Evo lijepe novosti za vas, ljubitelje bicikla.

Napisala Josipa Bašić - Policijski e-glasnik
Projekt „Zaštitimo svoj bicikl“, kao i aplikacija, novina koja će dodatno unaprijediti sigurnost u toj domeni i pomoći građanima, predstavljeni su 22. travnja u vijećnici Grada Varaždina.
Unaprijeđen poznati preventivni projekt
Registracija bicikala putem internet stranice i mobilne aplikacije
https://bicikli.mup.hr/Jedanaest godina star projekt „Zaštitimo svoj bicikl“ unaprijeđen je internet stranicom i mobilnom aplikacijom putem koje građani mogu registrirati svoje bicikle.
Sustav vanjskim korisnicima omogućava registraciju bicikala, prijavu njihove krađe te pregled ukradenih i pronađenih bicikala. Djelatnicima policije, osim navedenih funkcionalnosti, sustav omogućava vizualno i zvučno upozorenje u operativnim dežurstvima policijskih postaja o novoj prijavi krađe bicikla, unos podataka o biciklima i vlasnicima, pregled podataka i administriranje sustava. Aplikacija olakšava rješavanje pitanja prodaje pronađenih bicikala kojima je istekao rok od godinu dana, a bili su pohranjeni u prostorijama MUP-a.
Sustav su razvili studenti četvrte godine Informacijskog i programskog inženjerstva na Fakultetu organizacije i informatike (FOI) u Varaždinu u suradnji s Policijskom upravom varaždinskom i Vijećem za prevenciju kriminaliteta Grada Varaždina. Inicijativa za razvitak sustava krenula je od Policijske uprave varaždinske pod vodstvom voditelja Službe policije PU varaždinske Darka Dragičevića.
Daljnjim razvitkom projekta odlučeno je da, osim PU varaždinske, aplikaciju implementira i PU međimurska, jer je u Međimurskoj županiji problem krađe bicikala izražen i u porastu. Grad Varaždin snosio je troškove izrade aplikacije koja je ustupljena PU varaždinskoj, a u slučaju nadogradnje za područje cijele RH troškove će snositi MUP RH, kao i troškove daljnjeg održavanja aplikacije. Ivo Jakić iz Službe za prevenciju MUP-a o nastavku razvitka sustava kaže kako će se ovisno o rezultatima i reakciji građana te zainteresiranosti ostalih jedinica lokalne samouprave projekt proširiti i na druge jedinice područne samouprave u Hrvatskoj, uvažavajući specifičnosti i dosadašnje aktivnosti koje vezano za navedenu problematiku provode policijske uprave.
Korištenje aplikacije jednostavno je i prilagođeno korisnicima, a za policiju predstavlja veliku pomoć u obliku pohranjivanja podataka o mjestima krađa iz čega se dobiva informacija o mjestima najučestalijih krađa. „U slučaju krađe bicikla, građani mogu koristeći mobilnu aplikaciju, „klikom“ na jednu ikonu poslati obavijest policiji da je bicikli ukraden. Policija će zaprimiti obavijest koja će sadržavati točno mjesto krađe bicikla te podatke o biciklu koji su uneseni tijekom registracije (serijski broj, opis i fotografije bicikla), što svakako povećava vjerojatnost da će se bicikl pronaći neposredno nakon krađe. Uz to svaka lokacija krađe bicikla sprema se u bazu podataka te se navedeni podaci mogu prikazati na google karti, čime se na jednostavan način mogu dobiti podaci o najčešćim mjestima počinjenja kaznenih djela krađe bicikala“, objasnio je Jakić.
Od 2004. u borbi protiv krađa bicikala
Policijska uprava međimurska od 2004. godine provodi preventivni projekt „Zaštitimo svoje bicikle“ u sklopu kojeg se evidentiraju bicikli. Policijska uprava varaždinska projektu se priključila 2006. godine. Osim navedenih policijskih uprava, preventivne projekte i aktivnosti na lokalnoj razini provodi i
PU istarska („Nemojte ostati bez bicikla“),
PU karlovačka („Siguran bicikl – miran san“),
PU koprivničko-križevačka („Registracija bicikala“),
PU krapinsko-zagorska („Biciklirajmo sigurno“),
PU osječko-baranjska („Biciklirajmo biciklističkom“),
PU požeško-slavonska („Registracija bicikala i zaštita od krađa“),
PU splitsko-dalmatinska („Samozaštita i sigurnost kod biciklista“),
PU virovitičko-podravska („Evidencija bicikala“) i
PU vukovarsko-srijemska („Registracija bicikala“).
Projekti i aktivnosti imaju svrhu zaštititi bicikle od krađe i pomoći vlasnicima otuđenih bicikala u njihovom pronalasku. Naime, veoma često se kod počinitelja ovih kaznenih djela pronalazi velik broj bicikala, za koje je nemoguće utvrditi vlasnike. Ovakav način njihova evidentiranja policijskim službenicima omogućava da, kroz provjeru baze podataka, pronađu oštećenog vlasnika i vrate mu otuđeni bicikl.
Da su ovi projekti uspješni i pomažu pri rješavanju krađa bicikala, potvrđuje nam Radovan Gačal, glasnogovornik PU međimurske: „Tijekom 2014. godine bilježi se znatniji porast navedenih kaznenih djela u odnosu na prethodnu godinu pa pretpostavljamo kako će se takav trend i nastaviti. Dosadašnjim provedenim aktivnostima polučeni su određeni pozitivni rezultati, ponajprije kod utvrđivanja vlasnika pronađenih odbačenih bicikala (bicikl poslužio samo za prijevoz s jednog mjesta
na drugo, a potom ga je korisnik odbacio)“.
Registracija bicikala putem internet stranice i mobilne aplikacije
Unaprijeđen poznati preventivni projekt Jedanaest godina star projekt „Zaštitimo svoj bicikl“ unaprijeđen je internet stranicom
i mobilnom aplikacijom putem koje građani mogu registrirati svoje bicikle.
http://www.mup.hr/208983.aspxhttps://bicikli.mup.hr/