Autor Tema: Astronomsko društvo  (Posjeta: 10609 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Locutus

• AstroOdisej
  • **
  • Spol: Muški
  • eyes in the space
    • Luka Balkovic Photography
Odg: Astronomsko društvo
« Odgovori #10 u: 05.01.2009. u 17:54:03 sati »
evo sta vise reci... LINK

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #11 u: 05.01.2009. u 18:18:33 sati »
Držim vam fige!

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #12 u: 05.01.2009. u 21:07:38 sati »
Nadam se da će biti razumijevanja okoline za vaš entuzijazam :hopla:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline bbox

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #13 u: 06.01.2009. u 09:38:32 sati »

drz' te se decki!  [71*

ps. momentalno mi ovaj link ne radi

SW Mak 127mm/f11.8  •  TS 10x50  •  Olympus E-510  •  Panasonic DMC-FZ8
www.flickr.com/photos/_sasha/

Offline Locutus

• AstroOdisej
  • **
  • eyes in the space
    • Luka Balkovic Photography
« Odgovori #14 u: 06.01.2009. u 14:09:52 sati »
evo da se javim...osnovali smo juce AD "Andromeda" Donji Miholjac. Brojimo 10ak članova za sada.
trudit cemo se da sto vise budemo aktivni i da se druzimo sa drugim AD-ovima...
iako sam prije bio jedan od pokretača promatranja astronomskih događaja u Klubu, za AD sam reko ne bi hvala,
previse zivaca to trosi...tako da cu sada biti samo sta budu trazili da budem....hehehe...

naravno, promovirat cu ovu stranicu i ovaj forum, jer ste mi odlicni i zelim da i drugi sadasnji i budući clanovi novoosnovanog drustva vide da je ovaj forum i ova stranica najbolja na prostorima HR.

Offline IceFisherman

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #15 u: 06.01.2009. u 15:16:00 sati »
sretno :)

btw..

neko je več spomenul  da bi bilo najbolje kad bi se svi domači  amateri astronomi  spojili  u jednu veliku udrugu  , zakej se tak nekaj nebi i napravilo ? 
vjerujem da je lakše  održavati jednu udrugu od cca 150 ljudi jer se bude med tih 150  uvek našel neko ko more  pomoči ak treba   .. nego kad imaš  cca 10 ljudi u udrugi  pa skoro na svakoga  padne nekakva obaveza :/ 

a ima i još jedna stvar koja me smeta .. a to je raštrkanost  i "nepovezanost"   online sadržaja vezanih uz astronomiju tu kod nas  ...  100 stranica  a ko da jedna za drugu neznaju :/    .. videl sam da se na zvezdarnici  vrtiju banneri  za druge  stranice   kaj je za svaku pohvalu .. ali nisam videl da te druge stranice imaju kaj takvoga    ...   

.. trebalo bi napraviti 1 stranicu   pa da na njoj radi  100 ljudi  a ne da imamo   100 stranica i svaku održava  1 čovek .... ista stvar i sa   forumima   ..  umesto da imamo 1 veliki forum  za sva područja astronomije  mi imamo   xy foruma  ...   

.. no uglavnom .. bilo bi ljepo   kad bi se sve to  stavilo na jedan " kup"  .. jer  mislim da bi ipak  u grupi bili puno jači  :)
Hominum natura novitatis ac peregrinationis avida est. Ad astra volat !

http://allprojectstats.com/showuser.php?id=1700606

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #16 u: 06.01.2009. u 16:25:09 sati »
Eh, to se nikada neće dogoditi. I znaš što, bolje je ovako :wink:

Kada imaš jedan veliki "konglomerat" počinje rat među članovima, netko uvijek vidi nešto drugačije, uvijek zna bolje, uvijek misli bolje od drugih... Osim toga, moraš imati i ljude koji će se baviti stvarima koje nemaju veze s astronomijom... Ma, koma. Slično je bilo kod nas u Virovitici jer nismo imali nikoga tko bi to držao na okupu, odnosno bolje rečeno - političara koji bi bio u stanju uspješno se nositi s onima koji odlučuju o tvojoj sudbini...

Ovako, svatko si nađe nešto što mu odgovara. U manjim društvima svaki pojedinac može doći do izražaja, u bilo čemu. Puno je lakše. U velikima, imaš ekipu koja "žari i pali" i zbog koje ostali ne mogu dati svoje ideje jer im ovi odmah "stanu na vrat". Internet i web omogućavaju svakom pojedincu da bez ikakvih ograničenja predstavi svoje ideje, svoj rad, i ne sputava nikoga ni u čemu. Nekada je postojao Savez astronomskih društava SR Hrvatske kako se je zvao. Okupljao je oko sebe sve astronomske udruge, organizirao razne manifestacije, radionice, škole astronomije, tečajeve, pisale su se knjige, časopisi, bilteni... Sada imaš umjesto toga - famozni HAD, Hrvatsko astronomsko društvo koje se bavi... samo nebo zna čime???

I dok su sve zemlje u okruženju odavno napravile svoje stranice povodom IYA2009,

Slovenija, Srbija, Mađarska, Italija, Bosna i Hercegovina, Makedonija

istovremeno naša je ko go*no u punču. Čeka dobrovoljca koji će ju napraviti, a primaju lovu iz proračuna i žao im je platiti nekoga da im ju napravi, pa makar i školarcu koji zna osnove rada s Joomlom, Wordpressom ili nečime sličnime. Žalim onoga tko se bude prihvatio tog posla jer na njemu je velika odgovornost. To samo oslikava stanje u kojemu se nalazimo, nemaš nikoga tko bi okupio oko sebe ljude koji žele i znaju raditi.

Znaš što, nedostaje nam DUH, duh entuzijazma, poleta, interesa... I zato, družite se ovako, na forumima bez obzira kojima i pod čijem okrilju, na okupljanjima koja funkcioniraju po tradicijama (sva sreća), bez čekanja da netko službeno okupi ono što se okupiti više ne može. Vrijeme je donijelo svoje, a neki su zapeli u vremenu koje ih neće čekati, vremenska lenta se nezaustavljivo odmotava i dalje...

Stoga se nadam da će ekipa iz novoosnovanog Astronomskog društva "Andromeda" Donji Miholjac, imati puno duha, poleta i entuzijazma, da se neće oslanjati na druge u obećanjima oko kupovine opreme jer je neće samo tako dobiti. Uzdajte se u sebe jer samo ono što vlastitim radom napravite biti će čistoga sjaja, sve drugo je dobrodošlo ali nije presudno. S čime imate, s time klimajte i bit ćete sretni. Družite se, komunicirajte s drugima, organizirajte druženja, predavanja, odlazite k drugima, no nemojte raditi ništa na silu, pogotovo ne ono što će vas duhovno osiromašiti, jer ako klonete duhom, sve će otići u povijest, a povijest je nemilosrdna, vrijeme je jednosmjerno i ne može se vratiti. No, bez obzira na sve, ovo će vam ostati kao jedno iskustvo, lijepo ili ne, ovisi o vama i vašem radu.

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline pixel

• Važna Osoba
  • Jahač Kometa
    • UPZ Prototipus
« Odgovori #17 u: 06.01.2009. u 18:25:49 sati »
Eh, to se nikada neće dogoditi. I znaš što, bolje je ovako :wink:
....
Stoga se nadam da će ekipa iz novoosnovanog Astronomskog društva "Andromeda" Donji Miholjac, imati puno duha, poleta i entuzijazma, da se neće oslanjati na druge u obećanjima oko kupovine opreme jer je neće samo tako dobiti. Uzdajte se u sebe jer samo ono što vlastitim radom napravite biti će čistoga sjaja, sve drugo je dobrodošlo ali nije presudno. S čime imate, s time klimajte i bit ćete sretni. Družite se, komunicirajte s drugima, organizirajte druženja, predavanja, odlazite k drugima, no nemojte raditi ništa na silu, pogotovo ne ono što će vas duhovno osiromašiti, jer ako klonete duhom, sve će otići u povijest, a povijest je nemilosrdna, vrijeme je jednosmjerno i ne može se vratiti. No, bez obzira na sve, ovo će vam ostati kao jedno iskustvo, lijepo ili ne, ovisi o vama i vašem radu.
I opet, slažem se 100% ovdje. Uzeo si mi riječi iz usta Danijel :)

Mislim da je svojevrsni problem kod udruga što ljudi ulete s prevelikim entuzijazmom i onda se razočaraju poprilično kada stane na prvim koracima poput dobivanja sponzora, kupovanja opreme i sl. Danijel je više puta pisao o Virovitickom AD, i ja sam se više puta prepoznao u njegovim pričama. Moje iskustvo govori da u osnivanje udruge treba ići s isključivo očekivanjima koje možemo i bez udruge u startu ispuniti (hm, možda čudna logika, ali meni funkcionira :)). Naime, ako se ide osnivati udruga da se u startu (računaj godina-dvije) prikupe sredstva za teleskop, u jednom trenutku će negdje puknuti. Stvar se komplicira, odgovornost i obaveza raste i u jednom trenutku postaje teret.

Sada, možda se pitate koja je svrha da se udruga registrira ukoliko nemate veća očekivanja od nje? Pa Udruga ima svoje prednosti u obliku formalizacije rada članova, počevši od npr. domene i prostora (što CARNet nudi potpuno besplatno), mogućnosti otvaranja žiro računa, prijave na natječaje (jednog dana?) itd. Sama Udruga se na taj način predstavlja puno ozbiljnije i odgovornije pred drugima.

