Autor Tema: Voyageri prelaze granicu  (Posjeta: 20534 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Fire

• Moderator
  • AstroMudrac
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Voyageri prelaze granicu
« Odgovori #10 u: 12.10.2009. u 01:51:28 sati »
Ček ne kužim, imaju li oni kakvu komunikaciju s tim Voyagerima ili ne? Rade li još kamere i napajanje općenito s  obzirom da su tako daleko?
Ovdje može pratiti njihov status; :wink:
http://voyager.jpl.nasa.gov/mission/weekly-reports/index.htm
...impresivne brojke. :276:

Dali, kako, mogu li i imaju li što snimati znanstveni instrumenti tamo ne bih znao.

Offline Tona

• VanZemljak
« Odgovori #11 u: 12.10.2009. u 07:40:58 sati »
Vidim da su se zadnji puta Voyager1 i 2 javili 31.7., od tad nema informacija, nadam se da su dobro :mrgreen:.
Znali ko sta mu je onaj propellant?
Grossfeld 10X50

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #12 u: 12.10.2009. u 08:30:37 sati »
Hidrazin za orijentiranje letjelice

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #13 u: 12.10.2009. u 08:36:04 sati »
Ako primjećujete, Voyageri konsantno gube na brzini. Malo sam gledao i vidim da je Voyager 1 izgubio 8m/s u 6 mjeseci. Jel to znači da će se Voyageri u nekoj dalekoj budućnosti obrušiti prema Suncu?

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #14 u: 12.10.2009. u 10:37:47 sati »
Ne znam puno o projektu Vojager, ali razmišljanje je sljedeće. Ako se Vojager udaljava od Sunca, a nema kosmičku brzinu dovoljnu da izađe iz sunčevog sustava, prirodno je da gubi brzinu, po drugom Keplerovom zakonu  :D. Ali to ne mora značiti da će pasti na Sunce. Na povratku, nakon najudaljenije točke svoje eliptične putanje ponovo će ubrzati i projuriti pokraj Sunca. Što je putanja izduženija više će usporavati i ubrzavati. Kao kometa. Naravno, ako je putanja drugačija može završiti i na Suncu. Samo usporavanje to ne govori.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Rajko

• AstroOdisej
  • **
    • Astronomska udruga Danica Ogulin
« Odgovori #15 u: 12.10.2009. u 10:47:02 sati »
Ako primjećujete, Voyageri konsantno gube na brzini. Malo sam gledao i vidim da je Voyager 1 izgubio 8m/s u 6 mjeseci. Jel to znači da će se Voyageri u nekoj dalekoj budućnosti obrušiti prema Suncu?
ne znači, jer im je brzina veća od druge kozmičke brzine ( 11,2 km/s ) u odnosu na sunce, a to znači da imaju dovoljnu brzinu da se oslobode sunčeve gravitacije o da nestanu u beskraju svemira. možda ih jednom privuče gravitacija neke druge zvijezde....
Celestron 8 XLT na CAM GoTo
Philips ToUcam PRO II
DFK 21AF04.AS
TS 15x70

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #16 u: 12.10.2009. u 10:54:37 sati »
Pa negdje smo komentirali da je OK da gube brzinu, ali da gube više brzine nego što bi trebali. Ne mogu sad naći tu temu...
Trolor

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #17 u: 12.10.2009. u 11:04:29 sati »
pad na Sunce sam karikirao :)

3. kosmička brzina je oko 16km/s. Znači svaki objekt lansiran tom brzinom sa Zemlje odlazi van Sunčeva sustava. Sad, Voyageri su lansirani 14km/s, gravitacijskim praćkama su par puta ubrzali, ali sadašnji gubitak brine može značiti samo jedno, da su u nekoj gotovo paraboličnoj orbiti oko Sunca. Ako nastave gubiti brzinu ovim tempom (16m/s godišnje), za cca 1100 godina će imati brzinu 0.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #18 u: 12.10.2009. u 13:56:09 sati »
Voyageri danas služe isključivo kao radio far, odnosno kao poznata točka u svemiru po kojoj se mogu umjeravati radio teleskopi. Dakle njihove radio emisije se ne prate konstantno iako oni konstantno odašilju. Njihov signal sada je snage one male baterijice u ručnom satu. Iako neki od njihovih instrumenata još uvijek rade, preskupo je prikupljati njihove podatke pa su isključeni iako sam ja mišljenja da je ovo jedinstvena prilika da dobijemo rezultate mjerenja zračenja iz područja svemira koje do sada nikada nismo ranije dosegli, a kako se čini, niti nećemo tako skoro. Procjenjuje se da će njihovi nuklearni generatori raditi još dvadesetak godina i ako sve bude ispravno toliko će se čuti njihov radio "glas" iz dubina svemira. U vezi njihovog usporavanja, ponašaju se malo neočekivano i za to postoji nekoliko objašnjenja no nikada nečemo saznati točno koje je ono pravo. Po nekima da spremnik s gorivom polako propušta pa dolazi do istjecanja goriva, do onoga da se jedna njegova strana zagrijava više od ostalih pa takvo, iako malo zračenje toplinske energije, vremenom utječe ne putanju.

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #19 u: 12.10.2009. u 17:21:38 sati »
Kad nešto izlazi iz gravitacijskog polja gubi brzinu. To znači da kad bi mi lansirali sa Zemlje nešto sa 11,2 km/s onda bi to pri izlasku iz Zemljinog gravitacijskog polja imalo brzinu 0. U tome i je smisao naziva brzina oslobađanja.
Ako lansiramo s većom brzinom što će se dogoditi? Najzornije objašnjenje je da će Zemlja kraće vrijeme djelovati na letjelicu i do izlaska iz gravitacijskog polja pojest će joj manje brzine. Ako je početna brzina bila 11,5 km/s onda pri napuštanju Zemljine orbite neće biti 11,5 - 11,2 = 0,3 nego malo veća brzina.
Voyageri (i Pioneeri) imaju dovoljnu brzinu da napuste Sunčevo gravitacijsko polje i da uđu u međuzvjezdani prostor (napomena: što su dalje od Sunca sporije gube brzinu).
Odlučeno je da se veza s njima održava barem dok ne prijeđu heliopauzu odn. do područja u kojem međuzvjezdani vjetar dominira nad Sunčevim vjetrom. Voyager 1 je sada u heliopauzi, ali debljina tog područja ovisi i o aktivnosti Sunca. Kad će izaći teško je reći. Svakako ne još koju godinu (posebno ako Sunce krene prema maksimumu). Instrumenti su u funkciji, iako mislim da je većina na stand by, i osobito zanimljivo će biti kad pošalju podatke o međuzvjezdanom vjetru. Zato se i troše financije na održavanje veze s ovim iznimnim letjelicama koje su već 32 godine u svemiru.