Autor Tema: Otvaranje nove kategorije TUTORIJALI I UPUTE ZA OBRADU ASTROFOTOGRAFIJA  (Posjeta: 18317 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Gordan

• AstroMudrac
  • Spol: Muški
  • Soli Deo Gloria!
Odg: Otvaranje nove kategorije TUTORIJALI I UPUTE ZA OBRADU ASTROFOTOGRAFIJA
« Odgovori #40 u: 26.09.2012. u 00:13:39 sati »
Ruka, u stvari mislimo isto. Jer i ja sam najprije napisao da je najbolje da je OBRADA ASTROFOTOGRAFIJA zasebna rubrika a da se u njoj otvaraju podrubrike vezano uz različite programe ili tehnike obrade, jer će inače doći do nepreglednosti. Ali složio sam se s Beornom za njegovo rješenje samo u slučaju da je administratoru problem stvarati nove podrubrike. Osim toga, i Beorn je upočetku napisao da se slaže sa mojim načinom razmišljanja (nadam se), a to je da OBRADA ASTROFOTOGRAFIJA bude zasebna rubrika.

Drago mi je da je i Danijel upravo izjavio da s takvom organizacijom foruma ne bi trebalo biti problema.
Dakle, sad se samo radi o tome jesmo li za to da OBRADA ASTROFOTOGRAFIJA bude zasebna rubrika pa da u njoj možemo sami (naravno, u dogovoru s Danijelom) organizirati neke stalne podrubrike, jer mislim da to ne bi trebalo biti problem - već imamo puno iskustva u vezi programa i tehnika za obradu AF.
To bi mogle biti sljedeće (stalne) podrubrike:
1. Početna obrada - kalibriranje i kombiniranje snimaka (frejmova)
2. Tehnike obrade AF programom PixInsight (LE i Standard, ili kao posebne podrubrike?)
3. Tehnike obrade AF programom MaximDL
4. Tehnike obrade AF programom Photoshop
5. Tehnike obrade AF programom Nebulosity
6. Hodogrami obrade AF i kombiniranje više programa
7. Specifične tehnike i postupci u obradi AF (npr. smanjivanje šuma, debayerizacija, dekonvolucija,  drizzle i sl.)

Naravno, ovo je samo prvi prijedlog, na brzinu... treba tu još puno mudrosti i razmišljanja  :251:  :76:
Zvjezdarnica "Nebeska vrata" Čakovec, HEQ5 Pro Synscan, OMC 140 Deluxe, QHY5, ASI 120MC-S, Nikon D5500 + AF-S DX 18-140mm G ED, Vixen 15x80 bino.
"Nebesa slavu Božju kazuju, nebeski svod naviješta djelo ruku Njegovih." (Psalam 19,1)

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #41 u: 26.09.2012. u 00:27:03 sati »
U globalu se slažem sa Gordanovim prijedlogom.
Možda bi jedna podrubrika trebala biti posvećena radu sa RGB datotekama (spajanje i preklapanje RGB kanala)   

Da li netko radi sa programom CCD Stack, možda da se i on uvrsti?
HEQ5 pro; SW ED 80/600, FF/FR x0.85, 9x50 finder/guider, ALccd5
SBIG ST-8300M, FW5, Baader filteri: LRGB, Ha7nm
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr
https://www.flickr.com/photos/zoran-novak/

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #42 u: 26.09.2012. u 02:05:24 sati »
U imenima podrubrika kako ih je naveo Gordan predlazem slijedece (mislim da je netko to vec spomenuo): Prvo ime programa o kojem je rijec a onda o kojoj se funkciji radi.
Npr: Photoshop - layeri
Mislim da ce tako biti lakse orijentirati se korisniku nekog programa. Vrlo lako ce naci sve vezano bas za taj program jer to je prva rijec, a onda slijedi druga koja definira o kojem se segmentu obrade radi.
Otprilike kao GODINA, MJESEC, DAN za datume, i nikada nece biti nereda.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Gordan

• AstroMudrac
  • Soli Deo Gloria!
« Odgovori #43 u: 26.09.2012. u 09:36:25 sati »
U globalu se slažem sa Gordanovim prijedlogom.
Možda bi jedna podrubrika trebala biti posvećena radu sa RGB datotekama (spajanje i preklapanje RGB kanala)   

Da li netko radi sa programom CCD Stack, možda da se i on uvrsti?

Hvala Zocky  :hopla:
Mislio sam da "Kombiniranje RGB kanala" spada pod "Kalibriranje i kombiniranje snimaka" (kombiniranje), ali mogli bismo to i razdvojiti, što drugi misle?
Dobar je i Dagov prijedlog da naziv započne nazivom softvera, kao i ono u vezi kronologije - godina_mjesec_dan.
U nekim nazivima naravno ne treba biti naziv softvera jer se ta podrubrika ne odnosi na konkretni program nego na tehniku obrade koju možemo izvoditi raznim programima.

Malo bi moglo biti problema s ovom podjelom jer neke od tih tehnika možemo raditi u raznim programima pa nije jasno u koju ih podrubriku staviti. Npr. treba li neku tehniku kombiniranja snimaka objasniti unutar kategorije "Kalibriranje i kombiniranje" ili u kategoriji programa kojim se to radi. Moje je mišljenje da u podrubriku za neku određenu tehniku obrade ne stavljamo teme koje opisuju obradu u samo jednom određenom programu - takve teme bi spadale u podrubriku za taj određeni program. Na primjer, neki tutorijal o kombiniranju u MaximDL-u ne bi spadao u podrubriku "Kalibriranje i kombiniranje" nego u podrubriku "MaximDL - obrada AF". Međutim, ako se u nekoj temi obrađuje usporedba, analiza i sl. u vezi kombiniranja snimaka (povezujući više različitih programa ili ako za tu temu uopće nije bitan program nego načelo, princip, teorija), onda bi ta tema spadala u podrubriku "Kalibriranje i kombiniranje". Također bi tu spadale teme u kojima se obrađuje opis kombiniranja u nekom programu za koji ne postoji podrubrika (npr. netko otkrije novi softver za kombiniranje i onda to opiše u podrubrici "Kalibriranje i kombiniranje").

OK?  :D

« Zadnja izmjena: 26.09.2012. u 16:36:01 sati od Gordan »
Zvjezdarnica "Nebeska vrata" Čakovec, HEQ5 Pro Synscan, OMC 140 Deluxe, QHY5, ASI 120MC-S, Nikon D5500 + AF-S DX 18-140mm G ED, Vixen 15x80 bino.
"Nebesa slavu Božju kazuju, nebeski svod naviješta djelo ruku Njegovih." (Psalam 19,1)

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #44 u: 26.09.2012. u 12:30:13 sati »
Mislim da radi preglednosti ne treba u podrubrike dodavati posebne korake.  Sasvim dovoljno za sve je da se naprave podrubrike za sve postojeće programe i jedna podrubrika za postupak tj. workflow obrade ali ni to nije nužno jer se taj workflow može otvoriti kao tema u samoj rubrici, nema ne znam kako puno načina kombinacije programa za obradu.
Također je bitno da se Pixinsight i Pixinsight LE razdvoje jer su totalno drugačiji.
Bitno je da se zadrži preglednost. Npr. podrubrika Nebulosity, teme-snimanje i pohrana podataka, kalibracija snimljenog materijala, stakiranje, kalibracija pozadine i boje, rastezanje histograma, skidanje šuma itd.
Razbijanje podrubrika na korake opet nema smisla jer ipak nema toliko tutorijala da bi se otvaralo za pojedine korake ne znam koliko posebnih tema, nema smisla. Kad neko napravi tutorijal svi komentari idu u postove i to je ok a nije ok otvarati novu temu za isto područje jer već postoji jedna koja se bavi tim istim i nije ograničena brojem postova.
Moje mišljenje.

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #45 u: 26.09.2012. u 15:40:26 sati »
 :kokice:
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #46 u: 26.09.2012. u 15:46:12 sati »
Mislim da rubrika za workflow ne bi trebala postojati, jer se taj dio bude nalazio unutar svake podrubrike za odredjni program, pa ga ne treba duplati.
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr

Offline Gordan

• AstroMudrac
  • Soli Deo Gloria!
« Odgovori #47 u: 26.09.2012. u 16:39:28 sati »
Zocky, dobro je da workflow bude zaseban jer se on ondnosi na cjelovit tijek obrade koji često podrazumijeva korištenje različitih programa... Npr. moj workflow počinje u MaximDL-u, pa ide u PI LE, pa u PS, pa u Neat Image... Često se još više ispremiješaju razni programi... i nije to bez smisla...
Zato mislim da mora biti "Tijek obrade i kombiniranje različitih programa" (ili slično) kao zasebna podrubrika.

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #48 u: 26.09.2012. u 16:55:41 sati »
Zocky, dobro je da workflow bude zaseban jer se on ondnosi na cjelovit tijek obrade koji često podrazumijeva korištenje različitih programa... Npr. moj workflow počinje u MaximDL-u, pa ide u PI LE, pa u PS, pa u Neat Image... Često se još više ispremiješaju razni programi... i nije to bez smisla...
Zato mislim da mora biti "Tijek obrade i kombiniranje različitih programa" (ili slično) kao zasebna podrubrika.
Ja gledam na to ovako:
Ako svaka pod rubrika sadržava odredjeni program, unutar koje su upute kako taj program koristiti, onda nema potrebe za rubrikom workflow, jer će svaki korisnik od ponudjenih programa uzeti ono što najbolje odgovara za njegov način obrade.
U protivnom bi u rubrici workflow trebao pokriti sve moguće kombinacije svih programa, a to se onda dupla sa rubrikama o programima.
Druga je stvar ako bi postojala rubrika gdje bi se radile usporedbe odredjenih načina obrade.
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr

Offline Gordan

• AstroMudrac
  • Soli Deo Gloria!
« Odgovori #49 u: 26.09.2012. u 17:20:22 sati »
Zocky, nisam mislio da bi se pod "Workflow" detaljno prikazivalo sve što se radi, npr. tehnike kalibriranja u MaximDL-u, pa stackiranje, pa RGB kombiniranje u PS-u, pa balansiranje u PI-u ili sl. nego da bi se samo prikazao cjelovit workflow bez detaljiziranja (popis, nabrajanje koraka po redu). A detalji o svako koraku tok workflowa bi naravno bili u zasebnim podrubrikama ovisno o programu koji se koristi.
Ako workflow sadrži korake koji koriste različite programe, u koju bi podrubriku stavio taj workflow?
Ako ga razbiješ na dijelove onda to nije "workflow" nego "workbreak"  :76:
Nadam se da si skužio  :D