Autor Tema: Voyageri prelaze granicu  (Posjeta: 21413 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Fire

• Moderator
  • AstroMudrac
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Voyageri prelaze granicu
« Odgovori #20 u: 01.01.2010. u 15:40:51 sati »
Dobri stari Voyageri su poslali zanimljivu :276: "Božićnu čestitku" 24.12.2009. iz međuzvjezdanog prostora gdje se sada nalaze.
Radi se o tome da je analizom dobivenih podataka pronađeno jako magnetno polje izvan granica Sunčevog sistema i njegove heliosfere.
Magn. polje potječe od jednoga oblaka plina koji po dosadašnjim spoznajama nebi trebao postojati tamo.
Astronomi su taj oblak nazvali sa "Local Fluff".
Širok je 30 sv.godina i sadrži smjesu atoma vodika i helija zagrijanih na temp. 6000°C.
Radi se o ostacima supernova koje su eksplodirale prije 10 miliona godina, samo je caka u tome da se taj materijal se do sada trebao raspršiti, a nije.
Postavlja se pitanje kako je preživio proces eksplozija supernova jer je bio tada okružen ogromnim oblakom usijanog plina.

Podaci sa Voyagera govore da je oblak jako magnetiziran sa 4 do 5 mikrogausa i da je to upravo to razlog njegova opstanka destruktivnom utjecaju ekplozija supernova...."Shields up Scotty!"...rekao bi cpt.Kirk. :)
Za usporedbu jakost Zemljinog magnetskog polja iznosi 500.000 mikrogausa.

Voyageri još nisu ušli u "Local Fluff", ali počinju sve više osjećati njegov utjecaj, pa će biti materijala da analizu.
Kako je doseg Zemljine heliosfere uvjetovan balansom sila biće zaniljivo proučiti utjecaj Fluff-a na nju jer ju on komprimira sa vanjske strane.
A biće zanimljivo proučiti i utjecaj povećanog dotoka kozmičkih zraka u unutarnji dio Sunčevog sistema zbog toga, te kako će to sve skupa utjecati na Zemlju...pa na kraju i nas na njoj.

Pozicije Voyagera u odnosu na Zemlju i Sunčevu heliosferu.

"Where no (made by men) machine had gone before!" :112:

http://science.nasa.gov/headlines/y2009/23dec_voyager.htm

Offline Fire

• Moderator
  • AstroMudrac
  • *
« Odgovori #21 u: 01.01.2010. u 15:51:42 sati »
Podsjetnik o Voyagerima kako i zašto su uopće nastali...

http://hotfile.com/dl/19880380/31fd1fe/video.zip.html

Offline Locutus

• AstroOdisej
  • **
  • eyes in the space
    • Luka Balkovic Photography
« Odgovori #22 u: 02.01.2010. u 10:08:26 sati »
hvala na videu!!!  :hopla:

Offline Tona

• VanZemljak
« Odgovori #23 u: 07.01.2010. u 23:35:49 sati »
Odličan dokumentarac! Staromodan ali sa pregršt informacija.
Grossfeld 10X50

Offline eulogy

• AstroPjesnik
« Odgovori #24 u: 08.01.2010. u 18:16:11 sati »
jep dobar dokumentarac, samo koliko treba voyagerima da posalju signal da stigne do zemlje  :219:
SW Maksutov 180/2700 | GSO 300mm aka -TriSTac-
SW NEQ6ProSynScan
WO Binoviewer | WO 2"CF Diagonal
Meade 34mm | Hyperion 24mm | WA 17mm | Baader Ortho 10mm
GSO APO Barlow 2.5x | Astronomik OIII
Canon 600D + staklo
TS 15x70
Think for yourself, question authority

Offline eulogy

• AstroPjesnik
« Odgovori #25 u: 13.05.2010. u 19:12:51 sati »
Izvanzemaljci hakirali Voyager 2? 8)

Od svog lansiranja 1977. međuplanetarna svemirska sonda Voyager 2 nezaustavljivo putuje u sve dublja i dublja svemirska prostranstva. Sada se nalazi na rubu Sunčevog sustava, gotovo 13 svjetlosnih sati udaljen od Zemlje, te i dalje šalje vrijedne podatke

No, dogodilo se nešto 'čudno'. Od 22. travnja stručnjaci u NASA-inom Laboratoriju za mlaznu propulziju imaju problem s dekodiranjem podataka koje sonda šalje na Zemlju.
'Inženjeri su Voyager 2 prebacili na rad u kojem samo odašilje podatke o statusu i stanju letjelice, dok istovremeno pokušavaju dijagnosticirati neočekivanu promjenu u uzorcima dospjelih podataka', navodi se u NASA-inom priopćenju.
To je bilo dovoljno da jedan njemački stručnjak o mogućem inteligentnom životu i negdje drugdje u svemiru iznese teoriju da su Voyager 2 možda 'izmijenili' izvanzemaljci. 'Iako za sada ne znamo čitavu istinu, sve izgleda kao da je netko reprogramirao odnosno 'oteo' sondu', rekao je Hartwig Hausdorfza njemački tisak.
Voyager 2 je lansiran 20. kolovoza 1977. godine, oko dva tjedna prije nego je lansirana sonda blizanka Voyager 1. Te su dvije svemirske letjelice dva najudaljenija objekta koje su sagradili ljudi na Zemlji i trenutno se nalaze na rubu heliosfere, 'mjehura' kojeg Sunce stvara oko čitavog našeg sustava. Ubrzo nakon izlaska iz heliosfere, Voyager 2 će ući u međuzvjezdani prostor.
'Inicijalna misija Voyager 2 je trebala biti četverogodišnje putovanje do Saturna, no, i 33 godine nakon lansiranja, sonda i dalje šalje podatke', kaže Ed Stone, projektni znanstvenik iz misije Voyager, koji radi na Kalifornijskom institutu za tehnologiju u Pasadeni.
Voyager 2 sadrži razne podatke o ljudskoj vrsti, uključujući i audio snimke djece koja pjevaju, udaranje oceanskih valova, dječji plač te potpise tadašnjeg predsjednika SAD-a i generalnog tajnika UN-a.

http://dnevnik.hr/vijesti/znanost-it/izvanzemaljci-hakirali-i-voyager-2-i.html
SW NEQ6ProSynScan
Canon 600D + staklo
TS 15x70

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #26 u: 13.05.2010. u 20:46:41 sati »
Citat:
To je bilo dovoljno da jedan njemački stručnjak o mogućem inteligentnom životu i negdje drugdje u svemiru iznese teoriju da su Voyager 2 možda 'izmijenili' izvanzemaljci.

Ovo "jedan njemački stručnjak o mogućem inteligentnom životu" djeluje vrlo impresivno.  :122: Vidim ja da ovaj forum poprima sve više ufološka obilježja. :(
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline IceFisherman

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #27 u: 13.05.2010. u 21:08:36 sati »
Hominum natura novitatis ac peregrinationis avida est. Ad astra volat !

http://allprojectstats.com/showuser.php?id=1700606

Offline eulogy

• AstroPjesnik
« Odgovori #28 u: 13.05.2010. u 21:11:24 sati »
http://www.jpl.nasa.gov/news/news.cfm?release=2010-151

original stranica  :wink:

koja slucajnost, taman sam i ja iso pogledat na njihovu stranicu o tome  :mrgreen: citamo si misli  :shock:
SW NEQ6ProSynScan
Canon 600D + staklo
TS 15x70

Offline IceFisherman

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #29 u: 13.05.2010. u 21:21:14 sati »
..... citamo si misli  :shock:

/* donesi mi ČSLJ... donesi mi ČSLJ ... donesi mi ČSLJ ...donesi mi ČSLJ... donesi mi ČSLJ ... donesi mi ČSLJ ...donesi mi ČSLJ... donesi mi ČSLJ ... donesi mi ČSLJ ...donesi mi ČSLJ... donesi mi ČSLJ ... donesi mi ČSLJ ...donesi mi ČSLJ... donesi mi ČSLJ ... donesi mi ČSLJ ...donesi mi ČSLJ... donesi mi ČSLJ ... donesi mi ČSLJ ...donesi mi ČSLJ... donesi mi ČSLJ ... donesi mi ČSLJ ...donesi mi ČSLJ... donesi mi ČSLJ ... donesi mi ČSLJ ...donesi mi ČSLJ... donesi mi ČSLJ ... donesi mi ČSLJ ...donesi mi ČSLJ... donesi mi ČSLJ ... donesi mi ČSLJ ...donesi mi ČSLJ... donesi mi ČSLJ ... donesi mi ČSLJ ... ommmmmmm */
Hominum natura novitatis ac peregrinationis avida est. Ad astra volat !

http://allprojectstats.com/showuser.php?id=1700606