Autor Tema: Higgsov bozon  (Posjeta: 15994 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Fire

• Moderator
  • AstroMudrac
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Higgsov bozon
« Odgovori #40 u: 05.07.2012. u 11:13:48 sati »
Očito je da su stvar otkrili, ali isto tako je očito da treba još dosta godina istraživanja (negdje pročitah čak 10 :275:) da budu apsolutno sigurni da je to to sa 100% sigurnošću i da na osnovu toga planiraju dalji rad i istraživanja.
Kako je to sve užasno skupo i do sada je zdrobljena masa novaca treba onima koji su odriješili kesu pokazati kako to nije bilo uzalud, a neće biti niti ubuduće.
Tako sama NASA ima često konferencije za tisak gdje prezentiraju svoj rad kako bi pokazali poreznim obveznicima da novac potrošen na sve to nije bačen u vjetar.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #41 u: 05.07.2012. u 11:32:33 sati »
Meni i dalje to sve liči na nekakav poluproizvod. Ili su našli ili nisu.

Nije toliko jednostavno.
Trenutna aparatura nije dimenzionirana da se pokrene i eto higgsa, jer bi tada higgs isplivao pri prvom pokretanju i to bi bilo to. Nego se lijepo čitav sklop dimenzionira tako da je otkriće higgsovog bozona na samoj granici detekcije. To se zove isplativa investicija. Najslabija oprema kojom je još teoretski moguće otkriti nešto. I onda čekaš. Pa predikcija kaže da tamo u tim i tim uvjetima treba biti nešto. Pa su sad našli to nešto. Sad to treba još malo ispitivati sa svih strana da bi se čvrsto dokazalo. Barem sam ja to tako shvatio. Ali nisam nešto jak u tome.
I nije baš da je princip takav da se sve lijepo vidi odmah. Nego ti sudariš dvije čestice i onda gledaš odjek sudara. Pa u tom odjeku pokušavaš pronaći vrisak umiruće čestice, jer te čestice nisu stabilne same za sebe i raspadaju se odmah nakon svog pokazivanja... Navodno je podataka jako puno čak i za superkompjutere. A na Wikipediji kaže da će se LHC zatvoriti krajem ove godine, onda će se dvije godine nadograđivati i nakon toga će sudarati duplo većom snagom. Ako su već sada našli nešto, onda je to po meni jako velik uspjeh. Ja sam očekivao 10 godina ničega.
Trolor

Offline Fire

• Moderator
  • AstroMudrac
  • *
« Odgovori #42 u: 05.07.2012. u 14:31:18 sati »
Kaže ovdje da CMS detektor u LHC-u generira 1TB podataka u sekundi tokom izvođenja eksperimenata.

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #43 u: 05.07.2012. u 18:01:30 sati »
Iz ovog popularnog napisa je vidljivo kako je količina informacija koje se redovno prikupljaju ogromna. Javlja se problem njihove detaljne obrade koja će zahtjevati dugoročni angažman velikog broja snažnih računala i ljudskog rada.

Isti je problem prisutan i   u drugim znanostima, na primjer astronomiji. Broj prikupljenih podataka snimljen velikim zemaljskim i svemirskim teleskopima je tolik da ih profesionalni astronomi i njihova računala ne mogu obraditi još stotonama godina.

Zato se i nama amaterima otvara mogućnost pristupa i rada na tim podacima koristeći osobna računala. Postoji puno sajtova s naputcima što i kako raditi. Moguće je da to ima i CERN i eto nama prilike da i mi sudjelujemo u istrživanju Higgsovog polja.  :286:
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline McPingvin

• AstroBrbljavac
  • *
  • Reus usitas
    • www.playomania.com
« Odgovori #44 u: 05.07.2012. u 18:46:07 sati »
Već napisah, LHC@home ;)
http://lhcathome2.cern.ch/about-test4theory

Upozorenje: instalacija i pokretanje nisu jednostavni :)
Sky Watcher Maksutov 127/1500, 25 i 10mm okulari
Sky Watcher EQ5 GOTO
Pentax K-x (18-55, 50-200, 35-70 macro)
BPC 7x50

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #45 u: 05.07.2012. u 20:36:58 sati »
Već napisah, LHC@home ;)
http://lhcathome2.cern.ch/about-test4theory

Eto! :286:
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #46 u: 05.07.2012. u 20:38:17 sati »
...

Pa naravno, ipakje tu riječ o LHC-u :mrgreen:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #47 u: 05.07.2012. u 21:07:09 sati »
Meni i dalje to sve liči na nekakav poluproizvod. Ili su našli ili nisu. To i javnost očekuje, odgovor jesu li ga našli ili nisu? Nikome nije jasno, a bogme ni meni... Eto, tako to ispada u ovome slučaju
Istina je da ga nisu sto posto  našli  , kladim se u po kile čvaraka . Zašto sam ovako bezobrazno kategoričan ? Ja koji sam orodoksan pobornik znanosti. Jednostavno što ovu moju tvrdnju potkrepljuje jed(e)na  činjenica nad činjenicama koju su upravo propagirali vjerodostojni iskaza CERN-A koji  tvrde slijedeće. " Našli smo ga ali sa 99, 99994 posto sigurnosti , a za 100  posto pobrinit če mo se u toku naredne godine dana rada". To je njaveća svjetska glupost u posljednjem stoljeću. Pa svi amateri fizičari ovog svita znaju , da temelji istraživanja CERN-A počivaju na  kvantnoj fizici . Temelj kvantnog nauka počiva na STATISTICI , odnosno statističkom modelu vjerojatnosti. E sad zamislite , što za  takvu teoriji znaći da ima rezultat od 85 % , u riješavanju nekog problema ? Eistein je bija najveći protivnik ove teorije , upravo zbog statističke vjerovatnosti jer nije konkretno egzaktna. Poznata je njegova izreka  " Bog se ne kocka" i tra. la la.Bog se  kocka ili ne kocka kvantna je ipak na vjerovatnosti a ne egzatnosti polučila ogromne rezultate u tehnološkom razvoju. Oni koji imaju minimalno obrazovanje iz statistike , znaju da imati rezultat 100 % u kvantnoj teorije je totalna glupost , to je  u kvantnoj nemoguće , imati u kvantnoj 75 % posto to je izravno Nobel i narodno veselje. Upravo tome se  Einstein žestoko protivio. 

E sad , fizičar - amater  kad  čuje  meritornu izjavu od velikog  CERNA  tipa , znate imamo rezultate od 99,9994 % ali još moramo puno raditi do sto postotnog rezultata , običan čovjek mora automatski dobiti plikove na mozgu ili najmanje šok za psihijatrijsko liječenje. Hej pa to veli krema kvantnih fizičara. Koga to oni zamavaju i zašto ? Zašto ,  pa to sam već rekao u ranijm postovima  i mislim da je to i donekle opravdano . Novac je novac , a ovaj tip istraživanja zahtjeva na vreće novca. Međutim bez obzira na ova njihova bezvezna  talasanja , pa i na globalnoj razini , ja njihov rad apsolutno podržavam , i to  jučer , danas i sutra ... i za onaj dan kad ih neću moći više podržati da i hoću. Šta čemo , znastvenici su ipak samo ljudi , a treba znati i to da su znastvenici razlikuju od ostalih ljudi po tome da nikad  nisu bili čudutvorci niti dogmatici. Zato nije baš u redu da toliko vrištimo i osuđujemo svaku njihovu glupost , bar mi koji vjerujemo u znastveni rad . Dosta je znastvenicima sputavanja i problema i danas a kamoli kroz povijest od dogme , a još fali da ih i mi koji smo na njihovoj strani da ih sad tlačimo , jeste li otkrili ili niste ? Kritika stoji ali , nikako i kritizerstvo.
Nisam vas dugo pozdravija po svome . Evo , jedan veliki pozdrav za sve  a zna se koji :hopla: :hopla: :hopla: :hopla:   
« Zadnja izmjena: 05.07.2012. u 21:24:56 sati od Đeno »
Nek samo rotira...

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #48 u: 05.07.2012. u 21:55:28 sati »
Činjenica je da i dalje nisu rekli što su točno otkrili.

Ili možda jesu ali ja to nisam nikako mogao pojmiti. Iz onoga što sam pročitao, sklon sam se pridružiti onima koji su iz svega toga zaključili da su napokon otkrili Higgsov bozon. Izjave i ponašanje znanstvenika koji se ipak puno bolje razumiju u to od mene tipičnog neznalice, to i potkrijepljuju. Vjerojatnoća od 99,99994 % je takva da je to zaista gotova stvar. To što statistički postoji mogućnost od 0,00006 % da ipak nije riječ o Higgsovom bozonu, za mene je beskrajno mala iako to njima nije zanemarivo.

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline McPingvin

• AstroBrbljavac
  • *
  • Reus usitas
    • www.playomania.com