Autor Tema: Zvjezdarnica "Apollo"  (Posjeta: 265365 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Zvjezdarnica "Apollo"
« Odgovori #420 u: 25.09.2013. u 13:45:48 sati »
Citat: 2001
to su americke fore

Pa ako su američke fore tim prije to treba napraviti - imaju daleko najviše astronoma amatera pa valjda nešto i znaju.

A bile su i njemačke fore prije toga - pogledaj kocku u zemlji za teleskop na Zvezdari, ili kocku i stup tu na Zvjezdarnici u Puli.

Samo šefu dođe mrak na oči kad pomisli na lopatu, čini mi se... :surr:

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #421 u: 25.09.2013. u 14:34:39 sati »
Slijedeće godine vjerojatno i ja gradim zvjezdarnicu. Kod mene je poseban slučaj jer namjeravam dignuti zvjezdarnicu 3m od zemlje tako da ukopavanje stupa nije opcija.
...be open minded, but don't be stupid...

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #422 u: 25.09.2013. u 21:18:54 sati »
Decki.. fundament stupa MORA biti ukopan, po mogucnosti toliko da se oslanja na tzv "bedrock" iliti do stijene.
Ako nije, svaki cas cete morati ponovo rektificirati montazu... zakaj onda uopce praviti sve to?
Problem kod vas je i smrzavanje - betonski blok na kojem je stup (dakle fundament) mora biti bar pol metra ISPOD dubine smrzavanja, da se sve to skupa ne bi pomicalo.

Pod po kojemu hodas treba biti odvojen od mjesta gdje je prisarafljen stup.
Amater

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #423 u: 25.09.2013. u 22:56:46 sati »
Ako pomogne, evo primjer iz naše zvjezdarnice. Stup je ukopan u zemlju (ne znam koliko duboko), a pod je oko stupa na posebnoj konstrukciji.
HEQ5 pro; SW ED 80/600, FF/FR x0.85, 9x50 finder/guider, ALccd5
SBIG ST-8300M, FW5, Baader filteri: LRGB, Ha7nm
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr
https://www.flickr.com/photos/zoran-novak/

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #424 u: 26.09.2013. u 01:19:06 sati »
Ljudi moji, temelji su duboki 70 cm, dimenzije su 3 x 2,5 m, pod je debljine 40-50 cm sa dvostrukom armaturom koja ide i u temelje. Ne može to nikuda, a nema potrebe odvajati stup jer je čvršće i stabilnije ako ostaje u jednom komadu. Zvjezdarnica će biti montažna s odličnom izolacijom. Neće nikuda odplutati. Sredstva su mi ograničena i ne mogu ići u dugove radi toga. Koliko imam, toliko se i ispružim. Ono što sam štedio i uštedio za noviji auto, otići će u zvjezdarnicu, ako ju sada ne napravim, neću nikada, kakva god ona bila.

Nagledao sam se svakavih rješenja koje su ljudi radili u svojim zvjezdarnicama. Od prekrasnih velikih i raskošnih do malih i skromnih. Neke su imale stup odvojen od poda, to obično rade Amerikanci jer su njihove građevine obično drvene, neki imaju rješenje kao što sam ja odabrao, a neki imaju čudnovate kljunaše od rješenja. Ako je zvjezdarnica visoka, građena na zgradi ili građena u obliku tornja, stup je obavezno odvojen. Ako je na pješčanom terenu, isto je odvojen. Ako je na kamenu ili zemlji, može biti i takav kakav ja radim, stup ušarafljen u beton. I neće nikuda.

Evo vam stranica koja je pravo malo blago linkova na svakakve zvjezdarnice u svijetu. Imate što gledati cijeli dan i vidjeti svašta. Od minijaturnih zvjezdarnica u obliku poljskog zahoda, do raskošnih automatiziranih s 3 i više teleskopa u njima. Uglavnom, ako može biti sretan čovjek koji si je sklepao malenu zvjezdarnicu u koju jedva stane i ima pogled samo na jednu stranu svijeta jer je okružen zidovima kuće i drvećem, pa mogu i ja koji ću imati stup zašarafljen u pod i krov koji nije kupola. I što ako se trese dok hodam? Neka se trese koliko hoće, jer kada budem snimao, sjedit ću i gledati u ekran što snimam, neću bauljati oko teleskopa s demižonkom u ruci, lupati po stupu koji nije punjen pijeskom, ispaljivati svjetleće rakete i proizvoditi vatromet. Povežem li ga u mrežu, neću člak ni biti u zvjezdarnici. I što se može najgore dogoditi ako se strese teleskop dok pijan traparam oko njega? Propadne mi snimak?

