Autor Tema: Higgsov bozon  (Posjeta: 16102 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
    • Zvjezdarnica
Odg: Higgsov bozon
« Odgovori #30 u: 04.07.2012. u 20:27:15 sati »
Evo opet gledam što se piše. Ja bih to sročio ovako:

Otkrili su TRAGOVE koji ukazuju da bi to mogao biti toliko traženi Higgsov bozon ali to ne mogu potvrditi sa 100 postotnom točnošću nego samo sa 99.99994%. A ako nije 100% onda ne možemo reći da je postojanje Higgsova bozona potvrđeno.

Je li to ovako sada konačno definirano?

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #31 u: 04.07.2012. u 21:22:05 sati »
E sad nije ni meni više ništa jasno . Pa ja se cilo vrime naprežem da ukažem da oni nemaju . ono što tvrde da imaju .
Upravo su moje reakcija išle  u samom početku , na neke postove gdje je sve zračilo oduševljenjem novim otkričem .
Čak sam istakao  da će sve završiti kao i sa eksperimentima kojima su nastojali isto tako dokazati  da se mogu ostvariti veće brzine od brzine svjetlosti.Izgleda da smo se krivo razumili.
Govorim da nemaju fundamentalno otkriće ,jer da imaju kako sam naglasio i u prethodnom postu oni bi jednostavno to izložili i neupitno dokazali . Nisu oni obrtnička zadruga već CERN ,  bave se istraživanjem  svetog grala fizike , neosporan su autoritet koji u dva koraka može nešto sa sigurnošču potvrditi bez obzira jeli to 99,999994 posto. Radi se , vjerovatno  o senzualizmu i  ništa više od toga. Tu i tamo nas podsjete  na važnost svog istraživačkog rada kako je nastao svijet odnosno Svemir . Valjda če biti tako , sve do jednog dana , e tom  danu kad budu orkrili što traže ja se strašno veselim ,  iako  ga se istovremeno i bojim  . Moguće je da radi tog otkrića nastanu  globalne nevolje od vladajuće dogme. I to je sve. :hopla:
« Zadnja izmjena: 04.07.2012. u 21:36:28 sati od Đeno »
Nek samo rotira...

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #32 u: 04.07.2012. u 21:52:55 sati »
Radi se , vjerovatno  o senzualizmu i  ništa više od toga.
Senzacionalizmu!

Ma oni su vjerojatno otkrili Superhikkovu bozu. :124: :zubo:

Offline Mario

• AstroBrbljavac
  • *
    • Astronomija.pondi
« Odgovori #33 u: 04.07.2012. u 22:30:17 sati »
Evo opet gledam što se piše. Ja bih to sročio ovako:

Otkrili su TRAGOVE koji ukazuju da bi to mogao biti toliko traženi Higgsov bozon ali to ne mogu potvrditi sa 100 postotnom točnošću nego samo sa 99.99994%. A ako nije 100% onda ne možemo reći da je postojanje Higgsova bozona potvrđeno.

Je li to ovako sada konačno definirano?

Koliko sam ja skužio oni su sazvali konferenciju zato jer su otkrili novu česticu. A sad, jel to Higgs ili ne, to će tek kasnije saznat kad ispitaju svojstva te čestice.
Ad astra per aspera - a rough road leads to the stars

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #34 u: 04.07.2012. u 23:05:56 sati »
Senzacionalizmu!

Ma oni su vjerojatno otkrili Superhikkovu bozu. :124: :zubo:

A šta ti to imaš protiv senzualizma ? Šta fali senzualizmu , ljudi u CERN-u imaju pravo izražavati  svoja dostignića na senzualni način. Jednostavnije , hvala na ispravku. . Ajmo naprid , a ko ti je taj tvoj Superhlik ? :204:
Nek samo rotira...

Offline McPingvin

• AstroBrbljavac
  • *
  • Reus usitas
    • www.playomania.com
« Odgovori #35 u: 05.07.2012. u 00:27:16 sati »
što su to oni otkrili???
Odlično pitanje. Po svemu sudeći, otkrivena čestica odgovara opisu Higgsovog bozona. No, kao što i sam znaš, opisi su vrlo varljivi. Recimo da imaš tjeralicu za osobom koja je visoka 195 cm, teška 140 kg, duga plava kosa, prćast nos. Koliko takvih ima u Virovitici? Ako ijedan... No možda ih ima više? :)

Čestica po prvim rezultatima odgovara Higgsovom bozonu... Masa od 125 GeV odgovara procjeni za tu česticu, no postoji šansa da je otkrivena potpuno nova čestica koja ima (približno? upravo točno?) jednaku masu.

Zašto se diže strka oko toga? Jer su dobre šanse da je zbilja pronađen Higgsov bozon. Ukoliko nije, znanstvenici su otkrili novu česticu. Jednako velika stvar, iako ne toliko očekivana. Na kraju krajeva, novci. Đeno je dobro napisao - CERN je veliki trošak, a ljudi s novcima ne vide kako će dobiti još novaca ako ih daju fizičarima koji svakodnevno nabijaju protone u protone u velikom ringišpilu.

Sjeti se prošlogodišnje NASA-ine konferencije gdje je bilo očekivano da će se najaviti kako je sonda pronašla tragove jednostavnog života na... Gdje li, Titanu? Presica je na kraju bila o tome kako su na Zemlji otkrivene bakterije koje u sebi na nekom mjestu umjesto fosfora imaju arsen. Neočekivano, ne i manje bitno, no cilj je da se počne pričati o tome.

Želiš pomoći CERN-u? Upogoni ovo na svom računalu: http://lhcathome.web.cern.ch/LHCathome/ (malo reklame, pošto je prošlo ljeto to, u timu s drugim ljudima, programirao moj prijatelj iz razreda iz srednje škole, a i ovo ljeto će opet nešto raditi za CERN, sve kroz posredstvo Googlea).