Kod osnivanja Udruge je potrebno postaviti osnovne (realne!) ciljeve. Npr. organiziranje jednog (!!!) promatranja za javnost/članove tijekom godine dana, ili jednog predavanja. Ovisno o uspjehu, ponoviti x puta (nikad se ne obavezati na nešto što će ti za par mjeseci biti tlaka). Potrebno je i dobro odraditi tehnički dio prije registracije (statut), kako ne bi sami sebi stvorili obaveze koje će nam jednog dana biti prezahtjevne (smanjiti birokraciju na najmanju moguću mjeru!!!). Također, treba računati na minimalan broj ljudi koji će se aktivirati oko Udruge, realno, to neće biti više od 5 ljudi (moje mišljenje), ostali će biti leteći, no i to je ok! Za registraciju Udruge treba minimalno 3 redovna člana, i to je sasvim legitimno, i opravdano. Ljudi će se možda u startu aktivirati oko novosnovane Udruge, no za 6 mjeseci neće biti više puno interesa. Dakle, 3 čovjeka je ok, ali ako ne možete naći 3 zagrižena entuzijasta onda nemojte niti registrirati Udrugu jer ćete nakon nekog vremenao ostati samo vi :) (ok, sada se osjećam kao da pišem neki vodič :)).

U svakom slučaju, ako za godinu dana Udruga i dalje ima samo 3 (redovna) člana, to je odlično :), ostali će doći s vremenom (ili neće? :)). Možda će sad neki reći da nema svrhe osnivati Udrugu ako su početni ciljevi takvi (niski!) ali oni su najbolji način da se osnivači ne razočaraju nakon 3 mjeseca, a nemojte se zavaravati, bolje 10 Udruga s 3 prava člana, nego 2 udruge s 50 (nazivnih) članova :) (opet imho). Ako vam (kao osnivačima) ne smeta imati 3 člana u Udruzi, odlično, ukoliko očekujete priljev članova u većim brojevima, onda se radije učlanite u neku postojeću udrugu.

Naravno, sve gore napisano je isključivo moje (optimistično) mišljenje :)

A ovom prilikom želim puno sreće ekipi iz AD "Andromeda" Donji Miholjac!!! :hopla:

PS: kod registracije udruge građana, nije potrebno nikakve odbore izmišljati da bi bilo legalno. Dovoljno je imati predsjednika, podpredsjednika i tajnika. Sve ostalo se može izbaciti (provjereno). Od birokracije je onda dovoljno (ako imate žiroračun) jedna-dvije excel tablice godišnje (jedna s izvodom žiro računa uplata/isplata, druga s registrom članova) Inače, google docs danas sve to poprilično olakšava, multi-user editing, ako više ljudi unosi/editira...

Offline Dobson

• Jahač Kometa
    • Astronomski magazin
Astronomska društva i MGA 2009.
« Odgovori #18 u: 06.01.2009. u 20:09:02 sati »
Što se tiče obeležavanja MGA 2009. u Srbiji tu je već dosta toga još prošle godine isplanirano i nadam se da će sve biti realizovano. Znamo ko su nacionalni kordinatori za koje projekte i dosta dobro sarađujemo sa njima.

Dobro da je neko drugi rekao u vezi sajta za obeležavanje MGA 2009. u Hrvatskoj. Ja sam hteo više puta da kažem neku reč o tome, ali mi je bilo jako neprijatno. :(

Što se tiče formiranja astronomskih društava i dalje mislim da prvo treba da se svi dobro upoznaju pa ako vidite da će njih 5-6 da se stvarno angažuju onda treba formirati astronomsko društvo. Ako će samo jedan da radi u društvu, a svi ostali drže ruke u džepovima onda to ne liči na društvo. Formirano astronomsko društvo nameće dosta obaveza koje se moraju ispuniti. Prilikom formiranja astronomskog društva kod nas u Srbiji neko mora stalno da trčkara do Ministarstva i Poreske uprave.Tu je i dopisivanje sa Zavodom za statistiku. Sve to zahteva nešto novca i dosta utrošenog slobodnog vremena.
Kada se društvo formira sledi pisanje i realizacija projekata. Opet tu ima mnogo da se radi. Ako Opština odobri projekat i dobije se određena suma novca morate sakupljati račune, stalno sarađivati sa knjigovođom i sve to dobro odraditi i predočiti rezultate u Opštini jer ako nešto ne uradite kako treba Opština ima pravo da traži povraćaj novca.

Veoma je važno da odaberete dobrog knjigovođu.

Morate imati u vidu i odnose u samom društvu. Dosta njih nešto obeća i nikad ne ispuni. Mnoge od članova ćete često morati danima da vučete za rukav da ispune ono što su obećali.

Mislim da je pre formiranja astronomskog društva dobro da odete do najbližeg astronomskog društva pa neka Vam pomognu savetima.

Koliko god možete posećujte letnje astronomske škole, kampove i susrete astronoma amatera.

Offline IceFisherman

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #19 u: 06.01.2009. u 20:17:04 sati »
ko je opče kod nas u HR  "koordinator" za to ?  ko se brine o onom sajtu ?  itd   :? :(

edit :
našel sam ...

http://www.astronomy2009.org/organisation/nodes/national/view/HR/
...

bi možda gdo štel priupitati  navedenog gospodina  putem e-maila kaj je  sa našom IYA2009 stranicom , organizacijom itd ?
.. da nam možda veli ak ima kakvih planova  pa se to objavi na zvezdarnici itd
« Zadnja izmjena: 06.01.2009. u 20:46:07 sati od IceFisherman »
Hominum natura novitatis ac peregrinationis avida est. Ad astra volat !

http://allprojectstats.com/showuser.php?id=1700606