Evo vam nekoliko zanimljivih filmića pa si pogledajte što ljudi imaju i čime su zadovoljni.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=NcQ-ma_WN6w[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=pusJd8QxGSk[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=rRWdKlxRcLE[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ZZWiZLxIRMw[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=2-5bTq5TWNU[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=oDmf89fyVq4[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=VDe8NS3d6qY[/youtube]

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #425 u: 26.09.2013. u 07:12:11 sati »
Decki.. fundament stupa MORA biti ukopan, po mogucnosti toliko da se oslanja na tzv "bedrock" iliti do stijene.
Ako nije, svaki cas cete morati ponovo rektificirati montazu... zakaj onda uopce praviti sve to?
Problem kod vas je i smrzavanje - betonski blok na kojem je stup (dakle fundament) mora biti bar pol metra ISPOD dubine smrzavanja, da se sve to skupa ne bi pomicalo.

Pod po kojemu hodas treba biti odvojen od mjesta gdje je prisarafljen stup.

Tebe je uzela Australija  :286:
Zaboravil si da mi tu radimo temelje i za poljski wc. Ovakva gradnja da temeljem i plocom u komadu se sad koristi na svim ozbiljnim gradjevinama a pol metra armiranog betona je dost i za strojne skare a kamoli ne za obican stup.
Ne kuzim kak mislis da bi led to pomicao? To je na livadi koliko vidim, nije jezero i nije fjord da bi led putoval po tome? Ja imam dio dvorista pokockan sa kockama na pijesku i ne vidim da idu bilo kam prek zime?

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #426 u: 26.09.2013. u 08:13:00 sati »
Pa, ako je volumen leda veci od volumena vode..  cim imas smrzavanje, (ono ne mora biti svuda jednako), imas i pomicanje.
Zato treba ici ispod dubine zamrzavanja, da se taj efekat izbjegne.
Amater

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #427 u: 26.09.2013. u 09:27:56 sati »
Pa, ako je volumen leda veci od volumena vode..  cim imas smrzavanje, (ono ne mora biti svuda jednako), imas i pomicanje.
Zato treba ici ispod dubine zamrzavanja, da se taj efekat izbjegne.

Štima to sve sa teoretske strane, samo što ovo ne bude sojenica ili ponton. Tu se ledi vlaga u tlu a to nije na toj skali da bi micalo betonske ploče. Eventualno može oštetiti beton i to je sve.
Sjetio sam se da već 15-tak godina imam sjenicu u vrtu koja je postavljena na betonsku ploču debljine 10cm, u zemlji je kojih 5.  Nikud nije otišla za sad pa će teško i ova zvjezdarnica koja bude ipak imala bar pol metra betona u zemlji.  :286:

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #428 u: 26.09.2013. u 09:34:44 sati »
Na mnogim mjestima čitao sam (uključujući i Kučeru) da temelj stupa pod "mus" mora biti odvojen od ostatka objekta. Ovdje čujemo da nije nužno, čak i krajnje oprečna mišljenja o katastrofalnim rezultatima ovakvog rješenja na riječkoj zvjezdarnici.     

Sada imamo otvoreno praktično pitanje. Hoće li Danijelova montaža na temeljima biti dovoljna za trajno održavanje rektifikacije (usjeveravanja) teleskopa i hoće li imati problema s vibracijama prilikom preciznih snimanja ili ne? :109:
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #429 u: 26.09.2013. u 10:01:46 sati »
Na mnogim mjestima čitao sam (uključujući i Kučeru) da temelj stupa pod "mus" mora biti odvojen od ostatka objekta. Ovdje čujemo da nije nužno, čak i krajnje oprečna mišljenja o katastrofalnim rezultatima ovakvog rješenja na riječkoj zvjezdarnici.     

Sada imamo otvoreno praktično pitanje. Hoće li Danijelova montaža na temeljima biti dovoljna za trajno održavanje rektifikacije (usjeveravanja) teleskopa i hoće li imati problema s vibracijama prilikom preciznih snimanja ili ne? :109:

Ma kakve vibracije. Pa nama ne vibriraju tripodi po Petrovoj Gori na onim betonskim kockicama a šetamo se okolo.
Mislim da je najveće razmimoilaženje u mišljenjima zbog koncepcije. Ovo je podna, prizemna zvjezdarnica, sa montažom na čvrstom tlu. U slučaju da je montaža i teleskop na vrhu zgrade (što je obično slučaj) onda da, onda treba stup temeljiti u prizemlju i odvojiti ga od etaža.
Što se tiče usjeveravanja, ne vidim kako bi se odsjeverilo osim u slučaju potresa, klizišta tla ili možda nekog iskopa u susjedstvu ala Kupska.