Autor Tema: Pogled na crnu rupu  (Posjeta: 6728 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sabina

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Ženski
Odg: Pogled na crnu rupu
« Odgovori #10 u: 09.04.2014. u 12:41:28 sati »
 :shock: Kak je ovo dobro!

Offline Markomp

• Astronaut
  • Spol: Muški
« Odgovori #11 u: 09.04.2014. u 20:19:48 sati »
Strašno!   :mrgreen:
Auriol 10-30X60

Offline eulogy

• AstroPjesnik
« Odgovori #12 u: 10.04.2014. u 05:59:40 sati »
you shall not pass  :251: :zubo:
SW Maksutov 180/2700 | GSO 300mm aka -TriSTac-
SW NEQ6ProSynScan
WO Binoviewer | WO 2"CF Diagonal
Meade 34mm | Hyperion 24mm | WA 17mm | Baader Ortho 10mm
GSO APO Barlow 2.5x | Astronomik OIII
Canon 600D + staklo
TS 15x70
Think for yourself, question authority

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #13 u: 28.04.2014. u 20:28:43 sati »
Recimo da je nase Sunce jedna od zvijezda u neposrednoj blizini sredista nase galaksije, npr. na nekoliko svjetlosnih godina ili manje. Recimo da nam je u sredistu jedna od onih golemih crnih rupa.
Zanima me kako bi se ta rupa vidjela? Kako bi taj ambijent izgledao? Materija i plin koji velikom brzinom rotiraju, zracenja ... Sto bismo mi i kako vidjeli?
Koliko su uopce te rupe u centru galaksija velike?

evo nekaj na tu temu...
http://topdocumentaryfilms.com/supermassive-black-holes/
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #14 u: 10.05.2015. u 23:24:55 sati »
Da malo oživim ovu temu bez otvaranja nove.
Pretpostavimo da u crnu rupu stalno nešto upada, da oko nje rotira stalno neki oblak privučene materije.
Pretpostavimo da u taj oblak, odnosno u blizinu CR dolaze i drugi objekti sa svih strana, pa tako i iz smjera suprotnog rotaciji "postojećeg oblaka".
Naravno da to ovisi o sastavu, gustoći i brzini rotacije postojećeg oblaka i sastavu i brzini kretanja novopristiglog objekta, no zanima me da li bi se kroz sudare koje će taj susret proizvesti i posljedične emisije EM zračenja, mogla CR detektirati.

Ključna bi pitanja bila:

- Kojeg je sastava rotirajući oblak oko CR?
- Kojeg bi sastava najvjerojatnije mogao biti novi objekt koji upada u taj oblak?
- Kakve bi efekte mi mogli zamijetiti kao posljedicu tih kolizija?
- Da li bi te kolizije izgledale drugačije od "običnih"? Dakle kada bi isti taj objekt uletio u oblak istog sastava koji nije oko CR.

Gledam neku ilustraciju CR i uvijek se ponavlja prikaz oblaka materije koji se spiralno kreće okolo. To mi je dalo za misliti pa se rodilo pitanje. Uostalom mnoge su stvari otkrivene posredno, preko efekata koje prouzroče u svojoj okolini.
« Zadnja izmjena: 10.05.2015. u 23:27:32 sati od dag »
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #15 u: 11.05.2015. u 00:14:01 sati »
Ne kužim te.
Kako misliš kojeg je sastava taj oblak? Nisi li sam rekao da pretpostvljamo da oko CR rotira 'neki' oblak. Dakle sastav oblaka je proizvoljan. Od quarka do Keopsove piramide. Svašta možemo zamislit u tom 'nekom' oblaku. Isto tako od svačega možemo zamislit 'novi objekt' koji upada u oblak.
To je što se tiče prva dva pitanja.
Što se tiče trećeg pitanja: Tako se i otkrilo crne rupe. Indirektno, posredstvom kolizija i zračenja koje pri tom nastaje. Detalje ti ne znam objasniti. A ako si mislio da bi mogli naći CR detekcijom zračenja iz daljeg područja onda za tim nema potrebe. Najjače zračenje dolazi tamo gdje su čestice najubrzanije, odn. iz neposredne blizine CR (horizonta događaja).
Četvrto pitanje (koje ujedno odgovara i na treće). Nije bitno gdje je oblak, pa ni kojeg je sastava. Bitno je kojom brzinom se čestice sudaraju. Ako ih relativistički ubrza gravitacija CR isto će biti kao da ih ti ubrzaš relativistički u nekom mag.polju. Nije poanta u CR, nego u međusobnoj brzini čestica ma kakve one bile.

Offline Bacač

• AstroMudrac
    • Astronomija u Dubrovniku
« Odgovori #16 u: 05.02.2017. u 12:29:14 sati »
Kada sam mislio da okvirno znam kako radi crna rupa ispostavilo se da ne znam.  :zubo:

Ako je masa crne rupe (prije nego se počne hraniti) = masi zvijezde od koje je nastala u čemu je razlika u gravitaciji zvijezde i crne rupe? Uvjeren sam da je kvaka u gustoći ali ne znam koja.  :zubo: Meni jedina poznata formula za gravitacijsko privlačenje je ona gdje se u obzir uzima gravitacijska konstanta, mase dva objekta i udaljenost između njih.
SkyWatcher 150/750
CG5 ADM

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #17 u: 05.02.2017. u 13:15:39 sati »
Koliki je promjer zvijezde a koliki crne rupe koja nastane od nje?
Kada nebi bilo nuklearne fuzije u jezgri zvijezde onda bi se već pri nastanku protozvijezda urušila u crnu rupu.

Offline Miro1

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #18 u: 05.02.2017. u 13:44:42 sati »
Kada govorite o promjeru crne rupe pretpostavljam da mislite na promjer horizonta događanja? Inače ove godini čini mi se bi trebali imati prve rezultate Event horizon teleskopa.
Teleskopi: Mališa - SkyWatcher ED80 APO Black Diamond, SkyWatcher 200p
Dalekozor: TS 10X50
Montaža: Skywatcher EQ6Pro SynScan
Kamere: QHY8c, Canon 600D, QHY5L-IIc

Offline Bacač

• AstroMudrac
    • Astronomija u Dubrovniku
« Odgovori #19 u: 05.02.2017. u 15:34:35 sati »
Koliki je promjer zvijezde a koliki crne rupe koja nastane od nje?
Kada nebi bilo nuklearne fuzije u jezgri zvijezde onda bi se već pri nastanku protozvijezda urušila u crnu rupu.

Mislim da Schwartzchildov promjer za Sunce odgovara promjeru manjeg asteroida a Zemljin promjeru kovanice...pri tom je gustoća gotovo beskonačna. Jasan mi je odnos gravitacija-fuzija u zvijezdi. Ali to i dalje ne odgovara moje pitanje... unatoč gotovo beskonačnoj gustoći zbog malog volumena masa ostaje ista? Pa je i po onoj Newtonovoj formuli za gravitaciju...sila gravitacije ista? Uvjeren sam da sam nešto negdje pobrkao ili propustio...samo ne znam što.  :zubo: Da pokušam sam sebi pomoći...da li se radi o maloj udaljenosti od centra mase?
« Zadnja izmjena: 05.02.2017. u 15:37:23 sati od Bacač »
SkyWatcher 150/750
CG5 ADM