Autor Tema: Otvaranje nove kategorije TUTORIJALI I UPUTE ZA OBRADU ASTROFOTOGRAFIJA  (Posjeta: 16454 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Beorn

• Moderator
  • AstroUmotvorac
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Otvaranje nove kategorije TUTORIJALI I UPUTE ZA OBRADU ASTROFOTOGRAFIJA
« Odgovori #20 u: 25.09.2012. u 19:11:36 sati »
Vidim da postoje i terminološki problemi. Primjerice Gordan bi otvarao kategoriju unutar kategorije.

Danijel, jel može službeno kako se zove pojedini nivo astroforuma?

Evo kako ja (nakon malo umovanja) predmnijevam:
Najdonji nivo su Postovi.
Zatim Teme.
Zatim Podrubrike
Valjda onda Rubrike (mi smo ovdje upotrebljavali termin Kategorija)
Iznad Rubrike bi bila Kategorija (primjerice Astronomija, Astronautika, Plavi planet...)

Jes da malo birokratiziram, ali čini mi se da je dobro ovo razjasniti.
Teleskopi: Antares - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Beba - StarTravel 80, Lutonja - Meade 5000 80mm triplet
Dalekozori: Lunt LE 7X50 Magnesium, Bresser 10X50
Montaže: Skywatcher EQ6Pro SynScan modificirana, Losmandy GM8
Kamere: ATIK 383L+, Canon 600D, QHY5L-IIm

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #21 u: 25.09.2012. u 19:16:18 sati »
Slazem se s vama  :zubo:

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #22 u: 25.09.2012. u 19:25:41 sati »
...
Danijel, jel može službeno kako se zove pojedini nivo astroforuma?
...

Evo, na naslovnici smo, gledamo strukturu Astroforuma.

Kategorije su ono što je u uglatim zagradama, npr. [- ASTRONOMIJA -]

Unutar njih su rubrike, npr. ASTRONOMSKA BRBLJAONICA

Ako unutar nje ima još neka rubrika, to je onda podrubrika, npr. ASTRONOMSKI KAFIĆ (zato i je ono pravilo da naslove tema ne pišete velikim slovima)

I unutar rubrika ili podrubrika su teme, npr. Chat, ili GlupotekA itd...

Isto tako umjesto rubrika, možemo reći forumi, a podrubrike možemo spominjati kao podforumi.
Znači rubrika=forum i isto tako podrubrika=podforum.

To ovisi o prevoditelju koji je radio prijevod kompletnog foruma.

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #23 u: 25.09.2012. u 19:41:30 sati »
Mislim da je sasvim primjerena podjela kategorije, rubrike, podrubrike i tako dalje, kako je već navedeno.

Forum neka ostane kao krovni naziv za ovaj sajt.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #24 u: 25.09.2012. u 19:42:53 sati »
Radi toga ga ja uvijek službeno nazivam Astroforum.
Na taj način izbjegavam zabune i ujedno ga promoviram na drugim mjestima na webu :76:

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #25 u: 25.09.2012. u 19:59:44 sati »
Kako se radi o obradi astrofotografija, nekako mi se logično nameće da "obrada astrofotrafija" bude podrubrika u "Astrofotografiji", a svaki softver da ima svoju temu u toj podrubrici.
HEQ5 pro; SW ED 80/600, FF/FR x0.85, 9x50 finder/guider, ALccd5
SBIG ST-8300M, FW5, Baader filteri: LRGB, Ha7nm
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr
https://www.flickr.com/photos/zoran-novak/

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #26 u: 25.09.2012. u 20:06:45 sati »
..., a svaki softver da ima svoju temu u toj podrubrici.

To je dosta fluidna tematika, ja kod obrade koristim 3 software-a od kojih 2 praktično istovremeno.
...be open minded, but don't be stupid...

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #27 u: 25.09.2012. u 20:09:35 sati »
Zato se podijeli po softverima i onda se tematski mogu obraditi pojedini koraci u svakome od njih zasebno. Tako bude sve za sve.

Offline Gordan

• AstroMudrac
  • Soli Deo Gloria!
« Odgovori #28 u: 25.09.2012. u 20:26:27 sati »
Sorry zbog nerazumijevanja terminologije...  :?
Ali sad, nakon Danijelovog objašnjenja, sve mi je jasno  :D
Ipak i dalje razmišljam jednako samo sam se ranije pogrešno izrazio. Umjesto "kategorija" trebao sam napisati "Rubrika", dakle predlažem OBRADU ASTROFOTOGRAFIJA kao zasebnu rubriku, a ne podrubriku.

