Autor Tema: Patuljasti planeti  (Posjeta: 2020 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Orlin

• ZvjezdoKrilac
  • **
  • Spol: Muški
Patuljasti planeti
« u: 21.09.2012. u 22:10:10 sati »
Zdravo svima! Ja sam postavio ovo pitanje ovdje, ali nisam odobio nijedan odgovor i zato ga postavjam i na ovom forumu:
Zdravo svima! U 2006. je definirana nova klasa objekata u Sunčevom sustavu - patuljasti planeti. Pitanje mi je koliko je opravdano objavljivanje podataka o tim planetima u astronomskim referencama za ljubitelje. U ovom bugarskom astrokalendaru prisutne su informacije o Ceresu kao asteroidu br.1 i ignoriraju se ostali patuljasti planeti (vjerojatno s argumentom da su preteški za promatranje ljubiteljskim alatkama, o Plutonu je bilo relativno malo informacije u većini referenca za ljubitelje koje poznajem iz istog razloga čak dok je pripadao glavnim planetima Sunčevog sustava). Ovdje ima sasvim dovoljno informacije o Plutonu, čini mi se zbog tradicije iz vremena kada je Pluton bio glavni planet, navode se podaci o ostalim planetima patuljacima (mada vrlo ograničeno najvjerojatnije iz razloga da je samo Ceres lako dostupan objekt za ljubiteljska promatranja i daje se više informacije o njemu u odjeljku za asteroide, a ostali zahtijevaju strašno veliki promjer teleskopa da bi ih uočio).
Ja mislim da bi trebalo davati dovoljno informacije za promatranje svih patuljastih planeta i ne ograničavati se samo na Ceres jer je to klasa objekata koja u klasifikaciji ide odmah nakon glavnih planeta ne uzimajući u obzir slabu dostupnost za promatranje nekih od njih.
Što biste vi rekli? Kakav tretman zaslužuju patuljasti planeti u popularnim referencama za astronome ljubitelje?
Hvala unaprijed!
« Zadnja izmjena: 21.09.2012. u 22:20:01 sati od Orlin »

Offline Bobo

• AstroPjesnik
  • http://www.astrobobo.net
    • Astrobobo.net
Odg: Patuljasti planeti
« Odgovori #1 u: 21.09.2012. u 22:28:05 sati »
Pozdrav Orlin,

Vidio sam pitanje na forum.hr, ali ne stignem uvijek odmah odgovoriti i kasnije jednostavno zaboravim. Mislim da se na webu može naći dovoljno informacija o Ceresu i Plutonu, a prisutni su u svim planetarij softverima. Ostali su predaleko da bi se jednostavno promatrali amaterskom opremom.
http://www.astrobobo.net
http://www.recenzije.astrobobo.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290, Nikon D5100 mod.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #2 u: 22.09.2012. u 07:42:22 sati »
Koristim planetarij, reference ne
Npr...cartes du ciel.....on sadrzi svjetlije asteroide ...
S time da se moze lako editirati sto prikazuje a sto ne...
A sto se tice asteroida ima ih jos par koji se mogu lako naci vec dalekozorom ...a jos nekoliko desetaka I jednostavnom astrografijom......npr Vesta je nezaobilazna.....
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Orlin

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #3 u: 22.09.2012. u 09:26:54 sati »
A sto se tice asteroida ima ih jos par koji se mogu lako naci vec dalekozorom ...a jos nekoliko desetaka I jednostavnom astrografijom......npr Vesta je nezaobilazna.....
Nisam pitao o asteroidima nego o novoj klasi objekata - patuljastim planetima (zasad u te spadaju ovi), o najsjajnijim asteroidima piše u svim popularnim referencama. Pitam se zašto se klasa objekata koji su po rangu odmah nakon glavnih planeta i bliži su planetima nego asteroidima nekako zanemaruje dok se asteroidima obraća puno više pažnje.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #4 u: 22.09.2012. u 09:46:28 sati »
Ako je rijec iskljucivo o patuljastim planetima....onda mislim da nema potrebe da su u referencama...jer kao sto je Bobo napisao , tesko su dostupni....... nijhove elemente putanje lako je upisati (ako vec nisu) u planetarij I po potrebi pratiti polozaj na racunalu..IMHO
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Orlin

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #5 u: 24.07.2015. u 22:07:27 sati »
Izgleda da je 2015. godina patuljastih planeta - prelet kraj Ceresa i Plutona.

Offline Accuphase

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #6 u: 24.07.2015. u 23:35:07 sati »
Nisam pitao o asteroidima nego o novoj klasi objekata - patuljastim planetima (zasad u te spadaju ovi), o najsjajnijim asteroidima piše u svim popularnim referencama. Pitam se zašto se klasa objekata koji su po rangu odmah nakon glavnih planeta i bliži su planetima nego asteroidima nekako zanemaruje dok se asteroidima obraća puno više pažnje.

Postoji jedan vrlo bitan razlog, naime "patuljaste planete" za razliku od asteroida nemaju običaj da u određenim vremenskim intervalima padaju sa neba, čime izazivaju pomore te utiču na tok evolucije.