Autor Tema: Susret s nemogucim  (Posjeta: 14905 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline borealis1001

• AstroPripravnik
  • **
  • Spol: Ženski
  • 'cos You are the universe and the Universe is you.
Odg: Susret s nemogucim
« Odgovori #20 u: 09.08.2012. u 20:46:13 sati »
...empirija u smislu prirodnih znanosti koje se temelje na empirijskim postupcima,na to sam mislila. Nemojmo si laskati da empirijskim postupcima možemo baš svu "mudrost" svijeta (rekla bih i Svemira) zahvatiti...postoje mnoge "kvake" koje zasigurno moramo još otkriti (ma i ako jest empirijom, onda zasigurno ne poznajemo još mnogo njenih segmenata koje ćemo možda tek otkriti). Citiram:"Ništa nema izvan prirode , pa stoga je sve objektivna realnost koju prije ili kasnije treba samo dokućiti." - Vjerujem da nema samo, pitanje je da li poznajemo baš sve njene dimenzije? Mislim da si u ovom slučaju ne smijemo dozvoljavati pretjeranu simplifikaciju...

Ne bih ovdje vukla paralelu baš bukvalno (nemoguće=neznanje) samo sam sugerirala da je "nemoguće" često potencirano našim nezanjem, jer smo često uopće nesvjesni činjenice da postoji išta povrh onoga što znamo, što nam je poznato, pa smo zbog neznanja limitirani i ponekad moguće percipiramo...nemogućim  :zubo:
Olympus E-410;
40-150mm, 9-18mm, 70-300mm, 14-42mm;
SkyWatcher  Newt EQ-3, 150/750;
-just a beginning :-)-

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
« Odgovori #21 u: 09.08.2012. u 20:59:58 sati »

Pa dobro kad  tako kažeš .
Po meni je ovaj tekst sam po sebi prilično kontradiktoran , pa je suvišna svaka daljnja analiza istog.
Nek samo rotira...

Offline borealis1001

• AstroPripravnik
  • **
« Odgovori #22 u: 09.08.2012. u 21:23:46 sati »
po meni nije kontradiktoran no svakako poštujem različitosti u percepciji i poimanju stvari....
Olympus E-410;

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #23 u: 09.08.2012. u 21:54:18 sati »
"nemoguće" često potencirano našim nezanjem
to je ok pretpostavka.....
..prva asocijacija kad se percepira nesto sto je "nemoguce" u konceptu naseg
      shvacanja svemira je "nemoguce".....no sama kontradikcija je nazivati nesto nemogucim, a sto se u stvari dogodilo.....to zapravo jedino ukazuje  na nase neshvacanje ili nepotpunu percepciju doticnog dogadjaja ili procesa...... IMHO.
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline borealis1001

• AstroPripravnik
  • **
Odg: Susret s nemogucim? ili mogućim?
« Odgovori #24 u: 09.08.2012. u 22:00:57 sati »
U jednom rudimentarnom opsegu poimanja rekla bih da je odnos mogućeg i nemogućeg poput onog "Biti ili ne biti" jer jedno drugo isključuje, pobija, itd....to da, svakako, to je nužno prva asocijacija...no nije li baš u širini ljepota poimanja? ...rekla bih, kako za što a ova tematika mogućeg/nemogućeg, po meni, baš to traži i baš bi me veselilo kad bi se ova tema razvila u jednu pravu malu filozofsku raspravu, mislim da smo na dobrom putu  :286:
Olympus E-410;

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
Odg: Susret s nemogucim? ili mogućim?
« Odgovori #25 u: 10.08.2012. u 14:13:35 sati »
...rekla bih, kako za što a ova tematika mogućeg/nemogućeg, po meni, baš to traži i baš bi me veselilo kad bi se ova tema razvila u jednu pravu malu filozofsku raspravu, mislim da smo na dobrom putu  :286:

