Malo duže crtice s promatranja

Autor Tema: Malo duže crtice s promatranja  (Posjeta: 34118 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Tomislav

• Galaktička Zraka
  • Spol: Muški
Malo duže crtice s promatranja
« u: 22.10.2012. u 22:06:09 sati »
Hajdemo malo "dignuti" tend izvještaja sa promatranja… Budući da sam već neko vrijeme vodim dnevnik svojih promatranja, a ovih dana mi se piše, probati ću pokoje podijeliti i ovdje. I sam uživam čitati o tuđim izvještajim i dojmovima; znam da postoji topic »kratke crtice« (Acheron svaka čast :sesir:), pa bi volio dati poticaj, da se ljudi (oni koj koji se još nisu "ispucali") još malo više raspišu o samim osobnim doživljajima viđenoga. Ako već postoji takav topic se ispričavam, i molim moderatora da ovo frkne na pravo mjesto!

Osobno sam dnevnike promatranja u jednome trenutku počeo voditi spontano, prije nekih malo više od godinu dana, jer sam zaključio da uspoređivanjem prijašnjih sa novim utiscima nekako akumuliraš dojmove o viđenome, i slijedeći puta kada promatraš objekt, kao da nastavljaš tamo gdje si stao. Ili suprotno – uspoređuješ viđeno i lakše ocijenjuješ uvjete te noći, što si vidio a sada ne vidiš, itd.… Sve to pridonosi sakupljanju iskustva.

Kako bilo, što god da napišem, je zbirka mojih subjektivih dojmova.

Dakle:
Dnevnik promatranja, 19.10.2012
Medvedje brdo, Slovenija, ca nekih 800 m nadmorske visine

Budući da je zbog neprestano očajnog vremna od zadnjeg iole ozbiljnog promatranja prošlo skoro mjesec i pol dana, već sam zaista bio željan ikakvog pogleda u nebo (ovisnik!) i da se kako spada pozdravim sa ljetnom Mliječnim stazom. U petak obećavajuća prognoza, no popodne se ponovno navlače koprenasti oblaci… Gledam satelitsku sliku i oko 20.30 vidim, da će se otvoriti pojas vedrine. Mjesec zalazi u 9.20, taman vremena da nabrzinu potrpam stvari i stignem na lokaciju (25  min vožnje). Lokacija nije vrhunska, negdje Bortle 4/5. Ali s obzirom na relativnu blizinu, zadovoljavajuća. Parkiram, izađem iz auta, pogledam gore, kad ono nad glavom prekrasana i i kristalno čista Mliječna staza i tamno, stvarno tamno nebo. Uuuu prođu me trnci odmah. Nakon 6 tjedana neprestanih oblaka, opće ushićenje. Šteta da se još tko nije pridružio, bilo je dogovra ali nije se znalo što će biti sa oblacima pa su ljudi odustali.

Uvjeti: mislim da još nemam dosta iskustava, da bi ocijenio seeing i transparentnost ljestvicom 1-10. Mogu pokušati od 1-5. Transparentost sigurno više od 4, recimo 4+, seeing, hm, max 2. Najveće povećanje za ugodno promatranje mi je bilo 92X, a na trenutke je i to bilo previše. Dakle seeing bi mogao dobiti i 1. Samo 2 puta u cijeloj ovoj godini sam zatekao toliko loš.

Kako bilo da bilo, tik-tak, i dobson je na mjestu, finder centriran i spreman sam za let. Premda zrcalo još ni nije temperirano, odmah se vidi da je seeing vrlo loš, zvijezde divljaju i blizu zenita. No dobro, barem je tamno! Dakle widefield okular sa najmanjim povrćanjem (u mene je to 31 mm Hyperion Apheric) za početak - i deri. Pokušati ću nekakvim približnim redoslijedom:

Zagrijavanje
M11 – samo test, još malo vremena za zrcalo da se prilagodi…

NGC 752 – veliki otvoreni skup u Andromedi. Ako je noć dobra, uvjek se vidi golim okom. Lijepo uokviren premda takvi skupovi svoju posebnu draž nekako najbolje otkrivaju u binokularu. Uzeo sam 15x70 sa sobom, ali ga (ne znam zašto) nisam koristio.

M31 – još se nisam ni prilagodio na tamu kako treba, a jezgra Andromedine galaksije je toliko svijetla da ti se čini, da će ti pokvariti dark adaption (isprike na eng. Izrazima, ali ne mogu se sjetiti smislenoga hr izraza-prilagodba na tamu?)!  8) Povratak objektu nakon nekin 20-30 min daje onakav pogled kakav se traži!  31 Hyp sa 72 stupnjeva na 1200 mm fokalne daje 39x povećanje i 1,85 stupnjeva stvarnoga polja, dovoljno za prekrasan pogled sa sve tri galaksije M31/32/110 u polju (da, znam, željeti cu 82 stupnjeva prije ili kasnije). M 32 je nevjerojatno svijetla kuglica. Dugi opušteni pogled otkriva galaksiju na daaaleko rastegnutu. Dvije tamne pruge ispod centra se jasno vide. Uz dosta strpljenja i vremena se ih može pratiti dosta daleko od centra. Nisam si uzeo dosta vremena da bi se maksimalno udubio, jer me čeka još puno toga za vidjeti, no ovdje postoji dovoljno materiala za pola sata kruženja poljem okulara! Jasno se vidi NGC 206 unutar M31 te oblakaste strukute i dio tamne pruge »iznad« ngc206.

M34
– ne baš najimpresivniji i najbogatiji skup, ali odličan cilj za binoukular i mala povećanja. Treba znati pronaći draži kod ovakvih objekata i uživati i u njima! M34 je inače poznat po brojim parovima dvostrukih zvijezdi (ne znam da li pravih ili prividnih).

Double cluster – golim okom danas ludo svijetli oblak između Kasiopeje i Perzeja. Na pogled na ovaj objekt kroz pristojan wide field okular ne treba trošiti riječi! Možda niti nema pravih riječi koje mogu opisati pogled. U 9 mj. Sam ga gledao svaki puta kada sa bio vani, tako da se danas nisam upustio u dublje proučavanje. A potrebno ga je malo i poštedjeti, tako da se nakon nešto vremena ponovno iznenadim. Taktika!  :286:

M33 – svijetla u finderu, svijetla u 31 mm. Vide se početci spiralnih rukava i raznolikosti u strukturi, ali detalji nisu očiti. Bilo je i boljih pogleda. Možda je jako loši seeing zamutio vrhunski pogled, čak i na tako malome povećanju. Ono što mogu reći je da smo u 8. Mjesecu promatrali na 1600 nadmorske vidine i da se tamo na ovakvim i sličnim objektima opazi ohoho razlika! Nema do visine. Tada se sijećam da sam jasno razabrao najudaljeniji rukav kod M33. Danas sam ga vidio samo vrlo pažljivim skrenutim pogledom, i to samo zato jer znam gdje se rukav nalazi. Inače, pitanje koliko i da li bi što uopće razabrao. Iskustvo pomaže!

Ušarafio sam 2 in. UHC filter…
NGC 7000 – jedan on mojih omiljenih objekata. Jednostavno obožavam difuzne maglice. Bogastvo strukture. Detalji, detalji, detalji. Ludnica. Ove godine (prošle još nisam imao pristojni okular i 2" uhc) sam iskoristio svaku priliku za šaranje po ngc7000. I svaki puta vidim malo više. Svaki puta se detalji akumuliraju i oboaćuju percepciju pri slijedećem promatranju. Svatko će potvrditi, nema boljega recepta nego puno gledati da bi vidjeo više! Osim promjera objektiva naravno…. I dobroga okulara…. I dobrih uvjeta. I… :mrgreen:

Maglica pokazuje kontrastne »obale«, Floridu, otvorene skupove unutar nje (osijećaj kao na fotografiji), izraženija i blaža pofručja nebuloziteta… Toliko je ogromna i sa toliko bogate strukture u različitim dijelovima, materijala cijela hrpa. Susjednja »Pelican nebula« također oduševljava pokazivanjem strukture. Ma fantastično!

Veil Nebula – atributi jednaki ngc7000. Prelijepa i uvjek nevjerojatna. Podrobnije sam ju promatrao u prošlim navratima, tako da se danas nisam udubio kao u »Sjevernu Ameiku«. Mogu samo reći, da centralni dio (između dva dijela veila) pokazuje strukturu, i u ovim mjesecime po tome mogu ocijeniti, koliko je transparentna noć.

M33 – pogled kroz UHC »za foru« očito izraženije pokazuje dijelove strukture, koje se bez filtera ne vide (HII), ali nisam analizirao razlike.

