Autor Tema: Zvjezdarnica "Apollo"  (Posjeta: 281617 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Beorn

• Moderator
  • AstroUmotvorac
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Zvjezdarnica "Apollo"
« Odgovori #1560 u: 01.07.2014. u 16:40:58 sati »
 :215:

Baš sam malo pogledao tvoje stare crteže i bilješke na
http://www.zvjezdarnica.com/forum/index.php?topic=34.0
Hvalevrijedan trud.

Jesi li imao kakvu analizu vezanu uz bilješke?

Teleskopi: Antares - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Beba - StarTravel 80, Lutonja - Meade 5000 80mm triplet
Dalekozori: Lunt LE 7X50 Magnesium, Bresser 10X50
Montaže: Skywatcher EQ6Pro SynScan modificirana, Losmandy GM8
Kamere: ATIK 383L+, Canon 600D, QHY5L-IIm

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #1561 u: 01.07.2014. u 17:37:07 sati »
Sve vam napišem poslije, sad moram ić :239: s dodom pa [03* kad se vratim [10*

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #1562 u: 01.07.2014. u 22:22:45 sati »
Ljudi? [10*

Nakon 26 godina pauze, napravio sam ponovo crtež Sunčeve fotosfere :286:
:215: :215:
HEQ5 pro; SW ED 80/600, FF/FR x0.85, 9x50 finder/guider, ALccd5
SBIG ST-8300M, FW5, Baader filteri: LRGB, Ha7nm
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr
https://www.flickr.com/photos/zoran-novak/

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #1563 u: 01.07.2014. u 22:53:48 sati »
Dakle, evo kako je tekla priča.

Prvo sam morao iznijeti van cijelu skalameriju i pospajati što kamo ide. Tu sam izgubio dosta vremena jer je to sve skupa teško i trebalo je to tegliti. Onda sam izradio sjenilo od kartona kako bih napravio sjenu na radnom mjestu, to jest na projekcijskom zaslonu. Kako je rupa u sjenilu bila malo veća, tuda se vidio sjaj sunca pa sam to riješio jednom čarapom (obična, nije dokoljenka ili najlonka) omotanom oko Impactora i pričvrstio ju kvačicom.

Onda sam pripremio tri olovke, jedna je tvrda 3H za crtanje umbre, zatim jedna meka 3B za crtanje penumbre i crvena za crtanje fakula. I naravno, okular Super Plossl 25 mm.

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #1564 u: 01.07.2014. u 22:55:36 sati »
Nakon toga sam to sve ručno okrenuo u Sunce. I pojavila se velika mutna mrlja na zaslonu. Kada sam ju isfokusirao dobio sam jasno ocrtanu projekciju Sunčeve površine s pjegama.

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #1565 u: 01.07.2014. u 22:56:55 sati »
I onda sam se bacio na posao. Tu malo poziram sav ponosan :mrgreen:

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #1566 u: 01.07.2014. u 23:15:43 sati »
 [71*

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #1567 u: 01.07.2014. u 23:21:31 sati »
 :215: :215: [71*
HEQ5 pro; SW ED 80/600, FF/FR x0.85, 9x50 finder/guider, ALccd5
SBIG ST-8300M, FW5, Baader filteri: LRGB, Ha7nm
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr
https://www.flickr.com/photos/zoran-novak/

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #1568 u: 01.07.2014. u 23:45:52 sati »
A sada malo o cijelom doživljaju.

Montaža je kvalitetno čvrsta, ne klima se. Cijeli projekcijski komplet je također vrlo čvrst i vibracije su bile minimalne. Kako je od zadnjeg sličnog pothvata prošlo 26 godina, i kako sam to radio na malo drugačiji način i sasvim drugačijim instrumentom, osjećao sam se pomalo smotano. [36*

Prvo sam obilazio oko toga i gledao s koje strane da ga "napadnem". Onda sam probao stojeći pognut. Pa čučeći. Pa sam se borio s kontrolerom dok nisam skužio na koju stranu trebam korigirati putovaje slike po papiru. Pa mi se ruka tresla. Pa mi je znoj curio u oči. I na papir zamalo. Onda sam počeo pikati pjegice po papiru. Nekako sam ih uspio zabilježiti. Onda sam počeo crtati penumbru. Onda nisam mogao potrefiti pravi pritisak na papir. Nekako sam to završio. Onda sam počeo škiljiti i prstom lupkati po nosaču projekcijskog zaslona da bih uočio fakule. Nekako sam ih ocrtao pa je došao oblak. Onda sam ga kleo jer mi je bilo vruće i trebao sam još zabilježiti dnevni hod Sunca. Oblak se napokon maknuo pa sam ponovo naciljao Sunce da fino "sjedne" u predložak i isključio montažu. Onda sam drhtavom rukom bilježio lokaciju prateće pjege po papiru i na kraju to završio.

