Autor Tema: A kada Sunce postane nova ...  (Posjeta: 3713 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
  • Spol: Muški
Odg: A kada Sunce postane nova ...
« Odgovori #30 u: 09.09.2012. u 09:57:14 sati »
...sn1a spajanjem bijelih patuljaka je novija teorija na cemu se jos radi....
Da, to je ono na što mislim.
U štampanoj literaturi se može naći da SN1a nastaje istim principom kao i nova, samo su obje komponente bijeli patuljci. Podatci s interneta upućuju da princip nije isti. Kako su ti podaci novijeg datuma (bar desetljeće, dva od štampanog - što je u ovo doba jako puno) ja bih bio sklon prihvatiti ih, ali da se malo bolje objasne. Nemam pojma jesu li to samo neke hipoteze ili zaista tako stoji.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #31 u: 09.09.2012. u 15:29:50 sati »
mislim da se trenutno razmatraju oba modela...izgleda da ima nesto vise dokaza za
 slucaje Ia sa duplom degeneracijom.....prije koju godinu kad sam to zadnji put gledao
    bilo je spominjano nekoliko " rijetkih slucajeva"...
No jos uvijek radi o teoretsko/experimentalnoj evaluaciji ...no sad dolazi i pod upitnik
    Ia klasicni scenario i mjerenja u svemiru.............inace jako interesantna tematika...

....sorry nisam trebao zvati na korekciju, vec samo nadopunu  [36*

http://www.4shared.com/office/-cciTy0V/sn_bijeli_patuljci_problematik.html?refurl=d1url
http://www.4shared.com/office/WgFNtiCP/sn_white_dwarf_data.html?refurl=d1url
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #32 u: 09.09.2012. u 18:00:25 sati »
Pretpostavimo da Sunce pukne u novu.

Citat Dag
Citat:
Ma ja ne znam, samo razmisljam ...

To je vrlo dobro stajalište , ali kad se  o nekom problemu razmišlja , kako si sam naveo, osnovno pravilo je pri takvom pristupu spoznaje , da se pođe prvo od autoučenja , odnosno da se metodom , postavljanja pitanja i odgovora samom sebi , krene u nekakvo spoznavanje postavljenog problema , a tek nakon toga u raspravu ili potrebu za pomoć za objašnjenje neshvačeneog područja. .

Citat Arkturus
Citat:
Misliš valjda na supernovu?!

Odavde  po meni , stvar teži  nepotrebno ,  više kompliciranim odgovoru nego jednostavnom objašnjenju .

Čisto radi pojednostavljenja , ovdje  treba samo citirat  rečenicu Carl Sagana iz Kozmosa " Nove se javljaju isključivo u dvojnim sistemima i energiju crpe iz fuzije vodika dok supernove nisu obavezno članice dvojnih sistema , a energiju dobivaju fuzijom silicija ". I tu je priči kraj.Koliko znam prema slici u ZF-u Dag raspolaže , sa ovom knjigom , a u poglavlju iste knjige  sve lijepo piše u kojim se uvjetima , rađaju i umiru Zvijezde pa iz tih okolnosti nije  teško razmišljanjem doći do zaključka koje su posljedice za molekularni život . :hopla:

« Zadnja izmjena: 09.09.2012. u 18:03:20 sati od Đeno »
Nek samo rotira...

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #33 u: 09.09.2012. u 19:35:05 sati »
Ma Dag je dezurni animator...postavljator pitanja na forumu.....a odgovor ionako zna... :)
Deus non est !

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #34 u: 09.09.2012. u 19:38:42 sati »
Stvar je ionako jasna....a ovo daljnje "kompliciranje" zasto bi bilo nepotrebno ako Arkturusa I mene zanima...nije bas potpuno offtopic jer se nadovezalo na tok rasprave imho
Deus non est !

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #35 u: 09.09.2012. u 20:13:50 sati »
Ma Dag je dezurni animator...postavljator pitanja na forumu.....a odgovor ionako zna... :)

Ma ko bi to reka ? Obistinila se opet stara poslovica "Čovik uči dok je živ" . :hopla:
Nek samo rotira...