Autor Tema: Susret s nemogucim  (Posjeta: 14904 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline menneskedyr

• VanZemljak
  • Spol: Muški
    • menneskedyr.net
Odg: Susret s nemogucim
« Odgovori #10 u: 10.05.2012. u 09:12:02 sati »
Kolege i ja smo jednom bauljali po šumi i započeli raspravu o tome kako bismo reagirali da sad tu između stabala protrči neka životinja ili nešto koja ne samo da ne živi ovdje, nego ne liči ni na što poznato, ono, neko skroz uvrnuto i nepoznato stvorenje. Tu nema neke dileme, bježali bismo kao mahniti, samo je bilo pitanje bismo li zastali da poslikamo ili ne 8)

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #11 u: 10.05.2012. u 09:27:34 sati »
Mislim da je nemoguće da postoji nemoguće! :mrgreen:

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #12 u: 10.05.2012. u 17:44:57 sati »
Kolege i ja smo jednom bauljali po šumi i započeli raspravu o tome kako bismo reagirali da sad tu između stabala protrči neka životinja ili nešto koja ne samo da ne živi ovdje, nego ne liči ni na što poznato, ono, neko skroz uvrnuto i nepoznato stvorenje. Tu nema neke dileme, bježali bismo kao mahniti, samo je bilo pitanje bismo li zastali da poslikamo ili ne 8)

Sudeći po tvojim slikicama, prvo bi "to" sliknuo iz žablje perspektive, onda bi ga sliknuo iz ptičje, sa drveta, zatim bi ga zamolio da se naceri, pa bi ga zumirao, pa bi mu rekao da se namjesti ispred Mjeseca da mu "uhvatiš" siluetu, zatim bi ga gurnuo u vodu jezera pa bi ga sliknuo kako maše rukama, pandžama čimeveć, onda bi ga zamolio da pluta na leđima i odmahuje ti i na kraju bi sliknuo pipak kako maše iz vode prije nego bi ostali samo mjehurići. Naravno, sliknuo bi i njih, onako, da se u njima oslikavaju rotirajuća svjetla onog stroja što lebdi iznad. Tada bi sliknuo i njih i vriščeći trčao za svojim prijateljima. I onda bi slikice završile na http://www.menneskedyr.net/ :76:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline menneskedyr

• VanZemljak
    • menneskedyr.net
« Odgovori #13 u: 10.05.2012. u 18:06:27 sati »
Ma znaš kak bi :D Evo neki dan bio na raftingu i uletjela mi bjelouška u čamac. Jel ima slike? Nema :zubo:

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #14 u: 10.05.2012. u 18:38:57 sati »
To je zato što su ti ruke bile mokre, a to nije dobro za fotić :zubo:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline tonii

• Jahač Kometa
« Odgovori #15 u: 10.05.2012. u 20:03:39 sati »
Mislim da je nemoguće da postoji nemoguće! :mrgreen:
Koliko god ovo bilo zafrkantski, ne znam da li je autor svjestan koliko je u pravu.  :106:
Dijalektika, dakle (po mom poimanju) beskonacnost. Nikada dostignuti kraj, jer takvo nesto (kraj) vjerojatno i ne postoji. I zato je nemoguce samo ono sto mogucim se promatra. Sve metode ovog svijeta u takvim trenucima treba pazljivo odbaciti (kako i da li u potpunosti, to prepustam svakom ponaosob) i zamjeniti ih svojom jer, em sto ih jedino individua tada shvaca, em sto one stare (svojim mogucim mogucnostima) sputavaju (shvacanje) moguce nemogucnosti.

I 'moguce' i 'nemoguce' jeste sve (vjecno kretanje) samo, sloziti ce te se da 'nemoguce' nije moguce pozitivnim i prirodnim metodama objasniti sto ne znaci da takvo nesto nije moguce, nego samo to da je individua u tim trenucima Uspjela da obuhvati ono sto je drugima nemoguce, a sto je njoj/njemu sada itekako moguce - sirina u jednom sasvim novom poimanju! Kako to objasniti suvremenim metodama provjere vjerodostojnosti? - Nikako.
I tako u beskonacnost, a sada odoh.

Pozdrav! :sesir:

