOS 550D
Canon 18-55mm f/3.5-f/5.6 IS, Cosina macro 28-70mm f/4, Minolta 45mm f/2, Nikon E 50mm f/1.8

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #15 u: 05.05.2012. u 15:48:19 sati »
Nema od toga ništa, tehnologija za to će se tek morati razviti, a to će se raditi tek na Mjesecu. Tamo će se prvo rudariti i razvijati svemirska industrija rudarenja, kao i svega drugoga, pa tek kada se to dovede do nivoa kada će biti sigurno i isplativo ići će se naganjati asteroide po Sunčevom sustavu i čeprkati rudu iz njih. To je još jako daleko, rekao bih reda veličine 200-300 godina budemo li išli ovim tempom.

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #16 u: 05.05.2012. u 16:09:19 sati »
Trenutnim tempom mi idemo unazad što se tiče boravka u svemiru

Offline xEnomania

• ZvjezdoKrilac
  • **
Rudarstvo na asteroidima
« Odgovori #17 u: 05.05.2012. u 18:21:07 sati »
Trenutnim tempom mi idemo unazad što se tiče boravka u svemiru

NASA-i stezu budzet konstantno, jedva da moze poslat jednu sondu negdje godisnje. S tehnoloske strane, kad vidim da su za nove misije malo doradili skoro 50 godina star J-2...tuga. Tu se nadam da ce druge drzave, uz SpaceX-uskoro nastupiti.
Konus Newtonian 114/910 EQ2, f/8, Kellner 10mm i 25mm, 15mm GSO SuperView, 2x Barlow sa 2 filtera

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #18 u: 05.05.2012. u 18:44:08 sati »
Nema od toga ništa, tehnologija za to će se tek morati razviti, a to će se raditi tek na Mjesecu. Tamo će se prvo rudariti i razvijati svemirska industrija rudarenja, kao i svega drugoga, pa tek kada se to dovede do nivoa kada će biti sigurno i isplativo ići će se naganjati asteroide po Sunčevom sustavu i čeprkati rudu iz njih. To je još jako daleko, rekao bih reda veličine 200-300 godina budemo li išli ovim tempom.
A jesu se dogovorili ciji je Mjesec i na koji se nacin eventualni resursi mogu eksploatirati?
Po meni trebao bi imati neki status slican zemaljskim polarnim kapama a ne da tko god dođe iskopa sto mu treba.
Trebao bi biti na neki nacin zasticen, kao u ostalom i sva svemirska tijela. Mi smo na Zemlji navikli svojatati treritorij, kupovati ga i prodavati, ograđivati ga, iskoristavati i zagađivati.
Svako svemirsko tijelo je eko sustav za sebe i kao takvog bi ga se trebalo cuvati koliko je to moguce. Kao i neke specificne eko sustave na Zemlji.
Postoje li negi međunarodni dogovori u tom smislu ili je jos uvijek "tko prvi ..."?

Kad malo razmislim zapravo istrazivanje svemira trebale bi sve zemlje svijeta financirati, svatko prema svojim mogucnostima, i da uspjesi budu zajednicki. Hmm ... vuce malo na utopiju? :286:
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #19 u: 05.05.2012. u 19:58:14 sati »
A jesu se dogovorili ciji je Mjesec i na koji se nacin eventualni resursi mogu eksploatirati?
Po meni trebao bi imati neki status slican zemaljskim polarnim kapama a ne da tko god dođe iskopa sto mu treba.
Trebao bi biti na neki nacin zasticen, kao u ostalom i sva svemirska tijela. Mi smo na Zemlji navikli svojatati treritorij, kupovati ga i prodavati, ograđivati ga, iskoristavati i zagađivati.
Svako svemirsko tijelo je eko sustav za sebe i kao takvog bi ga se trebalo cuvati koliko je to moguce. Kao i neke specificne eko sustave na Zemlji.
Postoje li negi međunarodni dogovori u tom smislu ili je jos uvijek "tko prvi ..."?

Kad malo razmislim zapravo istrazivanje svemira trebale bi sve zemlje svijeta financirati, svatko prema svojim mogucnostima, i da uspjesi budu zajednicki. Hmm ... vuce malo na utopiju? :286:
Bojim se da je to utapanje u utopiji. :278:
Da se na Antarktici nađe isplativa količina nafte [11* pingvini (valjda bi McPingvin preživio),  [11* sporazumi.
U svemiru čak ne možeš govoriti ni o EKO sustavu koji treba sačuvati. [68*
A ruku na srce :srce: radijacija u svemiru je puno štetnija od onog što čovjek može naštetiti. Svemir je opakiji i od čovjeka. :101:
Srećom ili nesrećom za sad je neisplativo rudarit na Mjesecu. Srećom, jer nema pretjerano lansiranja sa Zemlje (što bi dodatno ugrozilo ozonski omotač), nesrećom, jer bez profita rakete lete brzinom puža.
Nismo mi na evolucijskom stupnju homo sapiensa star trek, pa da smo riješili egzistencijalne probleme i sad se možemo posvetiti moralnim i duhovnim usavršavanjima, ko će bolje i pametnije. Pokreće nas jedino jagma za osobnom dobiti.
(Uh, ispričavam se, tak mi dobro ide ovo drobljenje, da se sve ponosim :287: )
A zamisli koji raj je na Mjesecu za nuklearne pokuse! :81: Nitko se ne buni, nikome ništa ne razaraš, ne štetiš radijacijom. Milina jedna. :214: Rastopiš se od sreće. :125: