Autor Tema: Higgsov bozon  (Posjeta: 14745 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Higgsov bozon
« Odgovori #70 u: 06.07.2012. u 23:17:00 sati »
Link vodi na vrijedan dokument koji je pisan na hrvatskom :76:

Zekonja naš, a šta se tu uopće može još dodati ili oduzeti  .
Mislim da našem sloniću -  toniću , sigurno nije škodila tvoja mala poduka , kako sagledavati cjelinu problema.
Meštar je meštar . :hopla:
Nek samo rotira...

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #71 u: 06.07.2012. u 23:45:39 sati »
Kad budu sigurni što je to što su našli treba im čestitati, a zasad ih treba i dalje podržavati.

za sad je potvrdjena da postoji neka rezonancija oko 125GeV ..... raspad u dva fotona pokazuje da je
    cestica spin 0 ili 2 ....da bi se tocno odredio spin potrebno je mjeriti polarizaciju fotona, sto ovi detektori ne mogu.
Mogu jedino na osnovu puno eventa odrediti da li je kutna raspodjela fotona jednolika
  u svim smjerovima ...tj rezonancija nema spin jer ne prenosi orjentaciju originalnog sudara...
.i u tom slucaju se radi o bozonu.no kakvom...

posto je rezolucija LHC u Gev....necemo si moci ni pomoci odredjivanjem energetske sirine cestice koja bi nam
    preko standardnog modela dala uvid u niz svojstava..

Pravi dokaz koji bi pokazao higgsovo teoretsko svojstvo vezanja sa cesticama kod loma elektroslabe simetrije i uzrokovanje
  svojstva mase dobili bi jedino postizanjem faze neslomljene elektroslabe simetrije, kod koje bi i fermioni i bozoni izgubili svojstvo mase..tehnoloski danas to nismo u stanju postici....

Trebat ce oni tamo zasukati rukave prije no sto daju konacan odgovor sto to rezonira na 125GeV  :265:
IMHO
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #72 u: 08.07.2012. u 18:48:43 sati »
Kruno nas je počastio u znanstvenoj rubrici sa  dva lipa teksta . A bilo je i više  vrime koliko je dugo izbivao.

E sad bi ja nešto  u vezi naziva Božanske čestice koji se vezuje , za njen marginalni dio , i nema veze sa  nadopunom Kruninog posta koji se odnosi na znanstvenu problematiku.

Sam naziv  "Božanska čestica" koji se vezuje  za  Higssov bozon , u  nazivu nema nikakve religiozne mistike ,   ne radi se o nikakvoj mističnoj čestici koja se vezuje sa božanstvenošću . U čitavoj priči oko samog naziva čestice od početka pa sve do sada za isti su prije svega zaslužni mediji kojima je od biti ( srži )važniji senzacionalizam.           

Treba reći  , da je  Higssov bozon  , Božjom česticom postao  sasvim slučajno . Nobelovac Leon Lederman napisao je knjigu u kojoj je česticu prvotno nazvao vražjom ili prokletom česticom , jer toliko izmicala svom otkriću . Na preporuku nakladnika zbog komercijalnih razloga naslov je efektno izmijenjen u pojam "Božja čestica", što se kasnije pokazalo kao pun pogodak.
Naime , naslov je , premda na sasvim pogrešnom tragu , postao obgrljen i izazovan   za sve  konzumente svih šarolikih uvjerenja diljem svijeta .
Među znanstvenicima , pa tako i ovima cernovcima , što rade na pronalasku Božje čestice , ima vjernika i nevjernika  , što nipošto nema veze s njihovim poslom jer znanstvenici  se ne igraju Boga .
Projekt u Ženevi , pod šifrom "Božja čestica "  treba  isključivo  shvatiti kao fundamentalno istraživanje za razumijevanje prirode, i ništa više od toga . Isto , tako treba reći da su dva znanstvenika Belgijanca mjesec dana prije od Higssa došli do istih rezultata ali se taj bozon ipak samo zove po Higssu . Ali , kao što biva , slava je slava i slatka je , bozon  je ostao kao Higssov. Nije to ni prvi  a ni zadnji put u znanosti da se to desilo.   :hopla:
Nek samo rotira...

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #73 u: 08.07.2012. u 23:12:35 sati »
...... vražjom ili prokletom česticom , jer toliko izmicala svom otkriću . Na preporuku nakladnika zbog komercijalnih razloga naslov je efektno izmijenjen u pojam "Božja čestica", što se kasnije pokazalo kao pun pogodak....

Da bi se potpuno razumjelo ovo gore, treba objasniti pozadinu sa stanovista Engleskog jezika ..
"vražja ili prokleta " se na Engleskom (i to na Americkoj varijanti) kaze "goddamned"...
Ispustanjem onog "damned" iz "od boga prokletog" (u slobodnom prijevodu), Higgs boson je postao "Boziji".  Igra rijeci u Engleskom jeziku dakle, i nista vise.

Inace, ima prijedloga (a koji se meni licno svidja) da se Higgs boson nazove "higgson" cime bi naziv za tu cesticu nomenklaturo postao konsistentan s ostalim bosonima (foton, gluon ..)
« Zadnja izmjena: 09.07.2012. u 00:22:38 sati od bojan »
Amater

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #74 u: 09.07.2012. u 22:39:58 sati »
Ispustanjem onog "damned" iz "od boga prokletog"

O.K. Bojane virujem ti šta si reka sto posto. Ti si sigurno  čovik koji je najpozvaniji od nas  da govoriš o ovim nijansama u Engleskom , pa radiš ka stručnjak u Engleskom govornom području. Ali bez obzira na ovu okolnost  , ti i onko uživaš kod mene povjerenje  kao i dobar dio ljudi na ovom forumu , jer šta obično  kažete obično to nespada u bezvezna bauljanja . Ja sam tudum za Engleski , i to se zna  . To nije se za podičit već je to ogromni hendikep , pa i nekako i osobna sramota  . Pustimo sad to .

Iščupa sam ti iz teksta , ne zamiri mi , ovaj dio "od boga prokletog" . Ako je to bio prvi nekakav "lingvistički" naziv
za " Božju česticu " . E sad zamisli da je  ta čestica imala ime "od boga prokletog" , kako bi takvu literaturu sa takvim nazivom  shvatila 75 %  globalne populacije koja gleda na  fiziku i prirodne znanosti uglavnom kao na herezu .  Po meni ovo je bio najasavršeniji brend za fiziku u njenoj ciloj povijesti . Uspilo se kao nikad masovno prošvercovati fiziku  u dogmatske ruke.  Tu je po meni postignut  na globalnom nivou ogroman uspjeh samo radi naziva čestice koja nema  baš nikakve veze sa božanstvenošću. Veliki broj ljudi upoznao se sa fundamentalnom  fizikalnom  znanosti , doduše iz drugih pobuda , ali efekat je učinjen.

Inace, ima prijedloga (a koji se meni licno svidja) da se Higgs boson nazove "higgson" cime bi naziv za tu cesticu nomenklaturo postao konsistentan s ostalim bosonima (foton, gluon ..)

S tim bi se apsolutno  složio , a vjerujem da svatko drugi tko cijeni znanost i nauku. Međutim izgleda da postoji kvaka 22 , što se tiće samog naziva da  bozon  dobije ime Higsson. . Bozon treba imati u nomenklaturi znastveni naziv , i to u prvom redu po  znastveniku koji ga je utvrdio. Ali , izgleda da su u toj igri uklučeni i još i dva Belgijanca koji su po svemu  izgleda ranije od , Higssa , isto tako teorijski pronašli taj bozon. Higss je po svemu sudeći   neopravdano pokupio svu slavu samo za sebe za ovo znanstveno otkriće. O tome se naveliko govori u znanosti . Ako je to istina,  kako da tom bozonu sada  damo prihvatljivo ime ? S tim bozonom sami problem , nije dosta šta ga nemožemo uvatit već je čak problem po kojem imenu ga nazvati.
Po meni , tribalo bi dat i priznanje i toj dvojici znastvenika , na način da im se recimo , njhova početna slova imena ili prezimena uključe zajedno sa Higssovim imenom u naziv čestice . Na taj način bi se  se dokrajčilo svako povezivanje naziva čestice sa dogmatskim misticizmom a zadovoljila bi se i znanstvena pravednost da se  teoretsko otkriće bozona imenuje po  svoj trojici znanstvenika koji su zaslužni za njegovo utvrđivanje.