Kako se radi o obradi astrofotografija, nekako mi se logično nameće da "obrada astrofotrafija" bude podrubrika u "Astrofotografiji", a svaki softver da ima svoju temu u toj podrubrici.

Ako bismo to ("OBRADA ASTROFOTOGRAFIJA I TUTORIJALI" ili sl.) otvorili kao podrubriku unutar rubrike "ASTROFOTOGRAFIJA", to bi postalo vrlo konfuzno kad se namnože postovi s različitim tutorijalima...

Evo zašto tako mislim: ako tako napravimo, unutar te podrubrike će svaka obrada u pojedinom programu morati biti jedna zasebna tema (npr. "Photoshop" bi bila jedna od tema), a svi tutorijali i upute koji se tiču obrade u tom programu moći će biti samo postovi (jer nema drugih organizacijskih razina nižih od podrubrike osim posta). To znači da bismo u svakoj temi imali samo postove, ali u vezi vrlo različitih predmeta, što bi otežalo diskusiju o njima i unijelo konfuziju (ispremiješanost postova).

Evo primjera: ako bi u (hipotetičnoj) temi "Photoshop" netko najprije stavio post "Maskiranje u PS-u", netko drugi nakon toga "Smanjivanje zvijezda u PS-u", a netko treći "LRGB kombiniranje u PS-u", kako bismo onda neovisno komentirali ta tri posta koji su u stvari tri različite teme? Naši komentari bi bili pomiješani svi u istoj temi (Photoshop), tj. ne bi se linearno nadovezivali na određeni tutorijal o kojemu je riječ. Nakon ova tri tutorijala u prva tri posta netko bi u četvrtom postu komentirao tutorijal iz prvog posta, zatim bi netko u petom postu možda komentirao treći tutorijal a netko bi zatim u šestom postu komentirao tutorijal iz drugog posta... itd.. cijela konfuzija, sve ispremiješano...

Bilo bi puno bolje da je Photoshop podrubrika a ne tema, jer onda bismo unutar te podrubrike svaki tutorijal u vezi Photoshopa mogli otvoriti kao zasebnu temu te diskutirati o njemu unutar te teme (u kojoj je objavljen taj tutorijal).

Što mislite o tome?  [40*
Zvjezdarnica "Nebeska vrata" Čakovec, HEQ5 Pro Synscan, OMC 140 Deluxe, TS OAG9, QHY5, ASI 120MC-S, Nikon D5500 + AF-S DX 18-140mm G ED, Zeiss Flektogon 50mm F/4, Zeiss Sonnar 300mm F/4, Vixen 15x80 bino.
"Nebesa slavu Božju kazuju, nebeski svod naviješta djelo ruku Njegovih." (Psalam 19,1)

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #29 u: 25.09.2012. u 20:27:09 sati »
Treba samo paziti da se ne otvori tema svaštarskih linkova koja će postati tako nepregledna da od nje neće biti koristi poput ove. Dakle, ako idu linkovi na stranice koje na sebi imaju nešto korisno i vezano za temu, onda svaka tema mora biti zasebna. Jedino tako će biti lako pronaći ono što čovjek traži, ako to sve natrpamo u jednu temu, efekt će se vrlo brzo izgubiti, a link se nikada neće više moći pronaći. Treba biti konkretno i precizno.

Ako bi i otvarali teme s npr. naslovom Obrada u Registaxu, a u njih trpali linkove recimo na YouTube gdje se vide metode obrade, onda u naslovu treba pisati Linkovi - Obrada u Registaxu da se odmah zna da je riječ o drugim stranicama na webu.

Ako budete pisali tutoriale, isto tako, Tutoriali - Obrada u Registaxu. Ili još bolje, konkretno: Gordan - Vodič kroz obradu u PixInsight da se zna da je Gordan tu napisao upute kako on obrađuje fotografije. Ako Dag piše isto to, onda to tako treba i napisati, naravno u novoj temi, npr: Dag - Tutorial obrade u PixInsight da se može pronaći i njegov način obrade. Tada se mogu napraviti usporedbe i linkati na Gordanov ili Dagov način obrade, a i zbog rasprave u tim temama.

Tema poput Obrada u PixInsight će u sebi nakupiti toliko postova da se više neće znati tko je što mijenjao, predložio, izmijenio... a krajnji rezultat je opet zbunjenost kod onoga tko traži informaciju Kako? - Tako! jer su se u temi izredali svi i predlagali svašta.

Ovako će se znati da je u Dagovoj temi to napravljeno tako i tako, a u Gordanovoj temi onako i onako. Stvari su odmah jasnije jer se tražene teme odmah mogu pronaći, pogledati i usporediti.