A do tad... Ne znam. Budi sretan jer znamo više nego što smo znali jučer. Budi sretan jer nakon dugo, dugo godina, hrpa umova koji neprekidno rade na tome da ljudi saznaju više o funkcioniranju svemira ima jako, jako dobar trag kako bi došli još bliže spoznaju svega. Na kraju krajeva, budi sretan jer su oni sretni. Sigurno se ne vesele jer je netko kihnuo i ostavio šmrkalj na ekranu koji izgleda kao Higgsov bozon :)
Sky Watcher Maksutov 127/1500, 25 i 10mm okulari
Sky Watcher EQ5 GOTO
Pentax K-x (18-55, 50-200, 35-70 macro)
BPC 7x50

Offline Beorn

• Moderator
  • AstroUmotvorac
  • *
« Odgovori #36 u: 05.07.2012. u 00:32:44 sati »
Meni je bilo genijalno kako su se svi tamo veselili kao mala djeca. Neka se opuste ovo je uistinu veliko postignuće.
Fizičari su znali što traže i kakav nivo eksperimentalnog rezultata se treba pojaviti u ovoj fazi istraživanja. I usprkos tome uzbuđenje svih prisutnih fizičara je bilo veliko.
Tko očito nije bio uzbuđen - novinari i ostali ljudi koji nisu dobro upoznati s jezikom fizike i znanstvenim metodama. Svi su očekivali da im netko na pladnju da Higgsov bozon, garniran slatkišima u obliku anđelćića (ipak je to Božja čestica). A dobili su suhoparnu činjenicu na jeziku fizike koju je teško prevesti u naš svakodnevni govor.
Hrpa grafova i neke sigme.  :mrgreen:

Standardni model je predviđao postojanje Higgsova bozona i eksperiment je pronašao novu česticu upravo tamo gdje je predviđeno njegovo postojanje.

Sada slijede dodatni eksperimenti koji bi trebali istražiti ostale karakteristike nađene čestice kako bi bili sigurni da je to Higgsov bozon, a ne neka do tada potpuno nepoznata čestica koja po do sada provedenim eksperimentima ima istu manifestaciju kao Higgsov bozon. Ali već sada je postignuta velika stvar. Otkrivena je nova čestica sa dijelom karakteristika koje mu odgovaraju.

Ne mislite valjda da bi proces trebao ići nekako drugačije. Da taje pronalazak nove čestice 5 godina sve dok nisu potpuno sigurni da je to baš Higgsov bozon.

I sami su na seminaru rekli - Ovo je tek početak i puno uzbuđenja nas tek čeka.  Ovo je bilo prvo od njih.  :204:
Teleskopi: Antares - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Beba - StarTravel 80, Lutonja - Meade 5000 80mm triplet
Dalekozori: Lunt LE 7X50 Magnesium, Bresser 10X50
Montaže: Skywatcher EQ6Pro SynScan modificirana, Losmandy GM8
Kamere: ATIK 383L+, Canon 600D, QHY5L-IIm

Offline Beorn

• Moderator
  • AstroUmotvorac
  • *
« Odgovori #37 u: 05.07.2012. u 00:35:37 sati »
Odlično pitanje. Po svemu sudeći...
Očito da su nas ista razmišljanja nagnale na pisanje. Lijepo pojašnjeno.  :D
Teleskopi: Antares - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Beba - StarTravel 80, Lutonja - Meade 5000 80mm triplet
Dalekozori: Lunt LE 7X50 Magnesium, Bresser 10X50
Montaže: Skywatcher EQ6Pro SynScan modificirana, Losmandy GM8
Kamere: ATIK 383L+, Canon 600D, QHY5L-IIm

Offline McPingvin

• AstroBrbljavac
  • *
  • Reus usitas
    • www.playomania.com
« Odgovori #38 u: 05.07.2012. u 00:49:49 sati »
Znaš onu staru: svi veliki umovi... :D
Sky Watcher Maksutov 127/1500, 25 i 10mm okulari
Sky Watcher EQ5 GOTO
Pentax K-x (18-55, 50-200, 35-70 macro)
BPC 7x50

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #39 u: 05.07.2012. u 10:19:03 sati »
Meni i dalje to sve liči na nekakav poluproizvod. Ili su našli ili nisu. To i javnost očekuje, odgovor jesu li ga našli ili nisu? Ovo u ovoj fazi u kojoj je sada po meni nije uopće trebalo dizati na ovaj nivo jer je javnost ostala zbunjena - nikome nije jasno što se u stvari događa. Nisu ga našli, a ako su nešto i našli, nitko od njih ne zna reći što su našli. Ko mala djeca. Trebali su to istražiti do kraja i onda s konačnim rezultatom izaći u javnost i ljudima reći, pronašli smo Higgsov bozon, ili nismo ga pronašli ali smo našli sasvim nepoznatu česticu koja blablabla... Ovako, pišem članak o nečemu što ne znam ni ja, krenuo sam pisati o Suncu, pa sam na kraju pisao o kokalnoj samoupravi, a u stvari ispalo je da sam napisao upute kako hvatati gliste za ribolov. Da stvar bude bolja, ribe uopće ne grizu na gliste nego na leptrire, a sve u vrijeme dok kosim travu i borim se s krtičnjacima. Što ja u stvari radim i što sam postigao? Pišem li o Suncu? Vadim gliste? Hvatam leptire? Travu kosim? Lovim krtice? Nikome nije jasno, a bogme ni meni... Eto, tako to ispada u ovome slučaju [55*

Tresla su se brda, rodio se... nitko ne zna tko ni što. :111:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |