Autor Tema: Otvaranje nove kategorije TUTORIJALI I UPUTE ZA OBRADU ASTROFOTOGRAFIJA  (Posjeta: 18356 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Gordan

• AstroMudrac
  • Spol: Muški
  • Soli Deo Gloria!
Odg: Otvaranje nove kategorije TUTORIJALI I UPUTE ZA OBRADU ASTROFOTOGRAFIJA
« Odgovori #30 u: 25.09.2012. u 20:35:02 sati »
O tome sam upravo i ja pisao... a tu zbrku možemo izbjeći samo vrlo preciznim identificiranjem tema, ali ako OBRADA ASTROFOTOGRAFIJA bude podrubrika onda će u njoj biti cijelo mnoštvo tema (ispremiješanih glede primjene određenih programa ili tehnika obrade) što bi s vremenom moglo biti vrlo konfuzno i nepregledno...

Bolje je da OBRADA ASTROFOTOGRAFIJA bude rubrika u kojoj ćemo sami organizirati temeljne podrubrike, pa se unutar njih još uvijek mogu uređivati teme koje se odnose na različite autore ili tehnike ali vezano za isti softver. Npr. u podrubrici "PixInsight" mogli bismo stavljati zasebne teme poput "Balans boja u PixInsight-u", "Krivulje u PI" ili sl. (kako već koji autor nešto ima).
« Zadnja izmjena: 25.09.2012. u 20:45:05 sati od Gordan »
Zvjezdarnica "Nebeska vrata" Čakovec, HEQ5 Pro Synscan, OMC 140 Deluxe, QHY5, ASI 120MC-S, Nikon D5500 + AF-S DX 18-140mm G ED, Vixen 15x80 bino.
"Nebesa slavu Božju kazuju, nebeski svod naviješta djelo ruku Njegovih." (Psalam 19,1)

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #31 u: 25.09.2012. u 21:16:07 sati »
Bolje je da OBRADA ASTROFOTOGRAFIJA bude rubrika u kojoj ćemo sami organizirati temeljne podrubrike,
U pravu si Gordane. Smetnuo sam s uma da hijerarhijski ispod podrubrike dolaze samo teme.
HEQ5 pro; SW ED 80/600, FF/FR x0.85, 9x50 finder/guider, ALccd5
SBIG ST-8300M, FW5, Baader filteri: LRGB, Ha7nm
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr
https://www.flickr.com/photos/zoran-novak/

Offline gilecais

• Jahač Kometa
« Odgovori #32 u: 25.09.2012. u 21:18:17 sati »
Jako se radujem ovoj odluci da se na astro forumu pokrene nova tema.Imam i ja jednu ideju,a to je sto se ne bi pod tom temom mogao napraviti i video klip o obradi astro fotografoja u raznim programima sa tumacenjem istog postupka ali na hrvackom jeziku.To sve ima na "You Tube-u" ali na stranim nam jezicima koje mi stariji slabo razumemo. :zubo:

Offline Beorn

• Moderator
  • AstroUmotvorac
  • *
« Odgovori #33 u: 25.09.2012. u 21:38:20 sati »
O tome sam upravo i ja pisao... a tu zbrku možemo izbjeći samo vrlo preciznim identificiranjem tema, ali ako OBRADA ASTROFOTOGRAFIJA bude podrubrika onda će u njoj biti cijelo mnoštvo tema (ispremiješanih glede primjene određenih programa ili tehnika obrade) što bi s vremenom moglo biti vrlo konfuzno i nepregledno...

Bolje je da OBRADA ASTROFOTOGRAFIJA bude rubrika u kojoj ćemo sami organizirati temeljne podrubrike, pa se unutar njih još uvijek mogu uređivati teme koje se odnose na različite autore ili tehnike ali vezano za isti softver. Npr. u podrubrici "PixInsight" mogli bismo stavljati zasebne teme poput "Balans boja u PixInsight-u", "Krivulje u PI" ili sl. (kako već koji autor nešto ima).

Ovaj način razmišljanja mi je blizak, pregledan.

Problematične stvar su:
- Nelogično strukturiranje - Obrada astrofotografija je na istom nivou kao astrofotografija (ovo u biti i nije praktični problem, pa se u stvarnosti može zanemariti)
- Otvaranje novih podrubrika - ukoliko se želi dodati obrada nekim novim (dotad nespomenutim) alatom ili bilo što novo što ne spada u postojeće podrubrike onda se mora tražiti šefova intervencija.