Ne treba se gubiti u suvišnim raspravama koje zapravo nisu dio ove teme i vode u krivom smjeru. Razvijati neku filozofsku raspravu na relaciji nemoguće – moguće , dakako , svakako važnim filozofskim pojmovima , u ovom slučaju  potpuno je pogrešno. Naime , dagovo pitanje striktno je fokusirano na  „Susret s nemogućim „ Rječ je o susretu koje u praksi treba  znaćiti , susret s konkretnom pojavom , konkretnim objektom , konktretnom spoznajom ili učenjem koje nakon takvog susreta korjenito  izmjenjuje stajalište sudionika. Žao mi je , ali za daljnju raspravu u ovom slučaju ,nudi se  samo izrežirana analogija gdje se transformacijom pokušavaju izjednaćiti pojmovi  mogućeg i mogućnosti . Ovakvo razmišljanje  može našim forumašima , da stvara samo pogrešan privid ekvivalentnosti  ovih potpuno različitih filozovskih termina , pa stoga nema smisla , dalje produbljavati i produžavati  ovaj off, čak i na razini filozofske rasprave koja je za ovaj tip foruma sasvim suvišna.

« Zadnja izmjena: 10.08.2012. u 14:41:39 sati od Đeno »
Nek samo rotira...

Offline borealis1001

• AstroPripravnik
  • **
« Odgovori #26 u: 10.08.2012. u 17:12:54 sati »
 :215:
Olympus E-410;

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #27 u: 12.08.2012. u 09:03:37 sati »
Ali onda treba promijeniti naziv nemogucim, ili striktno definirati sto se pod tim podrazumjeva...inace to jos jace zove na pogresnu interpretaciju imho
Deus non est !

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #28 u: 12.08.2012. u 20:49:57 sati »
Ali onda treba promijeniti naziv nemogucim, ili striktno definirati sto se pod tim podrazumjeva...inace to jos jace zove na pogresnu interpretaciju imho

Kruno moj ! Čemu triba  sad to striktno definiranje nemogučeg ? Ajmo da pokušamo razjasniti tu stvar bar na naćin na koji ih ja vidim.  Postoje samo , dvije alternativne skupine, kad je u pitanju  "moguče" i "nemoguče". Po nekom  sustavu  logičke eliminacije ,  jedino objektivna  argumentacija može biti ta koja jednu  alternativu dokazuje ali zato suprotnu eliminira . Između ovih alternativa , "moguće i nemoguće" , vlada  ogromna  isključivost , apsolutno su dijametralne  jedna drugoj , stoga tek nakon argumentiranog činjeničnog stanja može egzistirati samo jedna od njih.   E sad u čemu je caka ? Ukoliko uzmemo alternativu , da je svijet , nastao , recimo  prirodom , odnosno prirodnim putem tad možemo govoriti samo o pojmu mogučeg jer s tog aspekta ništa nemože biti  neprirodno , natprirodno, odnosno nemoguće .
Ta alternativa , ima samo jedan jedincati problem , da čovjek prije ili poslije sam sebi će morati objasniti ono što mu predstavlja  nepoznanicu koju sebi u datom momentu tumaći kao , nadnaravno ili što je njemu van njegovih mogučnosti ili nemoguće.
E sad , ajmo na drugu alternarivu. Ako je svijet nastao natprirodnim putem  , dakako da nam se tu otvaraju široko otvorena vrata   za postojanjem svega i svačega  nemogučeg . E sad ako treba definirati što je to nemoguće to bi trebalo biti vrlo lako , zavisno od svjetonazora čovjeka.
Po meni - nemoguće - , kao takvo nešto je , što nepostoji , i za to se ono nemože definirati , dakako ,ovdje je  rječ  o pogledu na svijet sa znanstvenog stajališta .
Nemoguće, treba da  predstavlja naš  privid koji nas  u datom momentu zbunjuje jer nemamo objašnjenja i odgovore na njega , ali prije ili kasnije to uspijevamo definirati kao sasvim  moguće, jer nam ovo nemoguće postane  samo jedan dio realnosti prirode koji nam je do tada bio  nepoznat. . U tom smislu , ali samo u tom smislu apsolutno podržavam Arktusov citat .
Arktus
Citat:
Mislim da je nemoguće da postoji nemoguće!

Veliki rotirajući pozdrav. :hopla:     
Nek samo rotira...

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #29 u: 12.08.2012. u 22:56:34 sati »
Upravo treba striktno definiranje jer je apsurd zvati neki proces ili dogadjaj nemogucim...osim ako se nemoguce upotrebljava kao zamjena za trenutno neshvatljivo..
Deus non est !