Područje Gamma Cyg – Ladud je čarobno zviježđe i toliko bogato objektima svih vrsta. Tko nije, neka proba za prave noći krstariti wide wield okularom i UHC filterom po ovome području. Čista romantika. Cijela hrpa (bezimenih?) maglica, koje sve skupa imaju naziv IC 1318 »Gamma Cygni maglica«. Ovoga ljeta sam se iznenadio kada sam otkrio, da ista čak i ne zahtjeva vrhunske uvjete za uživanje i podosta detalja. Možda sam prokrstario 30% područja i još je ostalo hrpa maglice za inspekciju. Raj za promatranje! Inače sam teleskop usmjerio ovdje sa ciljem posjetiti još jednog ljetnog favorita…

NGC 6888 »Crescent nebula«. Prvi puta uoće sam ju gledao ovoga kolovoza. Što se može vidjeti je izrazito ovisno od uvjeta pojedine noći. Nisam išao na veća povećanja od 39X (zafrkancija sa mijenjanjima adaptera na skywatcheru), a i pogled na ovako malome povećanju je vrhunski. Prekrasno zvjezdano polje, a u sredini maglica sa karatkterističnim oblikom meduze ili kišobrana. Pažljivi pogled otkriva raznolikosti u strukturi (tamniji i svijetliji dijelovi) već u 8", a kako tek treba izgledati u većoj mašini! :shock:

Kad smo već tu, preporučujem svim vizualcima super web site: http://observing.skyhound.com/archives.html

M27 – kratki pogled na manjem povećanju (svijetla do bola) i kasnije na većim povećanjima, ali danas se nisam duže vremena zadržavao, jer nedostaje seeinga.

NGC 7293 »Helix nebula« - Bilo je i bolje. Već je zašla dosta ispod meridijana tako da je pozadnisko nebo i kroz UHC-u prilično svijetlo. A i ne sviđa mi se jug danas... Po noći nemam osijećaja ali mi se čini da se oblaci na jugu nisu razišli do kraja. A i Kako bilo, ogromna planeterka i još uvjek korektan pogled.

IC 1396 – obožavam maglice, a ova je velika i zafrknuta za vizualno promatranje. Poznata na fotografijama. Sjećam se, da sam već pokušavao 1-2 puta ali bez uspjeha. Ali kombinacija dobre noći i sakupljenog iskustva polučuje uspjeh! Jasno područje maglice čim se malo odmakneš od Granatne zvijezde, a jedan dio maglice je posebno izražen! Ogromna stvar. Možda jedno od najvećih iznendađenja večeri i svakako veliki vizualni uspjeh! Za foru sam odšarafio UHC, i ako znaš gdje se stvari nalaze, ih možeš nazrijeti i bez filtera. Poruka je da uvjek treba pokušavati jer nikad neznaš što te čeka!

IC 5146 »Cocoon nebula« - kad je bal nek je maskembal, a ovo je još jedan od objekata koje sam gleao prošle godine par puta i niti jednom nisam bio siguran da li je vidim! Zato je danas 100% pozitivna identifikacija. Manja je nego što sam očekivao. I definitivno objekt za veću aperturu. Ili za neku savršenu noć. Ono što znam je, da se uvjek može vidjeti više, tako da me čeka još lijepih trenutaka u druženju sa »kukuljicom«. Zabavna za traženje, kada pratiš tamnu maglicu koja se proteže skoro od M39 pa do nje. Super područje za dvogled!!!

Odšarafio UHC…
M39 – jedan od klasičnih objekata za dvogled, ali sam tijekom vremena otkrio da je to jedan od mojih »infimnih« favorita za teleskop i širokokutni okular. Otvoreni skup sa sjajnim zvijezdamau skupu pred podlogom bezbrojnih zvijezdica mliječne staze u pozadini. Kada se opustiš, dobiješ 3D feeling. Pravi pogled za guštiranje i jednostavno prekrasno polje. Kvalitetan ili barem pristojan širokokutni okular je za takve poglede ključan!

M45 Plejade – da da da, »Merope« maglica jasna kao dan, a i svaka zvijezda pokazuje maglicu oko nje. Nadam se, da nije »refleksijska maglica« sa mojega lica, jer izgledajo baš kao zamagljeni okular. Tricky. Ali Merope je toliko karakteristično izdužena da ju ne možeš fulati.

Natrag na 1,25" adapter
M15 – najlošiji objekt danas. Ako je seeing loš, na kuglaste skupove ne treba gubiti vrijeme. Sve nešto bezveze i zamazano već na 92x povećanju. Istina, da je već bio prenisko ispod meridijana.

