Autor Tema: Susret s nemogucim  (Posjeta: 14938 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
Susret s nemogucim
« u: 09.05.2012. u 19:57:21 sati »
Sto mislite kako reagiramo u susretu s nemogucim?
Primjerice recimo da ne vjerujem uopce u postojanje izvanzemaljske civilizacije, da sam 100% SIGURAN da smo sami, i budem u situaciji da gledam tanjur kako mi slijece u dvoriste i iz njega izađu tri lignje u nekom krljustima i pocnu prikupljati uzorke.
Vrlo je tesko odustati od svojih apsolutnih sigurnosti i uvjerenja. Kako cemo reagirati? Kako cemo se osjecati?

Ili npr uvjeren sam da cuda nisu moguca i onda mi dođe neki djed i pokaze mi kako svojom voljom moze dizati predmete u zrak, kako on sam moze lebdjeti, a i ja s njim.
Sto ce biti samnom kada djed ode? Kako cu prihvatiti da cuda postoje? Hocu li to uopce prihvatiti ili cu si sve pokusati objasniti na neki meni poznati nacin? Zataskati sve i uvjeriti se da sam sigurno sanjao?

Osobno bih volio da mi se tako nesto dogodi jer bi to bio test moje otvorenosti. Sigurno bi bio sokiran i trebalo bi mi neko vrijeme da nađem novu "nulu" od koje krenuti slagati novu sliku. Sigurno bih o sebi puno tada naucio.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
Odg: Susret s nemogucim
« Odgovori #1 u: 09.05.2012. u 20:20:02 sati »
Ja bih rekao VAAAAAAUUUUUUU, KAK JE DOBRO :286:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #2 u: 09.05.2012. u 21:16:19 sati »
Sto je to nemoguce ???......... ili si halucinirao ili je to sasvim moguce...
Npr.ako si sto posto siguran da smo sami onda nemas racionalan pogled na svijet,
  jer takav stav ne spada u 100 % vjerojatnost, tj nemas ispravnu sliku o svijetu oko sebe
    (jedno je imati nepotpunu sliku zbog nedostatka informacija, a drugo neispravnu zbog
     pogresne interpretacije ili subjektivnih nacela), niti je tvoj sud o mogucem i nemogucem ispravan...

.. s druge strane nije vjerojatno ocekivati slijetanje lignji u letecem tanjuru
    (mozda przene na tanjuru  :mrgreen: )..jer je vjerojatnost za to po svim poznatim logickim nacelima nije vjerojatna
( ako i lignje u tanjuru dodju sa njim ce morati
     doci i jako puno cinjenica koje ce to prikazati u logickom svjetlu...tj morat ce iz temelja
      promjeniti nase temeljne kosmoloske i biokemijske pretpostavke koje trenutno
      ne dopustaju lignje u letecim tanjurima ).....u protivnom radit ce se u cudu  ( prije vjerolatno o halucinaciji)..
  ...isto je i sa dedekom supermanom....ako dedek leti, tu nije samo dedek vec jos nesto drugo
        sto jos ne razumijemo.....no nikakvo cudo i nemoguce...ili opet haluciniramo...

