Autor Tema: Bicikl  (Posjeta: 64297 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
Odg: Bicikl
« Odgovori #360 u: 27.11.2013. u 08:31:53 sati »
Opet vječno pitanje: Go-To or no Go-To  :mrgreen:
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #361 u: 27.11.2013. u 08:36:39 sati »
E da.
Što se tiče Acherona, jednom fundamentalist uvijek fundamentalist ali zabrinjava ovo moje skakutanje vamo-tamo u raznim područjima  :mrgreen:
Trolor

Offline garlic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #362 u: 27.11.2013. u 09:53:45 sati »
Dihta?  :mrgreen:

Sve "gihta" ...stari međimurski izraz za stvari koje "ferceraju", ha, ha...
Bit znanosti je u tome što ona ispravlja samu sebe - Carl Sagan.

I'm a Jedi, like my father before me...

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #363 u: 27.11.2013. u 09:55:52 sati »
Brzine ti niti ne trebaju, barem u gradu (a da nije Rijeka  :zubo:). Sve je to bezveze i samo komplicira održavanje i povećava mogućnost kvara IMHO.

Ja sam uz tebe po ovom pitanju  [71*
Nije to go-to pitanje, to bi bilo u slučaju da bicikl nema uopće pedale, sa pedalama i prijenosom je kao samo praćenje po RA, a Hrast ima go-to bicikl  :zubo:

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #364 u: 27.11.2013. u 10:03:48 sati »
a Hrast ima go-to bicikl

:218:
Legendarno.
Trolor

Offline garlic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #365 u: 27.11.2013. u 10:16:23 sati »
I kako on ''zna'' da ja želim promjeniti brzinu? Po napetosti lanca?

Slažem se da je automatski mjenjač na biciklu nepotreban. Trebalo bi riješiti puno tehničkih izazova (to podrazumijeva i elektroniku, senzore, mjerač sile na pedalama itd, itd) da nešto takvog dobro funkcionira. Ali ne znam jesi li shvatio...Rohloff Speedhub 500/14 nije automatska getriba. Brzine ćeš mijenjati na grip shift...ručno.

I nije cijena pretjerana (oko 800 dolara) a toliko, i još više, ćete platiti za dva kvalitetna mjenjača, ručice mjenjača, kazetu, natezač lanca itd.

Radi se o savršenom inženjerskom djelu i to će izgleda biti budućnost pedaliranja. Tako je jednog dana netko izmislio TORPEDO kočnicu u glavčini zadnjeg kotača i mnogima se to moglo činiti kao glupost. TORPEDO kočnica koči okretanjem pedala unazad i isto ima puno dijelova. Na kraju su razvijena osnovna dva tipa te glavčine...onaj sa pužem imao je manje dijelova. Oba modela rastavio sam na stotine puta i još se danas divim genijalnosti konstruktora.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #366 u: 27.11.2013. u 10:51:45 sati »
Tako je jednog dana netko izmislio TORPEDO kočnicu u glavčini zadnjeg kotača i mnogima se to moglo činiti kao glupost.

I gdje je torpedo danas?  :76:
Čak i u zakonu piše da prednja kočnica ne smije biti torpedo  :286:

Priznajem da bi takav način mjenjanja brzina bio jako dobar za proizvođače i servise bicikala. Umjesto jednog šarafcigera za podešavanje i poštelavanje treba cijelu nabu vraćati natrag u tvornicu. Ako se Shimano hrabro odluči još jednom zeznuti bicikliste vjerujem da će svi bicikli dolaziti s tim shifterom. Ali to definitivno nije dobra stvar.
Ako previše pustiš inženjerima na volju svijet će biti pun prekrasnih kompliciranih i beskorisnih igračaka.  :zubo:
Trolor

Offline garlic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #367 u: 27.11.2013. u 11:07:34 sati »
I gdje je torpedo danas?  :76:
Čak i u zakonu piše da prednja kočnica ne smije biti torpedo  :286:

Gdje je TORPEDO? Voze ga deseci milijuna biciklista u Indiji a još više u Kini. Ali...da zaboravio sam... ti živiš u HR pa se teško vidi malo dalje. I zašto to sad...prednja kočnica....što si htio reći? Naravno da bi teško bilo izvesti TORPEDO kočnicu na prednji kotač jer na prednji kotač ne ide lanac...paaa..??

TORPEDO u zadnjoj glavčini imao je tri funkcije i poslije toga nitko se nije ni trudio prozvesti bolju stvar. Morao je omogućiti pedaliranje, slobodan hod i kočenje okretanjem pedala unazad.
« Zadnja izmjena: 27.11.2013. u 11:22:25 sati od garlic »

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #368 u: 27.11.2013. u 12:20:03 sati »
Ja sam na biciklima s TORPED-om odrastao. Nikada nisam vido niti jedan pokvaren niti da je loše kočio. To je zakon.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline garlic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #369 u: 27.11.2013. u 13:28:31 sati »
Ja sam na biciklima s TORPED-om odrastao. Nikada nisam vido niti jedan pokvaren niti da je loše kočio. To je zakon.

A jesi se nekad onak zašlajvao sa torpedom..? Onak da ti prokliže zadnji ketač? Ma nisi vraga  :mrgreen:

Ali moramo biti skroz realni i objektivni i ništa ne mogu zatajiti. Koja je bila osnovna, pa čak nekad i tragična, greška te kočnice? A odražavala se na nebrigu korisnika koji je dopustio da mu lanac bude loss. I tada bi lanac u nekoj prilici (baš kad smo se full nizbrdo đirali po Maksaču) spao sa lančanika - više nema turbo mega torpedo kočnice! Zaboravi na nju. Imaš li dječko kakvu upotrebljivu kočnicu na prednji ketač? Jer Pony-ji su se onda tak radili. Nazad torpedo a naprijed ručna na sajlu. I ono...nemaš prednju žlajfu jer si bio bedast i skroz je raspuštena...znao sam da je treba pritegnut jer su pakne zijevale...ali sad imam 5 sekundi da vidim oću li se zabit u deblo ili se odma moram bacit u grmlje. I.. grmlje majka...Znali smo se iz Maksača vraćat doma svi krvavi i podrapanih koljena i laktova...driveri