Autor Tema: Bicikl  (Posjeta: 64395 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
  • Keptn Todr
Odg: Bicikl
« Odgovori #670 u: 29.10.2014. u 08:24:18 sati »
Ako želimo uređeno društvo, ljude koji se lijepo ponašaju, političare koji ne kradu, suce koji su pošteni, policiju koja nas čuva, e pa zar  ne bismo trebali i sami promijeniti svoje ponašanje, početi od sebe?

Osobno mislim da ne. Infrastruktura, zakoni, edukacija i prevencija. Točno tim redosljedom i ne na način kako naši policajci i zakonodavaci shvaćaju infrastrukturu, zakone, edukaciju i prevenciju.  :zubo:
Trolor

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #671 u: 29.10.2014. u 08:27:45 sati »
Uopće mi nije jasno kako ti promiče edukativna i sigurnosna komponenta ovdje?

Izgleda sam potumplavio s vremenom  :286:
Ima još jedan primjer. Na motoru gazda, križanje Držićeve i Savice/Folnegovićevog. Ode sa strane na pješačku stazu i zaparkira se kod izlaza iz pothodnika. To je malo niže od ceste i od tamo ima krasan pregled na križanje a njega ne vidi nitko. Naplaćuje globe na benzinskoj malo dalje.Vrlo edukativno

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #672 u: 29.10.2014. u 08:51:23 sati »
Uopće mi nije jasno kako ti promiče edukativna i sigurnosna komponenta ovdje?
Kad se kaže preventivno djelovati, onda se NE misli na preventivno u odnosu na kaznu, nego u odnosu na prometne nesreće.
Preventivno djelovanje je naplaćivanje kazni za prometne prekršaje. To direktno preventivno utječe na broj prometnih nesreća.

Moje je mišljenje da bi trebalo i više kamera, ali ne onih kod kojih stoji policajac, nego onih koje slike šalju direktno "u sustav". Tako da ni policajac ne može "rođi progledati kroz prste".

Tako je na primjer ovdje u Belgiji. Bruseels je nakrcan kamerama. I te ne skrivenim. Ispred svake kamere 50-100 metara stoji znak da se kontrolira brzina. I unatoč tome neki uredno mjesečno plaćaju 50, 100 ili 200 eura, kako kad, za prometne prekršaje.

Nema kao kod nas da ćeš zvat rođu da ti "sredi" kaznu.

Inače, immaju zanimljive "sustave" ovdje. Npr, na križanju je kamera koja bilježi prolaske na crveno. I onda ako neki nadobudni stisne gas dok "hvata žuto", 10-15 metara prije semafora je kamera za brzinu. Jedna će ga uhvatiti. Nema da omane. ;)

Kao što kod nas "hvataju zeleni val" s 90 kmh, a val je podešen na 45 kmh. Krkani.

A što se tiče biciklista, što spominje Dag. Biciklisti u HR su mila majka u odnosu na bicikliste ovdje u Belgiji. Ovdje se tek vidi kolika drskost i bahatost biciklista može biti.

Edit:
Evo slike kako te kamere izgledaju u praksi.

Tamo desno, zelena kutija na zelenom stupu je kamera za brzinu, a na samom semaforu je bijela kamera koja hvata prolaske kroz crveno.
Ne treba nikakvog policajca. Ako netko pred semaforom nabije gas da bi "uhvatio zeleno", fino ga okine ova za brzinu.

I da, htio sam spomenuti, to je ovdje:
https://www.google.com/maps/@50.8398804,4.4362292,18z
« Zadnja izmjena: 29.10.2014. u 09:22:57 sati od Human »

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #673 u: 29.10.2014. u 09:34:25 sati »
U načelu se slažem s Dagom, ali ponekad te stvarnost jednostavno tjera da kršiš zakone.

Obje biciklističke staze s ovih slika su napravljene prije 5 godina, znači nije neki relikt prošlosti već posljedica "modernog" (ne)razmišljanja. U prvom slučaju moram voziti po pješačkoj stazi jer biciklistička samo nestane, a u drugom slučaju opet moram po pješačkoj jer biciklističke nema. Ne pada mi na pamet dijeliti cestu s autima i kamionima koji voze 60, 70, 80kmh

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #674 u: 29.10.2014. u 10:07:02 sati »
Kad se kaže preventivno djelovati, onda se NE misli na preventivno u odnosu na kaznu, nego u odnosu na prometne nesreće.

Glupost. Oprosti na grubim riječima  :76:
Svaki policajac koji se sakrije u grmlju i nevidljiv cilja vozače po meni je materijal za drugi posao, kao i njegov šef.
Već i sama pojava policije na nekoj kritičnoj točki smanjuje brzinu i povećava opreznost svih vozača. Ne treba ti radar da vidiš da se kod Tušilovića vozi neusporedivo manjom brzinom čimi se policija stane sa strane i kontrolira promet. TO je preventivno djelovanje. Nema tu odnosa.
Isto tako i sam koncept recimo presretača je glupost. Neoznačeni auti koji snimaju na autocesti služe isključivo punjenju proračuna. Označeni policijski automobil koji se vozi 130km/h po autocesti automatski znači da će se deset km prije i poslije njega svi voziti po propisima. TO je preventivno djelovanje.
Trolor

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #675 u: 29.10.2014. u 10:10:35 sati »
Ja sam platio 500 kn jer sam vozio bicikl po biciklističkoj traci u suprotnom smjeru.

Davore, sve što mogu reći je

Trolor

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #676 u: 29.10.2014. u 10:19:43 sati »
Glupost. Oprosti na grubim riječima  :76:
Svaki policajac koji se sakrije u grmlju i nevidljiv cilja vozače po meni je materijal za drugi posao, kao i njegov šef.
Već i sama pojava policije na nekoj kritičnoj točki smanjuje brzinu i povećava opreznost svih vozača. Ne treba ti radar da vidiš da se kod Tušilovića vozi neusporedivo manjom brzinom čimi se policija stane sa strane i kontrolira promet. TO je preventivno djelovanje. Nema tu odnosa.
Isto tako i sam koncept recimo presretača je glupost. Neoznačeni auti koji snimaju na autocesti služe isključivo punjenju proračuna. Označeni policijski automobil koji se vozi 130km/h po autocesti automatski znači da će se deset km prije i poslije njega svi voziti po propisima. TO je preventivno djelovanje.

Slažem se s tobom da nije primjereno da se policajci skrivaju po grmlju i hvataju prometne prestupnike. Jednostavno bi trebalo postaviti više kamera.
Isto tako se slažem da bi trebalo maknuti neoznačene presretače na autocestama i također staviti više kamera.
I slike s tih kamera slati direktno "u sustav" koji tako organizirati da nitko nema mogućnost "rođi progledati kroz prste".

Naravno, postoje službe koje su ovlaštene prekoračiti brzinu. Npr, hitna pomoć i još neke službe. Ali onda bi takvi trebali objasniti zašto su prekoračili brzinu konkretno tad i tad, tu i tu.

I to je jedina "prevencija" koja je učinkovita. Razna upozoravanja, pa daj me nemoj, pa daj ovo, pa neću više.. Pa se nekog upozori pet puta, a nekog samo jednom i odmah kazni.. To nije ništa. To je sprdačina. To je omogućavanje "sive zone".

Fino kad se načičkaju kamere, pa nikad nisi siguran gdje će te uslikati, nećeš se brzo voziti i prolaziti na "svijetlocrveno" na semaforu.
To je jedina učinkovita prevencija.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #677 u: 29.10.2014. u 10:45:16 sati »
Fino kad se načičkaju kamere, pa nikad nisi siguran gdje će te uslikati, nećeš se brzo voziti i prolaziti na "svijetlocrveno" na semaforu.

Ali ovo je potpuno suprotno onome što sam ja govorio? Kao da se uopće ne razumijemo.
Kamere su meni ista stvar kao i policajac koji cilja iza grma. To je zlonamjerno postupanje gradskih vlasti i policije.
Prevencija je nešto potpuno drugačije i uključuje cijeli spektar djelovanja gradskih vlasti i policije.
Prvo ljudi, onda zakoni.
Trolor

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #678 u: 29.10.2014. u 11:28:30 sati »

Ti si outdated izgleda, velika većina križanja kod nas u Zg je pod kamerama kao i dosta objekata u gradskom vlasništvu kao npr tržnice i slično. Da li to djeluje preventivno neznam, ali znam da kazne stižu na kućnu adresu.
Kamere kao prevencija funkcioniraju sigurno po autocestama i tu se slažem. Tutor sistem kojeg su uveli u Italiji savršeno odrađuje posao i nema više manijaka koji divljaju i voze kao luđaci. Naravno, mi se ne ugledamo na to nego na ono što nam omogućuje najveću proviziju kod ugovaranja nabave.
Mi smo sprdnja od zemlje. Ali totalna.

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #679 u: 29.10.2014. u 11:29:47 sati »
Prvo ljudi, onda zakoni.

Sad ako ovo netko iz vlasti pročita krenut će u izradu nacrta zakona o tome  :zubo: