Autor Tema: Apsolutna istina  (Posjeta: 11076 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Apsolutna istina
« Odgovori #110 u: 30.11.2012. u 18:48:13 sati »
E sad, ako Đeno više neće dolaziti, meni više nije gušt....

A baš sam htio predložiti neki pojam međuapsolutneistine ili doapsolutneistine ili skoroapsolutneistine za ovakve slučajeve kao što je pitanje je li Zemlja kugla ili je ravna ploča.

Jer je kugla, kako god okreneš. I to će i ostati. Osim ako se ne promijeni pitanje. Ili pitatelj.

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #111 u: 30.11.2012. u 18:54:43 sati »
E sad, ako Đeno više neće dolaziti, meni više nije gušt....

A baš sam htio predložiti neki pojam međuapsolutneistine ili doapsolutneistine ili skoroapsolutneistine za ovakve slučajeve kao što je pitanje je li Zemlja kugla ili je ravna ploča.

Jer je kugla, kako god okreneš. I to će i ostati. Osim ako se ne promijeni pitanje. Ili pitatelj.

Tko je rekao da je kugla?
Nit' je kugla, nit' je okrugla ako cemo apsolutno istinito...
...be open minded, but don't be stupid...

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #112 u: 30.11.2012. u 18:55:42 sati »
Što se mene tiće , ja vas lijepo pozdravljam , i želim da se što ljepše zabavite u svojim diskusijama. :hopla:

Đeno, možda nisi razumio Dagov post. Kaže da će ti poslati poruku preko naše privatne  forumske pošte. Pogledaj, možda ti je već nešto stiglo.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #113 u: 30.11.2012. u 19:03:06 sati »

Već sam ranije rekao: kilometar više manje... Ili: da li ti više liči na kuglu ili na ravnu ploču?

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #114 u: 30.11.2012. u 19:34:57 sati »
To nikako ne stoji .  Ne može se pričati , o svojim noviitadama  ako nisi savladao osnove problematike predmeta sa kojom se baviš.
Đeno, ako nisi razumio, ja sam tebi rekao da povremeno izneseš svoje stajalište. Jel ti to sad sebi prigovaraš da nisi savladao osnove problematike? :109: :111:

Ovaj dio , što više mišljenja veća je vjerojatnost da će netko biti u pravu, to baš ne ide . Imaš  upravo članak  , nažalost moj , koji govori suprotno. Da je bilo po večinskom mišljenju još bi se Sunce vrtilo oko Zemlje. Samo je stotinjak ljudi uspilo u ovih 7 do 8 tisuća godina uspjelo biti sa svojim sudovima u saglasnosti sa objektivnom stvarnosti . Sve ostalo je  .....
Nitko ne govori o većinskom mišljenju nego o više raznovrsnih mišljenja.

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #115 u: 30.11.2012. u 23:16:34 sati »
Đeno, možda nisi razumio Dagov post. Kaže da će ti poslati poruku preko naše privatne  forumske pošte. Pogledaj, možda ti je već nešto stiglo.
Je stiglo je Davore  i ne želim ništa kriti što je stiglo od Daga . Iskreno post me dirnio , a u drugu ruku krivo mi je što nekako ispada da se radi o osobnom konfliktu između mene i Daga. Dobro , znam da sam žestok kad je u pitanju nauka i da para mi skoči na sto radi toga  . Znam da smo  svi ovdi amateri i ne moraju svi poznavati dobro neke stvari koje ja znam iako sam ja ovdi najveći amater. Dag je reka da se ne uključujem  u diskusije tipično astronomske . A kako ću kad nemam pojma. Šta da tu sad nešto bez veze prkeljam vama kad nemam pojma . Ali to ne znaći da ne pratim i čitam vaše postove u tim područjima . Sad sam pročita sve iz Australije. Ali krivo mi je , da me se smatra za nekog tipa sa ekstremistickim i elitistickim idejama kako navodi Dag i da štetim atmosferi tolerancije i kulture, prijateljstva i popularizacije na ovom forumu.
Meni je ovaj forum drag , i neželim svojim ponašanjem narušavati njegove vrijednosti koje cijenim , draže mi se lijepo pozdraviti , kad mu ja doprinosim štetu.
Ja nikoga nisam , niti ću uvrijediti , ali dat ću do znanja svakome ako netko nešto nezna  bez ikakve urijede . Ne da bi  nekog ponizio radi njegovog neznanja već da bi popularizirao  znanostvenu istinu.  U tom smislu , ja ne mogu podržati da ukoliko poznajem neko teoretsko djelo , i to ovako ko amater da ga ne iznesem onakvo kakvo ga je znanost prihvatila.  U tome se dijelu ja ne mogu promjeniti .
To ne činim radi ega , nego da podijelim svoje znanje s drugima , da pokušam drugima pomoći u shvačanju neke tematike kraćim putem , a ne da se svi moraju mučiti kao ja danima za malo znanja.  Možda je to moja greška , ali ljudi moji to je to,
izvor mojih konflikta . Ako sam ikog uvrijedio , ja se iskreno od srca ispričavam , vrlo mi je žao i teško jer volim ovaj forum , ali više ga ne želim  ugrožavati  svojim  ponašanjem .
Veliki pozdrav rotirajući svima. :hopla:
Nek samo rotira...

