Autor Tema: Zvjezdarnica "Apollo"  (Posjeta: 263256 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ruka

• AstroPjesnik
  • Spol: Muški
Odg: Zvjezdarnica "Apollo"
« Odgovori #1820 u: 20.10.2014. u 14:09:16 sati »
Nista nije bitno. Cak ni balans nije bitan ako su motori i montaza dovoljno jaki.

Offline Mauro

• Jahač Kometa
« Odgovori #1821 u: 20.10.2014. u 14:14:30 sati »
Kako sad to da niveliranje nije jako bitno? ako tripod nije u vagi kako RA i DEC mogu imati dobre putanje? Sam ja nekaj pomiješao?  :mrgreen:
Jedino ako vi računate da imate guiding, onda valjda nema veze jel on ispravlja te greške....

Offline HrAstro

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Majstor Svjetlosti
« Odgovori #1822 u: 20.10.2014. u 14:21:26 sati »
Kako sad to da niveliranje nije jako bitno? ako tripod nije u vagi kako RA i DEC mogu imati dobre putanje? Sam ja nekaj pomiješao?  :mrgreen:
Jedino ako vi računate da imate guiding, onda valjda nema veze jel on ispravlja te greške....

Malo mi je teško riječima opisat.
To sve riješiš prilikom usjeveravanja/rektifikacije.
Ajmo reći da ona noga prema sjeveru ili jugu (ovisno koju montažu imaš) je prekratka/preduga. To ćeš riješiti tako da ćeš montažu malo dignuti ili spustiti po Alt prilikom usjeveravanja. Pri tom postupku nismo ni najmanje utjecali na konačni rezultat usjeveravanja. 
Ako je neka od noga sa strane viša ili niža, to riješiš okretanjem po DEC osi. Pri tom postupku nismo ni najmanje utjecali na konačni rezultat.
Ovo zapravo stalno radimo , a da toga nismo ni svjesni.

Jedini problem ako smo ozbiljno fulali nivelaciju, da sve skupa padne na pod :zubo:
« Zadnja izmjena: 20.10.2014. u 14:25:48 sati od HrAstro »
.............:HrAstro:. - http://www.hrastro.com/..............

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #1823 u: 20.10.2014. u 14:57:07 sati »

Ako je neka od noga sa strane viša ili niža, to riješiš okretanjem po DEC osi. Pri tom postupku nismo ni najmanje utjecali na konačni rezultat.

Ovo i nije bas skroz tocno jer ako cijela glava lagano visi na jednu stranu pomice se teziste cijelog setupa i ako je montaza slabasna to moze prouzrokovati probleme jer se balans mijenja sa polozajem teleskopa. Ali to je zapravo u najvecoj mjeri zanemarivo.
Ali ako glava visi na eq6/5 se necemo moci dobro usjeveriti sa polariskopom na nacin koji drug Hrast preferira. Ali ni to nije bitno.

Offline HrAstro

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Majstor Svjetlosti
« Odgovori #1824 u: 20.10.2014. u 15:41:19 sati »
Ali ako glava visi na eq6/5 se necemo moci dobro usjeveriti sa polariskopom na nacin koji drug Hrast preferira. Ali ni to nije bitno.

Oćemo je jer "moj način"  je ultra-fenomenalan i bulletproof :zubo: Jedino nema anti-fleksijski premaz :76:

Offline mravic

• Galaktička Zraka
  • obrazovan je onaj koji ima obraza
« Odgovori #1825 u: 20.10.2014. u 15:54:04 sati »
Ja mislim da mora biti idealno pod vaservagu.
 Ja imam problem u opservatoriji gde sam onako ofrlje, tj. na brzinu, ali ipak sa vaser vagom podesio stub tj. ploču na koju zavrćem montažu. Useverio sam što sam bolje mogao. Naravno sve sam povezao sa računarom i koristim go-to preko sky 6. Podesio sam go-to na nekoliko zvezda, 5-6. Nekada sam pokušavao i sa dvadesetak da bi mi što preciznije nalazio objekte ali ne vredi. Dešava mi se to da na severoistoku ili istoku nadjem zvezdu, podesim je u centar vidnog polja, autoguiding prati odlično. Kada predje merdijan okrenem teleskop automatski na istu zvezdu a teleskop promašuje za dva tri vidna polja kamere. Onda je naravno problem da nadjem istu zvezdu jer to radim preko neta i ne znam gde se teleskop tačno nalazi tj, na koju stranu da pomeram da dodjem do iste zvezde.
Ubedjen sam da je jedino ovo problem tj. nije dovoljno precizno iznivelisano.
Ako neko ima ideju šta je drugo u pitanju a nije niveliranje slobodno neka da savet jer baš ovih dana planiram to da rešim.
www.univerzumad.com
Astronomska opservatorija Night hawk

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #1826 u: 20.10.2014. u 16:44:16 sati »
Jesi li provjerio "cone error"?
Nivelacija nije uopće bitna za praćenje. Razmislite, ako os stoji paralelno s osi rotacije Zemlje, mehanizam koji ju drzi (pa tako i tripod) može stajati i bocno i gore i koso, i sve će biti dobro.
Za go-to ne znam, ne koristim taj sistem.
« Zadnja izmjena: 20.10.2014. u 16:48:17 sati od dag »
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline HrAstro

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Majstor Svjetlosti
« Odgovori #1827 u: 20.10.2014. u 16:59:11 sati »
Tipicni simptomi za cone error

Offline mravic

• Galaktička Zraka
  • obrazovan je onaj koji ima obraza
« Odgovori #1828 u: 20.10.2014. u 19:24:37 sati »
Šta je cone erorr i gde to da vidim. Ja to sve pokrećem iz EQ moda. Jel to znači da mi teleskop nije u osi sa zemljinom osom.
www.univerzumad.com
Astronomska opservatorija Night hawk

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #1829 u: 20.10.2014. u 19:34:51 sati »
Šta je cone erorr i gde to da vidim. Ja to sve pokrećem iz EQ moda. Jel to znači da mi teleskop nije u osi sa zemljinom osom.
Cone error znači da ti teleskop nije paralelan na šini. Najlakši način za provjeriti da li imaš cone error i koliki je, je slijedeći. Okreneš teleskop po RA osi u desnu stranu. Pronađi i centriraj neki točkasti izvor svjetlosti. Sad okreni teleskop po RA osi za 180°. Ako nemaš cone error izvor svjetlosti ti je još uvijek u centru, a ako ti izvor svjetlosti više nije u centru znači da imaš cone error.
Inače 3 star alignemnt u manjoj mjeri anulira cone error, no ako je greška velika potrebno je podešavanje.
HEQ5 pro; SW ED 80/600, FF/FR x0.85, 9x50 finder/guider, ALccd5
SBIG ST-8300M, FW5, Baader filteri: LRGB, Ha7nm
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr
https://www.flickr.com/photos/zoran-novak/