E sad da pređemo na ozbiljne teme Bojane  . Di su moje hrskave sličice.  :hopla:

« Zadnja izmjena: 09.07.2012. u 22:45:08 sati od Đeno »
Nek samo rotira...

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #75 u: 10.07.2012. u 06:19:59 sati »
Ja bi ga zvao mason :)
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #76 u: 10.07.2012. u 09:19:54 sati »
Ja bi ga zvao mason :)

mason ili masson..  jos bolje "zvuci" nego higgson  :sesir:
Amater

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #77 u: 10.07.2012. u 20:55:50 sati »
mason ili masson..  jos bolje "zvuci" nego higgson  :sesir:

Evo iskopa san nešto u vezi imena i istraživanja ove famozne čestice .
Teorijsku postavku o postojanju „Božje čestice“ postavili su još 1964. godine fizičari Peter Higgs, Francois Englert i Robert Brout, Znači da su famoznu česticu  1964. godine teorijski su predvidjeli britanski fizičari Peter Higgs te Belgijanci Francois Englert i Robert Brout.
Inače, taj mehanizam čak su mjesec dana prije Petera Higgsa otkrili  belgijski fizičari Englert i Brout. Mehanizam zahtjeva postojanje nove elementarne čestice, Englert-Brout-Higgsovog bozona (pogrešno zvanog Higgs), čije su sve osobine, osim mase, predviđene samim modelom. No, zbog njezine neuhvatljivosti nobelovac Leon Lederman , a više njegov nakladnik je smislio naziv Božja čestica.

Otkriće čestice čije postojanje je na magičan način izvor masa svih čestica pa i samog EBH-ovog bozona Po meni je ova kratica sasvim je prihvatljiva , kako je već inače upotrebljava Dr. Goran Senjanović, hrvatski fizičar iz Međunarodnog centra za teorijsku fiziku (ICTP) u Trstu. Mislim , da je i to i pošteno , zašto bi sva slava pripala jednom Škotu a dvojici Belgijanaca koji su bili isprid njega cili misec samo šipak . Triba bi biti EBH - bozon .
Zamisli , još nam samo fali , ime Bozon Mason , ma daj bija bi to još veći kupus nego što imamo  sa ovom maleckon božanstvenošču!
Ajmo jedan rotirajući  :hopla:
E , e čekajte , samo malo ,a di su moje hrskave  slije Bojane. Zabušavaš nešto . Oću vidit šta si papa tamo , zna se di je to tamo! :204:
« Zadnja izmjena: 10.07.2012. u 21:02:14 sati od Đeno »
Nek samo rotira...

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #78 u: 10.07.2012. u 21:39:05 sati »
Ni Galileo nije otkrio teleskop, samo ga je prvi okrenuo prema nebu i eto, Zacharias Janssen i Jacob Metius su gurnuti u drugi plan.

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #79 u: 10.07.2012. u 22:20:34 sati »
Nažalost ovo je neoboriva činjenica .Takvih slučajeva u u teorijskoj i eksperimentalnoj znanosti bilo je na kile  kroz povijest . Nerazumin jel to hočeš reći da se takva uhodana praksa kroz povijest opet triba ponoviti ? Čak i u slučaju , kad je današnja razina  znanosti  iključivo sebe zasniva na modelu timskog rada znastvenika . CERN je tipičan primjer, koji se metodom istraživanja služi današnje znastveno istraživanje , grandioznoim ekipnim radom. Samozatajni znastvenici , odnosno genijalci  više nemaju nikakvih šansi nasuprot modela  ekipnog rada znastvenika , ali zato , pojedinac tipa  genija sigurno će kao i uvijek biti stoljeće ispred svih. To su činjenice koje su se kroz povijest potvrdile.  Problem je u tome što se tipovi genija javljaju rijetko , tu i tamo jednom u dva tri stoljeća ,i što se znaju s pojaviti odjednom  dvojica ili čak i trojica. Pa nakon toga opet muk  koju stotinicu godina. :hopla: 
« Zadnja izmjena: 10.07.2012. u 22:36:59 sati od Đeno »
Nek samo rotira...