Onda sam to sve skupa pospremio, teleskop oteglio u kuću i otišao :239: s dodom. Trebalo je to jelte, proslavit :128:

Kad sam se vratio, bacio sam se na obradu materijala. Ranije sam kupio neke jeftine kineske trokute i kutomjer. Koliko su koštali, još manje su vrijedili. Nisu dobro obrađeni pa su mi crte ispale svakakve. :evil:

Pa sam otišao u tjedni šoping i usput kupio kvalitetne trokute i veći kutomjer i još par sitnica :286:

Na kraju evo vam rezultata. Prvo je zadnji crtež koji sam napravio daleke 1988. godine. Zatim je ovaj današnji novi, s novim rednim brojem s razmakom od 26 godina :zubo:
Onda je tu slika Sunca i na kraju slika Sunca s oznakama grupa pjega.

E sada. Kako prije 26 godina nije bilo Interneta, za potrebne podatke sam se koristio podacima koje je zagrebačka Zvjezdarnica tiskala u Bolidu. Danas to nije potrebno jer se sve potrebno nalazi na webu, na primjer ovdje. Pa sam tako izvukao sve što mi je od podataka trebalo. Onda sam ih primijenio i po uputama koje sam ranije objavio u članku Opažanje Sunca, obradio promatranje i dobio rezultat.

Kako sam već rekao, prije nije bilo Interneta pa nisam ni mogao dobiti službene brojeve grupa pjega. Stoga sam tada vodio svoje interno označavanje svake grupe pjega. Danas to više nije potrebno jer na Spaceweather-u se može vidjeti koji je službeni broj svake grupe pjega kako se koja pojavljuje. To sam iskoristio i svaku grupu označio njezinim službenim brojem. Klasifikaciju pjega sam odredio po Ciriškoj klasifikaciji Sunčevih pjega, što možete pronaći u spomenutom članku.

Iz podataka sam odredio i vidljivost Sunčevog pola. Tako vidimo da se trenutno vidi sjeverni Sunčev pol, dok je južni nama ovoga trenutka nevidljiv. Netko će reći da ima puno više pjega nego sam ih ja zabilježio. Da ima, no svako ovakvo promatranje ovisi o instrumentu koji se koristi, o atmosferskim prilikama, kvaliteti slike i o iskustvu promatrača. Moje iskustvo u ovome trenutku je opet beznačajno, nula. Predugo je prošlo otkako sam napravio zadnje takvo promatranje i sada moram opet sve ispočetka.

Kako je ovo bilo samo vatreno krštenje, isprobavanje opreme i kompleta za projekciju, kao i znatiželja hoću li ja to moći izvesti kako treba nakon toliko godina, ovo ne uzimam kao nešto ozbiljno jer niti je ovaj teleskop u stanju to sada raditi kako treba, mora biti na stupu i rektificiran niti sam ja u formi. Kada sve bude postavljeno u zvjezdarnici Apollo kako treba, tada neću morati čučati i saplitati se oko tronošca, sjenilo će biti kvalitetnije, praćenje će biti onako kako treba i moći ću se više posvetiti detaljima. Ovako sam morao stalno tipkati po kontroleru, hvatati pjege po papiru, navirivati se i slične manevre izvoditi.

Svako ovakvo promatranje ispada drugačije, tako da svaki promatrač u svijetu koji bilježi aktivnost Sunca dobiva drugačiji rezultat u odnosu na nekog drugog promatrača, a iz gore navedenih razloga. Stoga je bitno raditi takva promatranja u kontinuitetu koji će uvijek vrijediti za tog promatrača i taj njegov instrument. Zato se u formuli R=k(10g+f), vrijednost k računa kao 1 i izbacuje iz formule jer je suvišno pošto svaki promatrač i mjesto promatranja ima svoje vrijednosti koje nisu usporedive i od praktične koristi u tu svrhu pa je zato i dobio vrijednost 1.

Eto, više neću iznositi teleskop van radi toga, pravi i ozbiljni rad počinje kada zvjezdarnica Apollo bude u punom pogonu. Tada ću ponovo krenuti u sistematska promatranja Sunca i praćenje aktivnosti. Samo promatranje i crtanje je trajalo desetak minuta. Za to vrijeme okular se uopće nije zagrijao, kao niti teleskop. No kućište ispravljača je bilo vrelo jer ga nisam pokrio pa ga je Sunce pržilo. Inače, takvo promatranje traje oko 5 minuta, toliko mi je ranije bilo potrebno da iznesem teleskop, postavim papir i nacrtam što vidim. Za ovakvu aktivnost danas mi treba oko20-30 minuta. Vrlo je nepraktično kada takav setup trebate postaviti za promatranje Sunca. Zato je riješenje zvjezdarnica, dođeš, otvoriš krov, uključiš računalo, postaviš šablonu, kažeš računalu da prati Sunce, nacrtaš što treba, parkiraš teleskop, ugasiš računalo, zatvoriš krov i obradiš crtež. Ne moraš sve tegliti, spajati, loviti Sunce po papiru, korigirati, čučati...

Eto, ako imate pitanja, navalite, stojim vam na raspolaganju. [10*

:215:

Baš sam malo pogledao tvoje stare crteže i bilješke na
http://www.zvjezdarnica.com/forum/index.php?topic=34.0
Hvalevrijedan trud.

Jesi li imao kakvu analizu vezanu uz bilješke?

Da, sve je obrađeno u programu Solar Max koji sam napisao za Sinclair ZX Spectrum 48K, a kasnije u Excelu :286:
« Zadnja izmjena: 01.07.2014. u 23:48:35 sati od Danijel »

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr