Autor Tema: Zvjezdarnica "Apollo"  (Posjeta: 254766 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
    • Zvjezdarnica
Odg: Zvjezdarnica "Apollo"
« Odgovori #1470 u: 15.05.2014. u 02:11:59 sati »
Trebalo je izmjeriti dimenzije radnog stola pa sam poslagao računala i monitore kako bih mogao uzeti mjere. Evo kako izgledaju elektronički mozgovi za upravljanje zvjezdarnicom Apollo :286:

S lijeva je najveći monitor, za kontrolu kamera. Odmah pored njega je monitor za kontrolu teleskopa. Zatim slijede IBM računala za upravljanje kamerama i teleskopom, oni će stajati jedan na drugome. Zatim slijedi monitor za kontrolu Kiklopa i na kraju se nalazi sami Kiklop. Iznad IBM-ovim mašina dolaze dvije male police na kojima će stajati ispravljač za teleskop i ruter.

Uglavnom, dužina stola će biti 210 cm, a širina 50 cm. Sve to će u stvari biti jedna kutija visine 50 cm koja će imati poklopac/vrata da se može zatvoriti preko zime, a otvoriti preko ljeta. Kada dođe zima, radni stol-kutija se lijepo zatvori i Kiklop u njoj grije unutrašnjost jer se on ionako neće gasiti. Cijela ta kutija će stajati na metalnoj konstrukciji poput stola, a na nogama će se nalaziti kotačići kako bih to sve mogao jednostavno pomaknuti u slučaju potrebe za nekakvim intervencijama na instalacijama ili prilikom čišćenja i pranja poda. :76:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #1471 u: 15.05.2014. u 02:30:53 sati »
A ima još jedna novost, pored zvjezdarnice će biti postavljena prava meteorološka kućica s meteorološkom opremom koja će automatizirano mjeriti sve meteorološke pojave i podatke slati preko Kiklopa na Internet. Moj prijatelj Kristijan Paljar je veliki zaljubljenik u meteorologiju i dogovorili smo da ću mu udomiti njegovu automatsku meteorološku postaju. To je mislim nešto u suradnji s Crometeo timom, nisam siguran jer ne pratim to toliko, no biti će to nekakva bijela "kućica za ptičice" s nekakvim federima i pipama iznutra, ne znam točno :mrgreen:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline mravic

• Galaktička Zraka
  • obrazovan je onaj koji ima obraza
« Odgovori #1472 u: 15.05.2014. u 08:32:24 sati »
Ako će biti kao što kažeš u poslednjoj rečenici onda neće biti automatska. Automatska ti je kao na gornjoj slici stim što u kutiji stoji samo jedna kutijica koja meri pritisak, vlažnost i šalje podatke a ostalo je izvan kućice...
www.univerzumad.com
Astronomska opservatorija Night hawk

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #1473 u: 15.05.2014. u 11:02:18 sati »
...
S lijeva je najveći monitor, za kontrolu kamera. Odmah pored njega je monitor za kontrolu teleskopa. Zatim slijede IBM računala za upravljanje kamerama i teleskopom, oni će stajati jedan na drugome. Zatim slijedi monitor za kontrolu Kiklopa i na kraju se nalazi sami Kiklop.
...

Meni je to sve plus Pshop, radio jedan mali polumrtvi laptopić. !  :286:
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline spacewalker

• AstroKomet
« Odgovori #1474 u: 15.05.2014. u 11:05:55 sati »
I ja se pitam Danijel sto ce ti toliki kompjuteri?
HEQ5 Rajiva modified
Canon 40d , Tair 11A, Tair 3s
No scope

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #1475 u: 15.05.2014. u 11:26:34 sati »
Trebalo je izmjeriti dimenzije radnog stola pa sam poslagao računala i monitore kako bih mogao uzeti mjere. Evo kako izgledaju elektronički mozgovi za upravljanje zvjezdarnicom Apollo :286:

S lijeva je najveći monitor, za kontrolu kamera. Odmah pored njega je monitor za kontrolu teleskopa. Zatim slijede IBM računala za upravljanje kamerama i teleskopom, oni će stajati jedan na drugome. Zatim slijedi monitor za kontrolu Kiklopa i na kraju se nalazi sami Kiklop. Iznad IBM-ovim mašina dolaze dvije male police na kojima će stajati ispravljač za teleskop i ruter.

Uglavnom, dužina stola će biti 210 cm, a širina 50 cm. Sve to će u stvari biti jedna kutija visine 50 cm koja će imati poklopac/vrata da se može zatvoriti preko zime, a otvoriti preko ljeta. Kada dođe zima, radni stol-kutija se lijepo zatvori i Kiklop u njoj grije unutrašnjost jer se on ionako neće gasiti. Cijela ta kutija će stajati na metalnoj konstrukciji poput stola, a na nogama će se nalaziti kotačići kako bih to sve mogao jednostavno pomaknuti u slučaju potrebe za nekakvim intervencijama na instalacijama ili prilikom čišćenja i pranja poda. :76:

Ja uopće nisam pratio ovaj tvoj dio. Pa za to sve ti je dovoljan jedan kompjuter ili eventualno dva ako hoćeš ovoga za HMM baš posebno. Bez zezanja.

Offline Steblaj

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #1476 u: 15.05.2014. u 11:37:05 sati »
to mu je trebalo reći prije nabavke svih tih računala. sad eventuano treba pričati kako je super to što su svi koro pa crni.
:zubo:
SkyWatcher APO 100/900
TS APO 80/480
AZ-EQ6GT
Orion OAG Deluxe + ALccd5L-IIc
Canon 600d

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #1477 u: 15.05.2014. u 12:19:15 sati »
Nemate vi pojma..
Pa naravno da treba toliko računala!
Zvjezdarnica Apollo je u stvari podružnica NASA-e u ovom dijelu Europe. :)
Kad se to sve uključi tamo negdje na prekidač "ON", u ulici moraju zatreperiti žarulje od pada napona! ;)

Offline Mario

• AstroBrbljavac
  • *
    • Astronomija.pondi
« Odgovori #1478 u: 15.05.2014. u 12:27:41 sati »
Ajde nemojte čovjeka sada zašto mu treba ovo, zašto ono. Njemu treba i on zna zašto mu treba toliko kompjutera, makar samo da izgleda bolje.
Ad astra per aspera - a rough road leads to the stars

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #1479 u: 15.05.2014. u 12:47:58 sati »
to mu je trebalo reći prije nabavke svih tih računala. sad eventuano treba pričati kako je super to što su svi koro pa crni.
:zubo:

To sam ja spomenuo prije par mjeseci pa sam dobio neku dugo objašnjenje, ali svatko ima svoj pješćanik u kojem radi što hoće pa se bolje ne miješati. Dano je ovdje puno racionalnih savjeta koji su ignorirani.
« Zadnja izmjena: 15.05.2014. u 12:51:06 sati od Acheron »