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #116 u: 30.11.2012. u 23:39:33 sati »
A lipo san ti reka Đeno da je sve ovo zafrkancija i da to tako treba primiti, a ne se jiditi ka da rješavamo sudbonosne svitske probleme, oliti još gore, da su pare u pitanju. Moj ti je savjet da lipo odspavaš jer je jutro pametnije od noći, sutra je novi dan, okrenut ćemo novu stranicu. Za odustajanje uvik ima vrimena.

Laku noć svima :230: 
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #117 u: 01.12.2012. u 09:47:27 sati »
Već sam ranije rekao: kilometar više manje... Ili: da li ti više liči na kuglu ili na ravnu ploču?

Ali to onda ne spada u temu (vidi naslov...).
...be open minded, but don't be stupid...

Offline BadMad

• Galaktička Zraka
  • jesu likovi iz crtića obvezni avatari :-)?
« Odgovori #118 u: 01.12.2012. u 10:09:43 sati »
To nikako ne stoji . Ne može se pričati , o svojim noviitadama  ako nisi savladao osnove problematike predmeta sa kojom se baviš .Zamisli da , Einsten , nije znao : za Maxsvelovo polje , M.M. eksperiment , Lorencovu jednađbu , Galileovu teoriju relativnosti i još mnogo toga.

Uz svo dužno poštovanje Đeno, može se pričati. Zar netko tko nema dovoljno znanja ne smije iznositi svoje mišljenje? Ako ima malo soli u glavi i dobrog sugovornika, savladati će upravo kroz taj razgovor osnove problematike i na kraju diskusije znati više. Zašto bi preispitivanje "znanstvenih istina" bilo zabranjeno za one koji nemaju dovoljno znanja, to je put da nauče. A za one koji znaju, takva rasprava je odličan način da utvrde znanje, prenesu ga drugima i vide koliko ustvari znaju. Ako netko ima namjeru presipitivati Einsteinove teorije, što tome fali? Ako u tome ima čiste namjere, ili će naučiti nešto iz rasprave ili će potaknuti one koji znaju da nauče bolje prenositi znanje. A argumentirati činjenicu sa "to je znanstveno dokazano" ili "Einstein je rekao" je jednostavno - logička pogreška.
Vjerovatno je i Albert prije svojih teorija postavio puno glupih pitanja na puno pametnih mjesta i, očigledno, nije mu bilo dovoljan odgovor "Newton je rekao".
Skywatcher 114/900 eq1 |  kineski šrot zoom dvogled 8x50

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #119 u: 01.12.2012. u 23:01:46 sati »

Sada si ti ionako zakompliciranoj temi dodao još jedan elemenat: da Zemlja mora biti baš matematički okrugla (a da nije ako ćemo apsolutno istinito).

Naravno da bi Svemirci (toliko pametni da su uspjeli doći do nas, a ne oni klinci koji su ukrali tati i mami svemirski brodić i slučajno pogodili Zemlju) odmah odgovorili da Zemlja nije kugla i da šta je nama Zemljanima, ali ovo pitanje postavljamo sa svrhom da  utvrdimo je li se naše razmišljanje došlo do točke u kojoj možemo apsolutnom sigurnošću reći da Zemlja nije ravna ploča (planine i doline nisu ovdje bitne) nego da je okrugla ili kugla (gdje nepravilnost od nekoliko tisućinki ovdje nije bitna) - i da se odgovor da je okrugla neće više nikada mijenjati.
« Zadnja izmjena: 02.12.2012. u 14:39:56 sati od ediglavas »