Autor Tema: Malo duže crtice s promatranja  (Posjeta: 34351 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline makijato

• AstroOdisej
  • **
  • Spol: Muški
Odg: Malo duže crtice s promatranja
« Odgovori #390 u: 12.07.2016. u 23:09:52 sati »
 [71* :kokice:
TS25x100LX,БПЦ:8x30,7x35,12x40,10x50,20x60,10x50,Carl Zeiss Jena 8x30,revue 20x80
Skywatcher MAK:102/1300,MAK:90/1250,AZ GO TO...Nikon D3200

Offline Vragoder

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #391 u: 31.10.2016. u 16:29:43 sati »
Datum: 30.10.2016.
Vrijeme: 18:30 - 22:15
Teleskop: GSO 300/1500 Dobson
Seeing: 3/5
Prozirnost: 5/5
Temperatura: 6°C, slaba bura

Zbog vlage su mi propali svi dosadašnji pokušaji promatranja u listopadu. Danas je napokon suho i vedro, pa već od pola šest hladim zrcalo i zagrijavam se uz dalekozor. Posebno me veseli vraćanje sata, jer astronomski sumrak završava u pola sedam, što pruža obilje vremena za promatranje. Inspiriran knjigom o tamnim maglicama, tamnim linijama i pojasima prašine, pokušati ću uloviti koji opskurni detalj sa nekoliko primjera iz knjige. Očekivanja su mala, jer za uočavanje gotovo nevidljivih detalja u raznim objektima i površinama međuzvjezdane prašine i plina potrebni su veća apertura, filteri i više iskustva. Ipak, nadam se makar nekom rezultatu, malom poboljšanju vještine promatranja kao i prvim skicama DSO-a. Zbog praćenja eventualnog napretka, objekte ću promatrati prvo bez proučavanja njihovih opisa, pa još jednom nakon proučavanja. Usporedba bilješki bi trebala biti zabavna!

M102, galaksija u Zmaju. 115X Srednje velika, kompaktna, dosta svijetla mrlja, razvučena u oblik debele leće, tek vidljivi skromni halo. Ne pokazuje detalje.

M13, Veliki kuglasti skup u Herkulu. 170X Tamna pruga u obliku roga sa vrhom jugoistočno od centra skupa, otvara se prema van i zakrivljuje prema južnom rubu skupa. Jugozapadno iznad centra mala linija u smjeru SZ-JI, možda nastavak "roga"? Sjeverni dio skupa prekriva tamniji dio kao slaba sjena preko zvijezda. Ovo su najvidljiviji detalji, ostale za sada preskačem.

NGC 6543, Mačje Oko, planetarna maglica u Zmaju. 300X Mala, okrugla, jako svjetla sivo plava mrlja, jedva primjetno razvučena na jug u oblik suze. 170X Po istočnom rubu neznatno tamniji dio. Maglica je u pola svoga polumjera razdvojena na dvije regije: vanjski svjetliji dio oblika prstena i unutarnji okrugli nešto tamniji dio. Pogledom u stranu u samom centru vidi se sitna bijela točkica (bijeli patuljak?).

NGC 5907, Oštrica Noža, galaksija u Zmaju. 71X Mala, ravna, blijeda crta, sredina svjetlija i zadebljana. Ne pokazuje detalje.

NGC 7023, Iris, refleksijska maglica u Kefeju. 71X Odsutstvo sitnih pozadinskih zvijezdica ukazuje na prisutstvo maglice koja je na granici vidljivosti. Od sjevera prema jugu, regija boje tamno tamno sivih oblaka, tvori nepravilan oblik broja 8. Sjeverni dio zauzima cca 3/4 vidnog polja, južni 2/3 vidnog polja okulara. Blizu centra sjevernog dijela mala blijeda bijelo plava zvijezda, sa malim svijetlim halom u obliku ribe. Zvijezda je u oku ribe koja "pliva" prema sjeveroistoku. Sjeveroistočno od zvijezde nazire se neznatno tamniji dio u obliku pruge položene u smijeru SI-JZ. Zapadno od zvijezde neznatno tamniji dio u obliku velikog trokuta. Gotovo je nemoguće odrediti oblik i veličinu ostalih tamnijih dijelova, prisutnih preko cijele površine, jer su na granici primjećivanja.

NGC 7331, galaksija u Pegazu. 115X Duguljasta, deblja, srednje svijetla mrlja, razvučena u smjeru S-J. Središnja trećina oblika položenog slova O, svjetlija od vanjskog dijela. U centru gotovo točkasti izvor svjetla. Istočno od centra vidljiv dio haloa. Galaksija izgleda kao da je nagnuta za 20tak stupnjeva u odnosu na promatrača. Ne pokazuje detalje.

NGC 891, galaksija u Andromedi. 170X duguljasta svjetla mrlja razvučena u oblik leće. Preko sredine diska vidljiv pojas prašine i plina, kao tamna linija dugačka jednu petinu ukupne dužine vidljivog dijela galaksije! Pun pogodak! Objekt je odlična ideja za skiciranje!

M31, galaksija u Andromedi. 50X Osim dobro mi poznate dvije zakrivljene pruge na južnoj strani, na žalost, bez novih detalja.

M1, Maglica Rak, ostatak supernove u Biku. Brzinski pregled preko svih povećanja ne pokazuje vidljive detalje.

Iako nisam odradio niti pola objekata sa popisa, hladnoća je počela uzimati svoj danak. Rezultati su mješoviti, no ipak sam zadovoljan. Uz kratak posjet Neptunu privodim današnje promatranje kraju.
« Zadnja izmjena: 31.10.2016. u 19:47:23 sati od Vragoder »
300/1500 dobson
10x50 binocs

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #392 u: 31.10.2016. u 18:22:58 sati »
To se zove dobro iskorištena vedra noć. Bravo Vragodere!  :215:
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #393 u: 31.10.2016. u 21:34:53 sati »
Bravo.
Puno si ti toga ulovio.
Tu kod nas je vlaga. Ja sam se spremao prekjučer i jučer ali ni danas nema sreće, Nedostaje ta burica i još jedno 400, 500 metara

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #394 u: 01.11.2016. u 08:14:12 sati »
:hopla:

Jesi ulovio Tritona?

Offline Vragoder

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #395 u: 01.11.2016. u 10:16:05 sati »
Hvala na čitanju! :sesir:

Jesi ulovio Tritona?
Nisam.  [36* Kratak pokušaj na 300X bez rezultata. Kada bude bolji seeing ponest ću barlow x2 i uparti ga sa 8.8mm za pokušaj na 340X.

Molim za malu pomoć. Ne mogu pronaći info o prividnoj magnitudi ostatka zvijezde u centru planetarke Mačje Oko. Da li netko zna taj podatak?
« Zadnja izmjena: 01.11.2016. u 10:32:42 sati od Vragoder »
300/1500 dobson
10x50 binocs