Autor Tema: Vlastita panorama u Stellariumu- Tutorial  (Posjeta: 5010 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline darthvader073

• ZvjezdoKrilac
  • **
  • Spol: Muški
Vlastita panorama u Stellariumu- Tutorial
« u: 11.07.2012. u 08:54:25 sati »
Evo, došlo je vrijeme da i ja napišem jedan tutorial  :D
Sigurno ste svi vi poželjeli imati u Stellariumu panoramu vlastitog dvorišta ili mjesta s kojeg najčešće promatrate, znam da ja jesam.
Nakon što sam probao već puno puta sastavljati panorame od 360° i onda gledati tutoriale za Stellarium ne bi li ih nekako uklopio u program, jučer sam slučajno došao na jednu ideju. Došao sam na ideju kako "prevariti" Stellarium.

Potrebno je:
    Fotoaparat
    Nešto što može poslužiti kao zrcalo za all-sky kameru (to će vam sigurno biti najteže nabaviti)
    Stellarium
    Adobe Photoshop (ja koristim 7.0)
Što se tiće samog sfernog zrcala, ja koristim poklopac nekog francuskog parfema (to sam vidio kod rođaka i od onda mi stalno daje kad potroši  :mrgreen: ).
http://www.punmiris.com/images/secundar/o.16921.jpg

Dakle, što vam je činiti:
Kao prvo, napravite sfernu panoramu mjesta kojeg želite kao krajolik u Stellariumu. Nije važno koliko prostora na nebu zauzima kamera jer nebo ionako kasnije brišete. Obratite pozornost na to da vam objekti u panorami budu jako dobro fokusirani.
Kada završite s fotografiranjem, napravite sljedeće....

Ubacite fotografiju u Photoshop i obrišite nebo. Upamtite: na mjestu neba nakon brisanja mora biti praznina, ne ni crno, ni bijelo, već oni sivo-bijeli kvadratići. Tu najbolje pomaže "Magic eraser tool". Ostatak neba obrišite ručno. Kroz te praznine u fotografiji vidjet ćete nebo u Stellariumu. Travu razvućete pomoću alata "Liquify"

Kada napravite ovaj korak, možete na sljedeći...

Jedan ( i jedini sa sfernom panoramom) krajolik u Stellariumu je "trees". On je i više nego povoljan za ovo jer ga sigurno nitko ne koristi budući da je drveće na njemu previsoko i nepovoljno je za simulaciju noćnog neba.
Sama slika koju Stellarium učitava nalazi se na ovom mjestu:
C disk/Program files/Stellarium/Landscapes/Trees
Učitajte sliku "trees_512" (tako je bar kod mene) u Photoshop. Preko te slike stavite vlastitu sfernu panoramu koju ste napravili u prva dva koraka. Slika bi trebala biti dimenzija 512 X 512.
Jedna važna stvar: Što je "krug" odnosno obzor na fotografiji širi, to je u Stellariumu obzor niži. S time ćete se morati pozabaviti na kraju kad vidite kakva je situacija u Stellariumu.

Prije no što spremite fotografiju upamtite da treba postaviti i sjever na fotografiji. To je nevjerojatno lako budući da je na slici "trees_512" sjever u ovom šiljastom malom drvetu, dakle rotirajte vašu sfernu panoramu dok se ne poklopi sjever na njoj i to šiljasto malo drvo (crveni kružić)

Ja sam još morao zrcaliti lijevo-desno.

Kada ste završili, spremite vašu panoramu pod istim nazivom kao i panorama koju čita Stellarium, tj. "trees_512", i naravno, u mapu iz koje je Stellarium čita, tj. C disk/Program files/Stellarium/Landscapes/Trees.
Sada otvorite Stellarium, idite na  Nebo i pogled/ Krajolik i odaberite "Trees"!
I to je to! Meni je za moju trebalo samo pola sata.
Možda je jedino bio problem u razlučivosti kamere, ali po noći izgleda zadovoljavajuće.

Pozdrav svima i vedro nebo!  :D

« Zadnja izmjena: 11.07.2012. u 08:59:56 sati od darthvader073 »

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
Odg: Vlastita panorama u Stellariumu- Tutorial
« Odgovori #1 u: 11.07.2012. u 16:57:39 sati »
Ma bravo :106: :215: [71*

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline blackhole

• AstroMeteor
    • CHDK
« Odgovori #2 u: 11.07.2012. u 18:05:42 sati »
 :112:
TS 114/900
EQ3,DK-V
Refractor 60/600
Canon A590 IS CHDK-PTP
Bresser 10x50
http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK
http://www.astrofoto.pondi.hr/

Offline lonewolf21

• Carski forumski astroknjižničar
  • AstroMudrac
  • *
« Odgovori #3 u: 12.07.2012. u 01:33:14 sati »
 :215: [71* :112:
There's a feeling I get when I look to the west,
And my spirit is crying for leaving.

45°13'01" N 17°44'28" E
SmogyBoy dobson 250mm (skoro gotov), Telrad finder
Hyperion 13mm, TSSP 20mm, TS Planetary HR 4mm, TS Barlow 1,5x-2x

Offline Tvrtko

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #4 u: 13.07.2012. u 15:40:46 sati »
E, sada kada bi netko to napravio za PG, to bi nam svima bilo od koristi!

