Autor Tema: Zvjezdarnica "Apollo"  (Posjeta: 259762 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Bacač

• AstroMudrac
  • Spol: Muški
    • Astronomija u Dubrovniku
Odg: Zvjezdarnica "Apollo"
« Odgovori #1480 u: 15.05.2014. u 14:23:35 sati »
To sam ja spomenuo prije par mjeseci pa sam dobio neku dugo objašnjenje, ali svatko ima svoj pješćanik u kojem radi što hoće pa se bolje ne miješati. Dano je ovdje puno racionalnih savjeta koji su ignorirani.

+1
SkyWatcher 150/750
CG5 ADM

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #1481 u: 15.05.2014. u 17:08:56 sati »
Ako će biti kao što kažeš u poslednjoj rečenici onda neće biti automatska. Automatska ti je kao na gornjoj slici stim što u kutiji stoji samo jedna kutijica koja meri pritisak, vlažnost i šalje podatke a ostalo je izvan kućice...

Ma nemam ti ja pojma o tome, rekao sam mu da ne želim nikakvu gnjavažu, ja dajem prostor i računalo, a sve drugo što može raditi automatski daje on :mrgreen:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #1482 u: 15.05.2014. u 17:56:43 sati »
Zašto ovo, zašto ono, zato što se ne želim dovesti u situaciju da kad mi komp ne radi gubim sate vremena pod vedrim nebom odgonetavajući zašto ne želi raditi. Prebacim na drugi i vozi. Kako teleskop ne može raditi ručno, mora imati računala koja sam nabavio jeftino, monitore isto i bio bih glup da ih nisam kupio. Računalo koje vrti sve ovo što ja imam neće dugo raditi kako treba, svaki čas će nešto zafrkavati, ili oko com portova, ili oko prepoznavanja hardvera, ili oko drivera, klat će se protokoli, znam to jer mi se na laptopu tako događa. Jedan dan sve radi kako treba, drugi puta više ništa ne radi kako treba, treći puta radi pa stane... Onda mi dođe da ga bubnem u beton.

Ovo su strogo namjenska računala, nema na njima ništa što ne treba, nikakvih Photoshopova, Wordova, igrica, Windowsa 7/8 ili bilo čega što bude na običnim računalima. Isključivo ono najosnovnije što im treba za ono čemu su namijenjena. Ovo je za rad zvjezdarnice, nije za rad na terenu, nema akumulatora jer ima 220V mrežu, ne moram štedjeti na svakoj sitnici da bi mi baterije izdržale, ne moram krpati i slično. Da mi sve to krepa, još uvijek imam laptop pa može uskočiti i on.

To me podsjeća na ribolovce, svi imaju više štapova pa ih nitko ne pita šta će ti šest skupih štapova kad to sve možeš upecati s dva jeftina? Došao sam u godine kada si mogu priuštiti malo komfora u obliku zvjezdarnice, teleskopa i nešto opreme koja me neće izluđivati. Malo od toga je novo, većina je polovno i želim da mi to radi onako kako ja to želim, i kada ja to želim. Da se u šlafroku i u šlapama, sa šalicom toplog napitka, prošetam do zvjezdarnice, otvorim krov, uključim računalo koje mi treba, ubacim okular i pogledam ono što me zanima, snimim to ako želim, pogledam Kiklopov ulov, uzmem fotić i snimim koji Iridiumov bljesak, tranzit ISS-a i guštam u onome što me toga trenutka bude zanimalo. Kad mi dosadi, pogasim sve, zatvorim krov, uzmem praznu šalicu i odem na Astroforum i napišem da sam vidio Saturnove prstene, asteroid Vestu i da mi se baš posebno svidjelo kako su Plejade bile lijepe te noći.

Ono što ne želim je rastavljati montažu, nosati dijelove u vrt, sastavljati je pola sata, idućih pola sata tražiti u travi gdje mi je ispao šaraf, nosati tubuse i popikavati se s njima u rukama po mraku, gaziti po blatu, nosati stoliće i stolce, hvatati papire da mi ih vjetar ne odnese, moliti se višem biću da sve proradi otprve, odgonetavati zašto se laptop neće spojiti s teleskopom, prtljati po žicama, proklinjati više biće jer ne mogu odgonetnuti zašto to neće raditi, zašto baterija drži samo 20 minuta i na kraju to sve raspremati, rastavljati, nosati iz vrta u kuću i slično.

Da si to ne mogu priuštiti kupio bih si Dobsona s kojim bih bio sasvim zadovoljan da sam ga mogao imati dok sam bio tinjedžer, no tada si ga nisam mogao priuštiti niti sam za njega tada znao. Bio sam sretan i s refraktorom 60/910 i promatrao njime ono što sam mogao, a maštao o tome da jednoga dana imam svoju zvjezdarnicu. O kompjuterima tada nije bilo snova jer ih nije niti bilo, a montaže su bile električne, kamere na film i staklene ploče (da, da, smijte se samo) i nije bilo Interneta. Samo sam sanjario o tome i bio uvjeren da to nikada neću moći imati. Do sada. I zašto si dječački san ne bih ispunio? Zato što većina koristi dva štapa kojima uhvati isto ili više nego ja sa šest polovnih? Pa ne idem ja u ribolov samo zato da bih uhvatio kapitalce. Idem zato da se opustim, da uživam u ambijentu, trenutku, da slušam tišinu i gledam u daljinu i umjesto Boile da na udicu stavim krušnu mrvicu pa što naleti, naleti.

Eto, zato ja to radim tako kako radim i zato sam kupio kartu neba od papira iako cijelo nebo imam u računalima, koliko god to vama bilo smiješno [02*
« Zadnja izmjena: 15.05.2014. u 17:59:21 sati od Danijel »

Offline Šegi

• AstroAmater
  • AstroMeteor
« Odgovori #1483 u: 15.05.2014. u 18:01:54 sati »
Pa za to sve ti je dovoljan jedan kompjuter ili eventualno dva ako hoćeš ovoga za HMM baš posebno.

Taj za HMM će morat radit samo HMM u toku noći plus još obradu jedno sat-dva nakon toga... tako da taj jedan ne treba brojat da će mu bit na raspolaganju stalno, nego samo danju. Može se probat kako će radit ako se doda i meteorološku stanicu, samo čisto sumnjam da će bit OK jer pretopstavljam da i ona koristi USB port...

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #1484 u: 15.05.2014. u 18:09:23 sati »
Vidjet ćemo, ne bude li radilo, meteo otpada :76:

Offline mravic

• Galaktička Zraka
  • obrazovan je onaj koji ima obraza
« Odgovori #1485 u: 15.05.2014. u 18:13:56 sati »
Može meteo stanica na HMM jer ona samo kratko svakih minut skine par Kb podataka i pošalje negde na server. Mislim da neće smetati.
Ja imam dva računara od kojih jedan (lošiji) služi za HMM a drugi za :
automatizaciju opservatorije
meteo stanicu
navigaciju teleskopa
IP kameru
web kameru
ccd kameru
guiding
i to sve u isto vreme...
www.univerzumad.com
Astronomska opservatorija Night hawk

Offline Šegi

• AstroAmater
  • AstroMeteor
« Odgovori #1486 u: 15.05.2014. u 18:21:41 sati »
Da, Janko - ali tvoja kamera radi u 384X288, ova će radit u 720X576 rezoluciji i najvjerojatnije ćemo gurnut novi CAMS soft gore.
No možda neće smetat - vidjet ćemo kako će se ponašat i koliko će bit dropped frejmova.

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #1487 u: 15.05.2014. u 18:23:41 sati »
...

To me podsjeća na ribolovce, svi imaju više štapova pa ih nitko ne pita šta će ti šest skupih štapova kad to sve možeš upecati s dva jeftina? Došao sam u godine kada si mogu priuštiti malo komfora u obliku zvjezdarnice, teleskopa i nešto opreme koja me neće izluđivati. Malo od toga je novo, većina je polovno i želim da mi to radi onako kako ja to želim, i kada ja to želim. Da se u šlafroku i u šlapama, sa šalicom toplog napitka, prošetam do zvjezdarnice, otvorim krov, uključim računalo koje mi treba, ubacim okular i pogledam ono što me zanima, snimim to ako želim, pogledam Kiklopov ulov, uzmem fotić i snimim koji Iridiumov bljesak, tranzit ISS-a i guštam u onome što me toga trenutka bude zanimalo. Kad mi dosadi, pogasim sve, zatvorim krov, uzmem praznu šalicu i odem na Astroforum i napišem da sam vidio Saturnove prstene, asteroid Vestu i da mi se baš posebno svidjelo kako su Plejade bile lijepe te noći.

...
Sve je to u redu, ali mi nije jasno zašto bi nosao tu šalicu preko vrta? Zar nebi jednostavnije bilo imati u zvjezdarnici nekakvo kuhalo pa tamo i skuhati kavu/čaj. :)
Čemu nosati u šlafroku šalicu, pa ako se u mraku spotakneš, proliješ je. :)

I da, zašto bi na Astroforum odlazio u kuću. Pa spojiš se na Astroforum odande. :)

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #1488 u: 15.05.2014. u 18:39:25 sati »
Zato što mi se tako hoće i zato što to mogu :zubo:

Offline Steblaj

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #1489 u: 15.05.2014. u 19:51:20 sati »
Zato što mi se tako hoće i zato što to mogu :zubo:

Upravo tako.
Da si slušao sve što su ti svi (vjerujem dobronamjerno) pisali, danas ne bi imao ni temelje.
SkyWatcher APO 100/900
TS APO 80/480
AZ-EQ6GT
Orion OAG Deluxe + ALccd5L-IIc
Canon 600d