Cuda ne postoje, ako nesto deklariramo kao cudo u pitanju jedno moze biti nasa
  pogresna interpretacija zbog nerazumjevanja razloga
, bilo da ga jos nismo ustanovili, bilo da je uopce izvan nase domene razumjevanja....
(bolje je reci cudno, a ne cudo - u protivnom cemo zavrsiti u dogmama i praznovjerju) IMHO
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #3 u: 09.05.2012. u 21:21:12 sati »
To su bili samo bananalni primjeri da docaram ideju. Nisi se trebao toga dohvatiti, to samo sluzi za ilustraciju sukoba subjektivne sigurnosti i uvjerenja, s objektivnom cinjenicom.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #4 u: 09.05.2012. u 22:02:46 sati »
To su bili samo bananalni primjeri da docaram ideju. Nisi se trebao toga dohvatiti, to samo sluzi za ilustraciju sukoba subjektivne sigurnosti i uvjerenja, s objektivnom cinjenicom.
jako banalni, neprimjenljivi ,potpuno nedocarljivi :mrgreen:..
...no princip se svodi na isto i sa onim ne bas tako banalnim
primjerima i situacijama....
Sto je to cudo i kako moze nesto biti nemoguce ako se sa tim sretnes....????
(pod pretpostavkom da ne haluciniras)
    -sukob uvjerenja i cinjenica postoji ako se  vjeruje u cuda i nemoguce......
      -subjektivne predodzbe se savladavaju ako postoji volja za otvoreno
          logicko promisljanje nad cinjenicama..

IMHO
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #5 u: 09.05.2012. u 22:31:29 sati »
Ja sam danas imao susret sa nemogućim.  :zubo:

Offline BadMad

• Galaktička Zraka
  • jesu likovi iz crtića obvezni avatari :-)?
« Odgovori #6 u: 09.05.2012. u 23:26:16 sati »
Sto mislite kako reagiramo u susretu s nemogucim?

Ljudi općenito: To je najbolje opisao Douglas Adams u najboljoj knjizi ikada (onaj svemirkski brod na utakmici kriketa): SEP field - Sombody Eles's Problem polje. Ljudska osobina da ne vide ništa što ne žele vidjeti, ne očekuju ili ne mogu objasniti.   :D
Osobno, ne znam. Volio bih misliti bi imao nekakav Šerlokholmsovki pristup pojavi/čudu, ali mislim da bi bar kratkoročno prevladala emocija pa bi vidio ono što želim vidjeti ili ono čega se bojim da bi vidio... tako nekako.
Skywatcher 114/900 eq1 |  kineski šrot zoom dvogled 8x50

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #7 u: 09.05.2012. u 23:44:02 sati »
Ustvari takve "nemoguće" stvari su se vrlo često događale. Kad je Kolumbo nabasao na Ameriku domoroci su po prvi put vidjeli ogledala, konje i još svakakva čuda koje su donijeli bljedoliki. Obično kad "naprednija" civilizacija nabasa na manje "naprednu" događaju se takve "nemoguće" stvari. Mislim da se to može usporediti s onim što si spomenuo.
Isto tako mislim da bi početna zbunjenost odnosno iznenađenje kratko trajalo, ljudski um ima veliku sposobnost prilagodbe.
...be open minded, but don't be stupid...

Offline Mario

• AstroBrbljavac
  • *
    • Astronomija.pondi
« Odgovori #8 u: 10.05.2012. u 06:04:14 sati »
Susret s nemogućim je kad ti profesor uvali takav ispit da ga je nemoguće proći  :mrgreen: . Ja obično počnem plakat u sebi...

Sad za ozbiljno, ja se nadam da bi ostao staložen.
Ad astra per aspera - a rough road leads to the stars

Offline Dario

• Galaktička Zraka
« Odgovori #9 u: 10.05.2012. u 08:46:25 sati »
Ljudi općenito: To je najbolje opisao Douglas Adams u najboljoj knjizi ikada (onaj svemirkski brod na utakmici kriketa): SEP field - Sombody Eles's Problem polje. Ljudska osobina da ne vide ništa što ne žele vidjeti, ne očekuju ili ne mogu objasniti.   :D
Haha... Upravo sam ovo htio napisati, kada vidim da ti vec jesi. :215:
Skywatcher EVOSTAR ED100 - 100/900mm
EQ5 + SynScan upgrade kit
LET 28mm 2", HR Planetary 9mm 1.25"
Canon EOS 550D
Canon 18-55mm f/3.5-f/5.6 IS, Cosina macro 28-70mm f/4, Minolta 45mm f/2, Nikon E 50mm f/1.8