žic, žic :)

Offline makijato

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #5 u: 13.07.2012. u 16:05:41 sati »
 :215: :sesir:
TS25x100LX,БПЦ:8x30,7x35,12x40,10x50,20x60,10x50,Carl Zeiss Jena 8x30,revue 20x80
Skywatcher MAK:102/1300,MAK:90/1250,AZ GO TO...Nikon D3200

Offline darthvader073

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #6 u: 13.07.2012. u 21:50:04 sati »
Drago mi je da vam se sviđa  :D

E, sada kada bi netko to napravio za PG, to bi nam svima bilo od koristi!

žic, žic :)

Ako dođem na PGSP s ekipom iz Daruvara, ponesem opremu pa vam onda napravim  :mrgreen:

Offline Bobo

• AstroPjesnik
  • http://www.astrobobo.net
    • Astrobobo.net
Vlastita panorama u Stellariumu- Tutorial
« Odgovori #7 u: 14.07.2012. u 08:47:57 sati »
Drago mi je da vam se sviđa  :D

Ako dođem na PGSP s ekipom iz Daruvara, ponesem opremu pa vam onda napravim  :mrgreen:

Tooooo se tražiiii!!! :D
http://www.astrobobo.net
http://www.recenzije.astrobobo.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290, Nikon D5100 mod.

Offline stipe

• AstroOdisej
  • **
  • gurač stakla
    • Mala astroamaterska stranica
« Odgovori #8 u: 14.07.2012. u 11:33:52 sati »
Odlicnooo!!! :hopla: :sesir:
Newtoni: 300mm f5.7 dobson, 150mm f8 dobson, 180mm f5.4 photonewton; refraktori: Explore Scientific AR 152mm f6.5; 103mm f15 Jaeger's, SW ED 80/600, mini Jaeger's 54/330, 90/800 eBayscope bino, Carton 80/528, Carton 60/1000, SS Shorty 80/400, SS 80/600, "meopta" AD720; Zrak 56/800. Homemade GEM PicGoto, EOS1100D, QHY5 mono; Objektivi: 18-55mm kit, Pentacon 135/2.8, Mamiya 50/2, Helios 58/2 i Flektogon 35/2.4, T-ring sa adapterima 1.25 i 2", M42 EOS prsten. Dalekozori: Super Zenith 12x50, Tento 7x50, 10x40 noname monokular

Offline m a r k o

• Jahač Kometa
« Odgovori #9 u: 20.09.2012. u 12:09:35 sati »
Ja sam napravio panoramu svojeg budućeg promatrališta tako da sam slikao panoramu.

Slikao sam sa običnim idiot-fotićem, sa stativa, tako da sam slikao sliku po sliku sa malim preklapanjem skroz ukrug i tako u dva reda s portrait orjentacijom, obzirom da mi je horizont na mjestima dosta visok. Možda sam mogao i više tla slikati no to je samo estetski.

Pravilno orjentirane slike sam spojio programom autostitch. Potrebno je prije odabira slika podesiti u opcijama veličinu izlazne slike, ja sam stavio 4000 horizontalnih pixela, vertikalno nisam dirao. Nakon odabira program izbaci gotovu sliku.

Takvu panoramu treba editirati u photoshopu ili sličnom programu. Prvo treba povećati površinu slike tako da povećamo broj vertikalnih pixela, a konačni omjer slike mora biti 1:2 ili 1:4, 1:8, itd. Nakon ubacivanja u stellarium sredina slike će biti u razini horizonta a lijevi rub slike poklopljen sa istokom pa treba sliku tako pomaknuti. Za kraj treba pobrisati gornji dio slike koji sadrži nebo i obojati cijeli gornji dio slike npr. u bijelo. Kasnije kod spremanja u .png format treba za transparent color odabrati tu boju. Ja sam donji dio obojao u crno ali ako ste slikali sve do najniže točke to neće biti potrebno.

Za ubacivanje u program uzmimo folder sa postojećom panoramom iz \Stellarium\landscapes foldera, izkopiramo ga i proizvoljno preimenujemo.
Unutar njega treba promjeniti landscapes.ini file sa svojim podatcima. Editiranje će vam puno olakšati notepad++

ovo je pogled iz notepada++, ako se otvori sa običnim notepadom neće biti razmaka između ovog što vidimo kao redovi

[landscape]
name = Petrova Gora                 # ime panorame
author = Sandrino Požežanac
description = Panorama slikana za PGSP 2012
type = spherical                          # ovo treba ostaviti za ovakvu panoramu
maptex = Petrova gora.png        #ime filea

[location]
planet = Earth
latitude = +45d18'50"
longitude = +15d48'18"E
altitude = 507

Otvorite i description.en.utf8 i promjenite i njega

<h2>Petrova gora</h2>
<p>Panorama slikana za PGSP 2012

Kod sljedećeg pokretanja Stellariuma upravo kreirani landscape će se pojaviti među postojećima
i to je to!
Svemir je puno veći od Zemlje i puno veći od Sunčevog sustava i puno veći od naše galaksije i dugujemo sebi da to primjetimo. - John Dobson