Alternativa - Obrada astrofotografija - podrubrika, a naslov svake teme započeti sa nazivom softwarea koji se koristi, a onda i detalji o metodi obrade.
Primjerice Tema:
- Pixinsight LE- Balans boja
- Registax 6.0 - korištenje multiple alignment points kod stackiranja planeta
- Registax 5.1 - ...
- Hodogram obrade koristeći Nebulosity, Pixinsight LE i Photoshop

Na taj način bi se moglo postići bolje strukturiranje i kod Tema, ukoliko se ne mogu riješiti spomenuti problemi kod otvaranja novih podrubrika.

Teleskopi: Antares - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Beba - StarTravel 80, Lutonja - Meade 5000 80mm triplet
Dalekozori: Lunt LE 7X50 Magnesium, Bresser 10X50
Montaže: Skywatcher EQ6Pro SynScan modificirana, Losmandy GM8
Kamere: ATIK 383L+, Canon 600D, QHY5L-IIm

Offline Gordan

• AstroMudrac
  • Soli Deo Gloria!
« Odgovori #34 u: 25.09.2012. u 22:03:20 sati »
Slažem se s Beornom  :D  [71*
Zvjezdarnica "Nebeska vrata" Čakovec, HEQ5 Pro Synscan, OMC 140 Deluxe, QHY5, ASI 120MC-S, Nikon D5500 + AF-S DX 18-140mm G ED, Vixen 15x80 bino.
"Nebesa slavu Božju kazuju, nebeski svod naviješta djelo ruku Njegovih." (Psalam 19,1)

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #35 u: 25.09.2012. u 23:20:11 sati »
Ja se ne slazem. To dovodi do nepreglednosti i kupusa. Nije problem otvoriti podrubrike sa postojecim programima koji se rabe, nema ih previse. Dss, nebulosity, ccdsoft ili koji je vec, ps, phd, maxim, pixinsight,registax, iris itd. Kad se koji novi pojavi a to nije cesto lako se doda. I onda se u podrubrikama pisu tutorijali za pojedini korak. Hodogrami obrade koji obuhvacaju vise programa se mogu napisati direktno kao tema u rubrici. Ako netko radi od pocetka do kraja u jednom programu moze napisati te upute u podrubrici toga programa. Ne vidim cemu komplikacije.
Moje misljenje.

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #36 u: 25.09.2012. u 23:27:55 sati »
Pitanje je, da li je za Danijela problem nakon izvjesnog vremena otvoriti podrubriku?
Ako to ne zahtjeva previše resursa, onda je najbolje da Obrada bude u svojoj rubrici.
HEQ5 pro; SW ED 80/600, FF/FR x0.85, 9x50 finder/guider, ALccd5
SBIG ST-8300M, FW5, Baader filteri: LRGB, Ha7nm
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr
https://www.flickr.com/photos/zoran-novak/

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #37 u: 25.09.2012. u 23:36:01 sati »
Ne vidim zasto bi bio problem, forumi su fleksibilni. Novo se lako ubaci. Ako moze sad otvarati moci ce i kasnije.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #38 u: 25.09.2012. u 23:41:59 sati »
Sve se može, najkompliciranije je iz jedne teme izabirati pojedine postove i slagati ih u novu. Premještanje postojećih tema, preimenovanje naziva, spajanje tema i sve slično nije nikakav problem. No, molim da se odmah na početki izorganiziramo kako bi te naknadne intervencije sveli na najmanju moguću mjeru. Zato se dogovorite kako bi to trebalo biti, a ja ću to onda tako i otvoriti. Najgore je kad idemo napamet pa onda moderatori kasnije imaju pune ruke posla jer se organizacija pokazala nepraktičnom. Izorganizirajte si unaprijed i tada krećemo po toj logici.

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #39 u: 25.09.2012. u 23:54:41 sati »
Cini mi se da ja to vidim slicno kao i Gordan. Po meni je to dosta elegantno i trebalo bi biti pregledno.
Dajte jos koji prijedlog sa objasnjenjem zasto bas to pa da glasamo  :286: