Autor Tema: Apsolutna istina  (Posjeta: 12212 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Apsolutna istina
« Odgovori #10 u: 25.11.2012. u 01:28:19 sati »
Broj mogućnosti u šahu isto može postati bezgraničan, ali za šah postoje pravila (ova figura ide ovako, ona onako, možeš povući samo jedan potez odjednom, ako se napadne kralja onda se od toga treba zaštititi a ne odigrati drugi potez i još nekoliko drugih; ograničen je broj figura i broj polja po kojima se kreću) a što je bitnije - pravila su postavili ljudi.
U prirodi nije tako: moraš tražiti rješenje a nisi (sasvim) siguran kakva su pravila.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #11 u: 25.11.2012. u 08:25:02 sati »
Arkturus.....pojednostavljeno bi mogao reci za neku tvrdnju da je apsolutno tocna ali u strogo ogranicenim uvjetima I sa strogo ogranicenim parametrima...no mozes li onda takvu tvrdnji zvati apsolutnom?
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #12 u: 25.11.2012. u 09:07:22 sati »
Arkturus.....pojednostavljeno bi mogao reci za neku tvrdnju da je apsolutno tocna ali u strogo ogranicenim uvjetima I sa strogo ogranicenim parametrima...no mozes li onda takvu tvrdnji zvati apsolutnom?
Arkturus u početku svojeg posta navodi da ga je na otvaranje teme potaklo nekoliko postova o međuzvjezdanim putovanjima.
Konkretno, kad netko kaže da će se putovati nadsvjetlosnim brzinama. Slažem se s njim da nikad (najvjerojatnije) nećemo moći putovati brže od svjetlosti. To nam priječe zakoni fizike. Ne može se protiv zakona fizike. I vjerojatno se nikad neće ni moći.

Ali neću reći da nikad nećemo ni putovati do zvijezda jer zakoni fizke ne priječe neke druge stvari. Putovanje do zvijezda samo je stvar tehnologije. Nikakvi zakoni fizike to ne priječe. Mi danas jednostavno nemamo dovoljno jaku tehnologiju da bi to ostvarili.

Dat ću jedan drugi primjer iz svima (vjerujem) poznate serije Zvjezdane staze. Teleportacija. Danas je teleportacija moguća. Ne postoje zakoni fizike koji to priječe. To je predviđeno i eksperimentom potvrđeno. Zašto se onda ljudi ne teleportiraju? Stvar je tehnologije. Mi jednostavno nemamo dovoljno jaku tehnologiju da bi teleportirali sve elementarne čestice od kojih se čovjek sastoji.

A kako ćemo do zvijezda, vjerujem da nam je to još nezamislivo, koliko god mi maštali o tome, kao što je nezamislivo nekad starim narodima bilo da čovjek može letjeti. Čak štoviše, letimo, a da pri tome nismo prekršili ni jedan TADA POZNATI zakon fizike. Današnja naša tehnologija bi starim narodima bila nezamisliva, da ne kažem "božanska", kao što je buduća tehnologija nama nezamisliva. No povijest nam pokazuje da nikad ne treba reći "nikad".
« Zadnja izmjena: 25.11.2012. u 09:10:50 sati od Human »

Offline tsestan

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #13 u: 25.11.2012. u 09:20:04 sati »
Zašto se onda ljudi ne teleportiraju?
Mislim da je fora i u tome što je teleportacija kopiranje tebe na drugo mjesto u prostoru, a ne prenošenje kroz prostor :mrgreen:. Možda griješim.
203mm Dobson DRACO-8 Skywatcher FLEX
Bytrek 8x45

Offline rontondo

• AstroPripravnik
  • **
« Odgovori #14 u: 25.11.2012. u 09:22:42 sati »
Svaki fizikalni eksperiment postavljen je uz ograničene uvjete i vrijedi samo uz te uvjete. Kako u prirodi ima  neograničeni broj uvjeta (parametara) tako ne možemo doći do apsolutne istine.
S ovim se potpuno slažem. To je naprosto tako.
Citat:
Na kraju znanost je toga jako svjesna i tako se i ponaša.
S ovim se ne bih složio u potpunosti jer si neki znanstvenici uzimaju za pravo tumačiti dokaze šire od toga. Što je u neku ruku i razumljivo, ali prečesto se takve teorije tumače kao apsolutne istine što nikakao nije u redu.
Stalkeri me ne mogu stalkati jer ne želim imati nikakav kontakt s njima. :zubo:

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #15 u: 25.11.2012. u 14:21:58 sati »
.......S ovim se ne bih složio u potpunosti jer si neki znanstvenici uzimaju za pravo tumačiti dokaze šire od toga. Što je u neku ruku i razumljivo, ali prečesto se takve teorije tumače kao apsolutne istine što nikakao nije u redu.

I to stoji. Na primjer, na kraju 19.st diferencijalni račun je bio razvijen do te mjere da se je vjerovalo  kako je pitanje konačnog odgovora na sve prirodne zakone blizak i samo je stvar malo primjenjene postojeće matematičke tehnike.  I znamo što se poslije toga dogodilo.  Na žalost i danas postoje takva razmišljanja o "kraju znanosti". Neki na primjer nekritički  vjeruju kako je Higgsov bozon "božja čestica" znanosti koja će dati odgovor na konačna pitanja. Dakle povijest se ponavlja.

Na sreću večina znanstvenika stoji na čvrstim nogama i ne bavi se apsolutnim istinama, dobro znaju koji je djelokrug rada, metodologija i doseg znanosti. Cilj im je otkriti  pravilnosti u ponašanju materijalnog svijeta na osnovu kojih mogu objasniti neke pojave i  predvidjeti  buduće. Ovo je proces beskonačne nadgradnje.  To zovu prirodnim  zakonima koji nam pak omogućuju da njihovom planiranom primjenom tehnološki oplemenimo naš život i u jednom pogledu ga učinimo lakšim.

Znanstvenici koji ne prepoznaju tu liniju i izlaze iz tog gabarita spadaju u znanstvene fundamentaliste.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #16 u: 25.11.2012. u 15:37:44 sati »
...Cilj im je otkriti  pravilnosti u ponašanju materijalnog svijeta na osnovu kojih mogu objasniti neke pojave i  predvidjeti  buduće. Ovo je proces beskonačne nadgradnje.  To zovu prirodnim  zakonima koji nam pak omogućuju da njihovom planiranom primjenom tehnološki oplemenimo naš život i u jednom pogledu ga učinimo lakšim...
Nisam siguran da sam te razumio. Želiš li reći da vidiš znanost kao nešto što ima prvenstvenu funkciju poboljšat kvalitetu života, a ne shvatiti svijet, odn. ovo drugo je u najboljem slučaju nusprodukt prvog?
Premda ja to vidim kao degradaciju znanosti u odnosu na ono što ja shvaćam kao znanost, moram reći da si možda i u pravu.
Svakako vrlo zanimljivo pitanje koje može potegnuti bezbroj drugih pitanja?

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #17 u: 25.11.2012. u 17:45:27 sati »
Ne nisam to mislio. Znanost je prvenstveno neutaživi nagon čovjeka za otkrivanjem zakonitosti svijeta u kojem živi zahvaljujući svojim kognitivnim  sposobnostima. Ali isto tako je u nama i snažan nagon za preživljavanjem, te će čovjek sve učinuti kako bi svoja spoznajna dostignuća iskoristio za lakše preživljavanje.

Nažalost  znanost nije intrisično etična, te je ponekad koristi i na svoju štetu, ali to je već OT.
« Zadnja izmjena: 25.11.2012. u 17:48:11 sati od davor »

Offline rontondo

• AstroPripravnik
  • **
« Odgovori #18 u: 25.11.2012. u 21:10:50 sati »

Na sreću večina znanstvenika stoji na čvrstim nogama i ne bavi se apsolutnim istinama, dobro znaju koji je djelokrug rada, metodologija i doseg znanosti. Cilj im je otkriti  pravilnosti u ponašanju materijalnog svijeta na osnovu kojih mogu objasniti neke pojave i  predvidjeti  buduće. Ovo je proces beskonačne nadgradnje.  To zovu prirodnim  zakonima koji nam pak omogućuju da njihovom planiranom primjenom tehnološki oplemenimo naš život i u jednom pogledu ga učinimo lakšim.

Znanstvenici koji ne prepoznaju tu liniju i izlaze iz tog gabarita spadaju u znanstvene fundamentaliste.
Ja ne razumijem kako takvi ne kuže da se u biti ponašaju kao najzatucaniji vjernici samo s drugim predznakom?! Svojim dogmama ili tabuima najviše štete razvoju znanosti jer znanstvenik mora biti slobodan propitivati sve i u sve sumljati te istraživati sve aspekte, uz istovremenu svijest o ograničenjima koja postoje iz razniih razloga.
Stalkeri me ne mogu stalkati jer ne želim imati nikakav kontakt s njima. :zubo:

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #19 u: 25.11.2012. u 22:05:42 sati »
Ne treba se čuditi, niti ih osuđivati. Mi smo svi ipak ljudi sa svojim manama. To što netko nosi epitet znanstvenika ne zanči da je bezgriješan. Čitava povijest znanosti ispunjena je krivim pretpostavkama, zabludama, lažima podmetanjima, krađama, plagijatima, pa čak i fizičkim obračunima. Međutim prava vrijednost znanosti leži u spirali ukupnog ljudakog znanja, plod socjalnog nasljeđa generacija, koja polako i nezaustavljivo raste i napreduje. To treba cijeniti kao osnovnu misao vodilju.