Offline borealis1001

• AstroPripravnik
  • **
  • Spol: Ženski
  • 'cos You are the universe and the Universe is you.
« Odgovori #16 u: 05.08.2012. u 18:56:00 sati »
Meni je ovo odlična tema jer se pomalo bavi i pitanjem integriteta osobe (koja u relativno zadovoljavajućem suživotu s "mogućim" niti ne razmišlja o "nemogućem" ... a samo ponekad pomisli: "ne d'o Bog da se "nemoguće" desi!  :76: - recimo da kad kažem "nemoguće" onda smatram da ono ima negativnu konotaciju...). Primjerice, jedno od "nemogućih" stvari, majanski doomsday 21.12.2012...ni ja se nisam uspjela odhrvati onoj prvoj automatskoj misli koja je bila (onak u nevjerici) "Ma da?!" ... išla sam si pročitati o tome, kataklizma ili pak neka transformacija? Uglavnom, ljudski rod ali i životinjski svijet u principu ne preferira nepoznato, onak iskonski se pomalo i bojimo nepoznatoga (pritom ne mislim na avanturistički duh ljudi koji vole putovati i otkrivati novo  :76:) te isto tako volimo stvoriti neke naše "sigurne luke" po pitanju vjerovanja, stavova, sustava vrijednosti itd. Sve što je izvan "sigurne luke" ili domene "mogućeg" spada u nepoznato i potencijalno opasno, što zaista i ne mora biti tako. Tako da, ovisno o magnitudi osobnog utjecaja i osobnog značaja nekog "nemogućeg" događaja, u opasnost dolazi integritet osobe koja se suočava sa nečim što joj može u sekundi dezintegrirati većinu do sad vrijedećih stavova, vrijednosti itd što je često opasna situacija za mnoge. Kako se ljudi ponašaju u datom trenutku opet je vrlo individualno. Ja zaista ne znam kako bih reagirala da usred mraka, dok tapkam do kuhinje po čašu vode, sretnem nekakvog duha, prikazu, nešto što bi mi trajno promijenilo moj sustav vjerovanja i otvorilo mnoštvo pitanja... Nisam sigurna radi li se ovdje samo o karakternoj crti Otvorenosti (vidi model crta ličnosti Big 5) kao što je spomenuo i autor ovog thread-a...te mi se čini da se radi o nečem mnogo kompleksnijem - o pitanju integriteta osobe, o onome od čega smo sazdani, od mnoštva stavova, vjerovanja, sustava vrijednosti i drugih building blocks koji se u sekundi mogu srušiti samo jednom jedinom "nemogućom" instancom, ovisno o njenom značaju za svakog ponaosob....
Olympus E-410;
40-150mm, 9-18mm, 70-300mm, 14-42mm;
SkyWatcher  Newt EQ-3, 150/750;
-just a beginning :-)-

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #17 u: 07.08.2012. u 20:22:01 sati »

Sto mislite kako reagiramo u susretu s nemogucim?
Vrlo je tesko odustati od svojih apsolutnih sigurnosti i uvjerenja. Kako cemo reagirati? Kako cemo se osjecati?

Naše reakcije na nemoguće , nakon frapantnog iznenađenja , smirile bi se jako brzo .Smirile bi se  bez nekih traumatoloških posljedica na isti naćin , kao što je doživljeno mnogo puta u povijesti znanosti. Jedan recimo primjer , takvog susreta s nemogućim je bio kad su ljudi otkrili , da žive na Zemlji koja ima oblik kugle a ne  ravne ploče , i da oni ljudi koji se nalaze na donjoj polutci neće pasti sa kugle. To je  svojevremeno bilo nemoguće ali kad je to nemoguće objašnjeno ono je postalo samo objektivna  stvarnost. 
Prema tome neradi se o susretu s  nemogučim ,  radi se samo o susretu čovjeka sa pojavom koju tek s vremenom treba sam sebi objasniti.  :hopla:
« Zadnja izmjena: 07.08.2012. u 20:35:16 sati od Đeno »
Nek samo rotira...

Offline borealis1001

• AstroPripravnik
  • **
  • Spol: Ženski
  • 'cos You are the universe and the Universe is you.
« Odgovori #18 u: 09.08.2012. u 18:42:50 sati »
a što se događa kad empirija ne može objasniti dogođeno "nemoguće"?   :287: kad neke stvari ostanu jednostavno neobjašnjene jer ne spadaju u domenu zakona obuhvaćenih nama poznatim empirijskim zakonitostima?  :286: what then? mislim da tada ne prolazi baš sve bez trauma...jer, priznajmo si barem to da Empirija ne može (odnosno MI ne možemo jer ne znamo) objasniti baš sve ... koliko god mi to žarko željeli...btw, mislim da stupanj traume raste progresivno s povećanjem količine znanja današnjeg modernog čovječanstva koje si često puta bahato i prepotentno želi i nastoji a ma baš sve objasniti putem poznatih ruta, utabanih puteva empirije, zanemarujući pritom to ogromno neznanje koje je još uvijek pred nama te kojem samo poneki, skromni pojedinci prilaze s poniznošću i vrijedno rade, proučavaju i dolaze do hvalevrijednih saznanja npr. Mr.Hawking.... :wink: eto malecka digresija al poanta je u tome da "nemoguće" potencijalno postoji, jer "nemoguće" je upravo naše - neznanje.
Olympus E-410;
40-150mm, 9-18mm, 70-300mm, 14-42mm;
SkyWatcher  Newt EQ-3, 150/750;
-just a beginning :-)-

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #19 u: 09.08.2012. u 20:07:25 sati »

a što se događa kad empirija ne može objasniti dogođeno "nemoguće"?   :287: kad neke stvari ostanu jednostavno neobjašnjene jer ne spadaju u domenu zakona obuhvaćenih nama poznatim empirijskim zakonitostima? 

Bili , mogao  ovaj post malo , bolje obrazložiti. Oprosti , ali nisam  baš mogao sve konce kako treba pospojiti .
Niije mi jasno kakva je to konstatacija da emperija nešto može objašnjavati? Emperija može biti predmet proučavanja ili argument koji dokazuje ono što mi pokušavamo objasniti.

... :wink: eto malecka digresija al poanta je u tome da "nemoguće" potencijalno postoji, jer "nemoguće" je upravo naše - neznanje.

Neznanje i nemoguće , različiti su pojmovi , nisu jedni drugom ekvivalentni a kamoli da su jedno te  isto . I baš upravo radi toga što postoji ogromna razlika između ova dva pojma , imamo mogučnost da neznanje prije ili poslije savladamo znanjem , a nemoguće može i dalje da egzistira u zapečcima predrasuda. Ništa nema izvan prirode , pa stoga je sve objektivna realnost koju prije ili kasnije treba samo dokućiti.
Nek samo rotira...