Autor Tema: Malo duže crtice s promatranja  (Posjeta: 38350 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Miro1

• AstroOdisej
  • **
  • Spol: Muški
Teleskopi: Mališa - SkyWatcher ED80 APO Black Diamond, SkyWatcher 200p
Dalekozor: TS 10X50
Montaža: Skywatcher EQ6Pro SynScan
Kamere: QHY8c, Canon 600D, QHY5L-IIc, ZWO ASI1600mm pro

Offline Vragoder

• AstroBrbljavac
  • *
Odg: Malo duže crtice s promatranja
« Odgovori #291 u: 21.05.2015. u 00:39:59 sati »
Ovo je meni skratilo muke:

http://www.amazon.com/Sky-Telescopes-Pocket-Atlas/dp/1931559317

Ima na amazonu, ebayu, svugdje. Fantastičan je!
Boski, da li ovaj atlas ima plastificirane stranice?
300/1500 dobson
10x50 binocs

Offline Boski

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #292 u: 21.05.2015. u 10:31:14 sati »
Ima, toliko puta ga je vlaga pokušavala uništit ali neda se  :zubo:
Teleskop: SW ED80 Apo
Montaže: HEQ5 Pro
Dalekozori: Pentax 10x50 PCF WP II
Kamere: Qhy9c, Qhy5 II mono
Fotić, objektivi: Nikon D5300; 18-55 mm, 50-200 mm, Samyang 16mm f/2.0
http://www.astrobin.com/users/Boski/

Offline tsestan

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #293 u: 21.05.2015. u 11:50:50 sati »
Ja isto imam taj sky telescope pocket atlas. Preporuka
203mm Dobson DRACO-8 Skywatcher FLEX
Bytrek 8x45

Offline Tomislav

• Galaktička Zraka
« Odgovori #294 u: 21.05.2015. u 19:25:35 sati »
+1

Jeste da nije savršen po broju ucrtanih zvijzdi i objekata (ja si tu i tamo olovkom uctravam poneki objekt, kojega bi želio pogledai ali ga unutra nema  :zubo:) ali sa obzirom na format ne može biti bolji!
Praktičan i na terenu nezamijenjiv.

Jednom kada budeš trebao više, uvjek si možeš isprintati ovo
http://www.deepskywatch.com/deep-sky-hunter-atlas.html
SW 300/1500 flex tube dob;  SW 120ED Pro na SkyTee2 alt-az; TS 15x70 LE
ES 82° 30 mm, TV Nagler T5 20 mm, TV Ethos 13 mm, Baader Classic Ortho 10 mm, Baader Morpheus 9 i 6,5 mm
TeleVue 2x barlow, Castell UHC & OIII filteri

Offline Vragoder

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #295 u: 25.05.2015. u 21:54:46 sati »
Datum: 18.05.2015.
Vrijeme: 21:45 - 02:00
Seeing: 4.5/5 (planeti ne "kuhaju" u okularu)
Prozirnost: 5/5 (bistro nebo bez naoblake)
Temperatura: 12°C
Teleskop: GSO 200/1200 Dobson, GSO 250/1250 Dobson
Povećanja: 80x, 150x, 190x, i još neki...

Prije dvadesetak dana, od forumaša Alana sam primio PM sa pozivom za promatranje, pogađate - nije nedostajalo entuzijazma u prihvaćanju tog poziva. Uobičajeni trend lošeg vremena ovog proljeća dugo je odgađao ovo druženje, sve do ponedjeljka 18-tog, kada se napokon nebo smirilo i razvedrilo. Nešto prije devet na večer, po dogovoru, našli smo se nedaleko brze ceste u podnožju Učke, od kud smo svaki svojim autom, nakrcani opremom, krenuli put sela Mala Učka. :286:

Planiranu lokaciju su već bili zauzeli izletnici, pa smo produžili malo dalje, do pomoćne, u blizini koje se nalazio tor ovaca. Nakon što smo izabrali mjesta za teleskope i uz razgovor ih složili, Alan je u samo nekoliko minuta kolimirao oba teleskopa laserskim kolimatorom. Dobio sam konstruktivnu primjedbu da mi je ogledalo na teleskopu dosta prašnjavo, moram ga uskoro oprati!

1.) M13. Sa sada kolimiranim teleskopom odlučio sam napraviti nekoliko usporedbi sa prošlim promatranjem. I stvarno, neupitno, u Velikom skupu vidim po 10-tak zvijezda više na svakoj razini povećanja. Na 80X pogled je predobar, primjećujem jaki kontrast između centra skupa i njegovog "oblaka". Na 150X, koristeći Alanov širokokutni okular, centralni dio skupa izgledao je puno veći (odnosno širi) u odnosu na sada skroz tanki "oblak". Pogledom u stranu, na momente, kao da su postajali jedno, nisam znao gdje prestaje blještavi centar, a gdje počinje nešto tamniji "oblak"! Zvijezde izviru iz skupa, kao kapi vode iz fontane koju se gleda odozgora, fascinantno!!! :hopla:

2.) M92, baš kao i M13, pokazao je sličan trend u obliku. Na 150x, to je veliki, široki, blještavi centar usred tankog "oblaka" koji brzo nestaje u pozadini. Fora! Na 80X, sa pogledom u stranu, ovaj kuglasti skup mi je izgledao poput galaksije.

Dok se ogledalo deset inčnog teleskopa još uvijek hladilo, a mi, sada odjeveni zimskom odjećom, krenuli putem Venere, Jupitera i Saturna, posjetila su nas dvojica pastira, u društvu svojih prijateljski raspoloženih i vrlo dobro odgojenih pasa ovčara. Pastire je zanimalo da li je promatranje neba naš posao ili samo hobi, te su nas nakon oduševljenog promatranja Jupitera i Saturna i kraćeg razgovora, ostavili u dobrom raspoloženju, i mrklom mraku.

3.) Jupiter u 23 sata još nije bio pokazao svoju mrlju, koja će prema Stellariumu biti će vidljiva tek oko pola dva u jutro (op: u pola dva već je bio toliko nisko, dosta je "kuhao" u okularu, pa se mrlja nije vidjela). Po intenzitetu svjetla drugog mjeseca sa desne strane, pretpostavio sam da se radi o Ganimedu - i pogodio, dok je Alan po žućkastoj boji prepoznao Io (provjerili smo pomoću Stellariuma)!

4.) Saturn krem žute boje u svojem bijelom i sjajnom prstenu je kroz deset inčni teleskop pokazao savršeno oštru Kasinijevu pukotinu. Kroz moj teleskop vidjela se samo kao naznaka (detalj po kojem sam jasno usporedio razliku u snazi sakupljanja fotona među telekopima). Kroz okulare oba teleskopa mogli smo vidjeti četiri njegova mjeseca: udaljeni Titan sa lijeve strane, Diona, Rhea i Tethis grupirani bliže Saturnove desne strane. Tražili smo i Enceladus, ali ga na žalost nismo vidjeli. Gospodar prstenova u društvu svojih satelita je nevjerojatan prizor! Za iduće promatranje ostaje mi zadatak pokušati vidjeti površinu Saturna kroz pukotinu.

5.) M81 i M82, na moje iznenađenje i žalost, nisu pokazali izraženi kontrast koji sam uspio vidjeti na prošlom promatranju. To sam pripisao (najvjerojatnije) svjetlosnom onečišćenju koje je na taj dio neba dolazilo iz pravca Umaga i/ili Trsta. :?

Dok sam lunjao svojim putem, Alan je pretraživao Virgo Supercluster. Pošto nisam bio siguran koje je objekte tražio, i što je od njih našao, zamolio sam ga da napiše par riječi, koje ovdje prenosim:

Alan: "Dakle, pretraživao sam šumu galaksija između Djevice i Lava. Krenuo sam od zvijezde Vindematrix pa na desno. Stigao sam do prve dvije galaksije: NGC4762 i 4754. NGC4762 sam prepoznao kao duguljastu, tanku (edge on) galaksiju. Zatim dalje od njih dvije malo ispod i desno je NGC4733. Onda sam naletio na još par NGC-ova dok nisam pronašao M60 i M59. E od tu je počelo gubljenje i uz pomoć karte... Pa se vraćao natrag pa opet, ali nisam napredovao. Za M58 nisam siguran da sam vidio baš nju. Mislim da trebam za idući put isprintat iz Stellariuma taj dio neba jer Stellarium ima više zvijezda nego atlas. BTW, skinuo sam katalog zvijezda do mag11 pa ima materijala za starhopping :286: "

Oko pola noći dok smo malo pauzirali sa promatranjem, meteor je zaparao dobar dio jugozapadnog neba.

6.) Nakon što je Alan bio gotov sa Superclusterom, posudio sam atlas, i uspio pronaći još nekoliko za mene novih objekata. M51, galaksija Whirpool, od koje sam vidio samo oblik i centralnu mrlju, te centralnu mrlju pratioca NGC 5195. M101, Pinwheel galaksija, za 80X imam zapisano samo "mrlja, bez vidljivog centra". M22, samo sam "bacio oko", a detaljnije promatranje ovog kuglastog skupa ostavljam za idući put.

7.) Ostatak večeri sam se smjenjivao sa Alanom, promatrajući mnoštvo objekata (uglavnom maglica) kroz njegov teleskop, i ostajao fasciniram brzinom kojom ih je pronalazio. Odustao sam od daljnjeg zapisivanja bilješki i prepustio se predoziranju fotonima i razgovoru o viđenim objektima, ali, kako je noć prolazila, koncentracija mi je rapidno padala, pa sam sve teže "čitao" detalje u njima. Zapamtio sam da smo, između ostalog, promatrali triplet u Lavu, te (za mene po prvi put promatrane) maglice Trifid, Ring, Dumbbell i Lagoon. Sve redom fascinantni objekti vrijedni divljenja, kojima smo, kako se približavalo vrijeme polaska, na žalost nepravedno posvećivali sve manje i manje vremena.

Oko dva u jutro, odlučili smo privesti promatranje kraju, a Alan ga je (komentirajući broj promatranih objekata) proglasio "mini Messierovim maratonom". Spakirali smo opremu, pozdravili se i krenuli niz Učku. Moje prvo astronomsko druženje (a.k.a. "mini Star party", a.k.a. "mini Messierov maraton" :287:) je bilo gotovo, a dojmove sam pokušavao odgoditi za sutra, dok sam se oprezno, sporo i pospano, vukao natrag do Senja. :286:

Ovim putem se zahvaljujem Alanu, na pozivu i na strpljenju prema početniku!!! :215: :cslj:

:sesir:
« Zadnja izmjena: 25.05.2015. u 22:30:26 sati od Vragoder »
300/1500 dobson
10x50 binocs

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #296 u: 26.05.2015. u 09:16:40 sati »
Vrlo uspješna noć. Bravo dječaci!  :215:  :215: :215:
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Miro1

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #297 u: 26.05.2015. u 09:23:44 sati »
Užitak za čitanje. Bravo.  :215: :sesir:
Teleskopi: Mališa - SkyWatcher ED80 APO Black Diamond, SkyWatcher 200p
Dalekozor: TS 10X50
Montaža: Skywatcher EQ6Pro SynScan
Kamere: QHY8c, Canon 600D, QHY5L-IIc, ZWO ASI1600mm pro

Offline Tomislav

• Galaktička Zraka
« Odgovori #298 u: 26.05.2015. u 11:56:47 sati »
Super, bravo!

Nadam se da će se pogledi popraviti nakon pranja ogledala. Ako je stvarno puno materijala gore, je moguće da hoće :)

SW 300/1500 flex tube dob;  SW 120ED Pro na SkyTee2 alt-az; TS 15x70 LE
ES 82° 30 mm, TV Nagler T5 20 mm, TV Ethos 13 mm, Baader Classic Ortho 10 mm, Baader Morpheus 9 i 6,5 mm
TeleVue 2x barlow, Castell UHC & OIII filteri

Offline Seraphus

• AstroNavigator
    • Seraphus@SC
« Odgovori #299 u: 26.05.2015. u 13:01:57 sati »
Odlično izvješće, baš sam uživao, bravo!! :215: :215:
"The thing's hollow — it goes on forever — and — oh my God — it's full of stars!"
SW 305/1500 GoTo Dobson, Bresser 10x50