Autor Tema: Nuklearni bljesak  (Posjeta: 7744 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Spol: Muški
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
Odg: Nuklearni bljesak
« Odgovori #20 u: 18.10.2012. u 19:51:41 sati »
Dakle imamo dvije teme  :286:

A) Što bi Zemlja pokazivala po pitanju života, a što po pitanju razvijenog života s tehnologijom?

B) Ista udaljenost, ista jačina. Koliko je bitno je li ili nije točkasti izvor svjetlosti?
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #21 u: 18.10.2012. u 20:57:44 sati »
Ne znam da li je analogno tome bijeli patuljak. Velicine su zemljine ili manje a vide se s nekoliko tisuca svj. g. (tipa onaj u M1) s malo vecim teleskopom
Razmišljao sam o tome, i zapravo moja misao bila je upravo suprotna onom što kažeš. Bijele patuljke ustvari jedva vidimo zato jer su malih dimenzija, pa sam mislio po toj osnovi da kutne dimenzije igraju ulogu. No usporedbu sam odbacio jer bijeli patuljci kontinuirano zrače, a mi ovdje razmatramo mogućnost detekcije bljeska, pa bi to bio drugi par rukava. Mislim da je zato bijele patuljke lakše uočiti iako nemaju nuklearnih reakcija na površini (i izolirajuća atmosfera jako reducira zračenje), nego jedan bljesak nuklearne bombe.
A isto tako neutronske zvijezde uopće ne vidimo, osim kad nas pogodi impuls, jer su premalih dimenzija.
S druge strane, ako možemo hvatati pojedinačne fotone, zaista ne vidim zašto ne bismo mogli detektirati bljesak nuklearne bombe u susjednim sustavima. Drugo je pitanje, kako protumačiti takav bljesak?
 :111:

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #22 u: 18.10.2012. u 22:28:57 sati »
Pa jel se to netko i meni veseli!? :zubo:
Jesam ja i šta te to briga.
Nemoj da ti sad iščupan sve zube misto tom tvom zelenom iskešenom Kvazimondu
Nema ti rotirajučeg radi tog zelenog.
Nek samo rotira...

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #23 u: 19.10.2012. u 02:19:18 sati »
Razmišljao sam o tome, i zapravo moja misao bila je upravo suprotna onom što kažeš. Bijele patuljke ustvari jedva vidimo zato jer su malih dimenzija, pa sam mislio po toj osnovi da kutne dimenzije igraju ulogu. No usporedbu sam odbacio jer bijeli patuljci kontinuirano zrače, a mi ovdje razmatramo mogućnost detekcije bljeska, pa bi to bio drugi par rukava. Mislim da je zato bijele patuljke lakše uočiti iako nemaju nuklearnih reakcija na površini (i izolirajuća atmosfera jako reducira zračenje), nego jedan bljesak nuklearne bombe.
A isto tako neutronske zvijezde uopće ne vidimo, osim kad nas pogodi impuls, jer su premalih dimenzija.
S druge strane, ako možemo hvatati pojedinačne fotone, zaista ne vidim zašto ne bismo mogli detektirati bljesak nuklearne bombe u susjednim sustavima. Drugo je pitanje, kako protumačiti takav bljesak?
 :111:

Pa on bi po prirodi bio sličan GRB, jer je kratkotrajna pojava, samo s puno manje gama zraka i puno manje energičan i kraćeg trajanja. Hipotetska civilizacija na udaljenosti od recimo 15ly ako ima satelite za hvatanje GRB bi vjerojatno uočila eksploziju i njen čudan afterglow. Brzo bi shvatili da to nije bio samo običan mikro (nano) GRB.

I ne znam čemu problem s razlučivosti. Ako je dovoljno sjajan bljesak njegove dimenzije u teleskopu hipotetske civilizacije bit će jednaka difrakcijskoj granici. Sumnjam da naši današnji teleskopi love GRB s ruba svemira zato jer imaju dovoljno velike kutne dimenzije.

Da zaključim: moj stav je da ako bi u pravom trenutku gledali prema Zemlji i da ima načina za anulirati sjaj Sunca, da bi se do udaljenosti od barem 10 ly mogla primjetiti takva eksplozija. Fuzija je trajala možda 39 nanosekundi ali vatrena kugla i prateći bljesak su potrajali duže od toga, 10, 20, 30 sekundi.