NGC 253 »Sculpor galaksija« - jedna od najboljih galaksija uopće za vizualno je danas podbacila, jer nešto sa jugom ne štima danas. A i inače ova lokacija nije vrhunska što se juga tiče. Sijećam se zadnje zime na Krku, siječanj, zima, hladno, transparentost čist 10ka, čisti jug, bez šugavih plivarica sa svojim šugavim reflektorima... E tada sam s*ao u gaće kada sam gledao kipara! A tek kada u dogledno vrijeme budem vlasnik 12"… :hopla:

NGC 7027 – malena planetarka u Labudu koju sam prošje godine 1x gledao, a dans uz ovako loš seeing gubljenje vremena. Mogu zapisati jedino, da je mala i svijetla. Ali sam blizu nje čisto slučajno »otkrio« otvoreni skup NGC 7044. Duboko skriven u bogatome području mliječne staze, ne pokazuje rezoluciju – možda uz bolji seeing bi, kada bi napumpao povećanje. Ostaje crtica za slijedeći put. Inače baš volim ovakve pomalo egzotične otvorene ngc skupove!

EDIT: NGC 6826 "Blinking" planetarka Jedna ob boljih ljetnih planetarki, danas nažalost neupečatljiva zbog lošeg seeinga.

NGC 6939 otv. Skup Kefej/Labud – ovo je super otvoreni skup, mali, gusti, čak i uz ovako loši seeing izgleda kao kuglca sa bezbroj biserića + Susjednja galaksija NGC6949 – mogu reći, da sam imao najbolji pogled do sada i siguran sam, da sam u galaksiji vidjeo naznake strukure, barem jeda tamniji zarez, što bi trebalo biti područje između 2 svijetlije spirale. Za ovaj objekt transparentnost mora biti vrlo dobra ili izvrsna, inače će u 8" biti samo malo veća mrlja, sa slabim kontrastom u odnosu na Mliečni put koji stoji na putu.

Cyg 61 dvostruka zvijezda – 1x uopće ju gledam, neznam zašto još nisam. Iznenadilo me, koliko široki par su dvije zvijezde.

M103 – na 92x u 13mm Nagleru, uz tamno nebo, otkriva puno dodatnih zvijezdica, koje kao da do sada nisam vidjeo. Subjektivno ili objektivo, nema veze, prekrasno je! :D

NGC 663+654+650 – otvoreni skupoviu Kasiopeji »nedaleko« M103. Nikada nisam shatio, što je bilo Messieru kada je M103 uvrstio u svoj popis, a NGC663 ne…?!   :111: Kada sam bio potpuni početnik i tražio M103, sjećam se, da sam našao 663 a m103 fulao. 663 je sjajan i prilično veliki skup! A dobiješ još i dva susjednja bonusa. Super polje i za binokular!

NGC 891 galaksija u Andromedi – e vrag me uzeo ako danas na momente nisam vidio prugu u njoj. Gledao sam na 70x i na 92x. Kada bi bio seeing bi išao i na više. Zaista mi se čini, da sam na momente nešto vidio, ali to nešto je odlazilo i dolazilo. Bilo položajem oka bilo seeingom. Inače, gleda sam jednom ovu galaksiju u 20". Kao na fotografiji. FOTOGRAFIJA. :shock: :276:

NGC 1023 galaksija u Perzeju – kratak pogled, puše vjetar i već sam promrzao, pada koncentracija…

Skužio sam, da se Orion dignuo već dosta visoko za kratki posjet. Htio sam testirati transparentnost neba za IC 434. Vrlo smjelo za 8 inča i vrlo sklizak teren. Da li fantaziram ili ne, ne znam, ali uvjeren sam, da sam prije spomenute siječanjske noći 2012 vidjeo Konjsku glavu. Jedino treba definirati, što točno znači »vidjeti«.
I tada i ove noći nekako ovako. Najprije NGC2024 »Flame« maglica. To je fantastični objekt koji otkriva karakterističnu strukturu, ček i bez UHC-a. Ključ je maknuti sjajni Alnilak iz polja. Nakon toga slijedi NGC2023, odvojena mrljica/maglica susjedno od IC434. Ako vidiš nju, možeš ići dalje. E sada stvarno treba pažljivo buljiti negdje u stranu da ti se ti barem pričini, da vidiš pojas svijetla koji se proteće u smjeru od Alnilaka pa do pozicije, gdje se konjska glava nalazi. Ja mislim da sam ga vidjeo, jer se odjednom na jednom mjetu svijetliji pojas prekida. Ne znam što to drugo može biti. Premda ovoga puta zapravo nisam 100% siguran da li i što sam zapravo vidjeo, kao prošle zime, kada je tranparentost bila čista 10, jug čisti i Orion na meridijanu.
Ponavljam, ovo su SUBJEKTIVNI dojmovi!!! 8)

Još jednom preporučujem fantastični web site »Observing at Skyhound«, gdje je stvarno kvalitetno opisano kako se latiti promatranja Horseheada i mnogih drugih objekata! Ta »uputstva« sam i sam primjenio.

Što za kraj… No, kao za »foru« sam okrzno M42. Imao sam UHC ušarafljen u 13mm nagleru. Naciljao u finderu, Pogledao kroz okular. I ostao skamenjen. Izustio sam neke tipične psovke, a usta su potom i dalje ostala otvorena… Gledaš i ne vjeruješ… Mislim da je taj osijećaj poznat!  :D

BTW dojmu ove večeri je zasigurno doprinijeo i gdin. Nagler. Uz ovakve prizore isplatiš investiciju u takav komad opreme u trenutku. Problem je, što ubrzo postaneš ovisan. To je moj prvi ali sigurno ne zadnji TV. Vrag me odnio, zadnjih mjesec i pol previše premena razmišljam o »zelenim slovima na crnoj podlozi«…

EDIT: zaboravio sam spomenuti jedno od top 2 iznenađenja večeri, još jedan objekt, kojega nikada nisam pogledao kako spada.
NGC 1499 Maglica "Kalifornija" - prošle jeseni sam pokušao samo jednom, ali uz vrlo prosječne uvjete mi se samo činilo da nešto vidim, a i super plossl sa jednim stupnjem vidnog polja baš i nije prikladan. Ehehehe. večeras, druga priča! Uhvatio sam ju na kraju sessiona, kada je Perzej bio skoro točno nad glavom. 31mm+UHC. I vidi se vrlo korektno! Blaga i ne previše kontrastna maglica, ali razabrao sam 2 svijetlija pojasa/pruge u maglici, a kasnijom verifikacijom na sliki se je iskazalo, da se linije protežu točno na način na koji sam ih vidio! Definitivno iznenađenje večeri! 8 inčer sjajno obavlja svoj posao, ako je noć prava - sve pohvale po tko zna koji put.

Hvala na čitanju!
 [10*
« Zadnja izmjena: 23.10.2012. u 17:12:21 sati od Tomislav »
SW 300/1500 flex tube dob;  SW 120ED Pro na SkyTee2 alt-az; TS 15x70 LE
ES 82° 30 mm, TV Nagler T5 20 mm, TV Ethos 13 mm, Baader Classic Ortho 10 mm, Baader Morpheus 9 i 6,5 mm
TeleVue 2x barlow, Castell UHC & OIII filteri

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
Odg: Malo duže crtice s promatranja
« Odgovori #1 u: 23.10.2012. u 07:38:54 sati »
Krasan report   [71*
Užitak za čitanje  :215:
Trolor

Offline igasparic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #2 u: 23.10.2012. u 07:47:13 sati »
Prekrasno Tomislave! Kako je tek moralo biti lijepo tamo ...  :215:

Offline Miro

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #3 u: 23.10.2012. u 09:08:54 sati »
Čisti gušt! :sesir:
Celestron C-8 CG-5 CAM GO TO,TS 65mm f/6.5 Quadruplet Astrograph - 65mm/420mm  LVI - SmartGuider SG2
Refractor 60/700
Canon EOS 500D IS18-55

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #4 u: 23.10.2012. u 09:26:53 sati »
 :215:
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #5 u: 23.10.2012. u 09:30:00 sati »
Odlično.  [71*

Offline Beorn

• Moderator
  • AstroUmotvorac
  • *
« Odgovori #6 u: 23.10.2012. u 09:41:27 sati »
Fenomenalan izvještaj! Osoban i detaljan. Pravo osvježenje!  :215: :215: :215:
Teleskopi: Antares - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Beba - StarTravel 80, Lutonja - Meade 5000 80mm triplet
Dalekozori: Lunt LE 7X50 Magnesium, Bresser 10X50
Montaže: Skywatcher EQ6Pro SynScan modificirana, Losmandy GM8
Kamere: ATIK 383L+, Canon 600D, QHY5L-IIm

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #7 u: 23.10.2012. u 10:08:38 sati »
Bravoo! :106:
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Mladen

• AstroOtkrivač
« Odgovori #8 u: 23.10.2012. u 10:36:04 sati »
Odlično,  :215:

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #9 u: 23.10.2012. u 10:46:54 sati »
A fino, fino, nema mačke (odem u Kinu) i odmah miševi kolo vode :zubo:
Lijep report, jedva čekam da se vratim pa da i ja svoju tristotku provezem po nebu. :hopla:

PS: Nikada si nisam dao truda pogledati što ima oko Gam Cyg, tj barem nisam bio u potrazi za maglicama oko nje.