Autor Tema: Bicikl  (Posjeta: 64739 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Beorn

• Moderator
  • AstroUmotvorac
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Bicikl
« Odgovori #840 u: 13.04.2015. u 16:05:12 sati »
Na mene na žalost tijekom tjedna ne računajte. Slijedećih 3-4 tjedna ću na poslu ispraćati čistačice. Možda jedino neki vikend.
Teleskopi: Antares - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Beba - StarTravel 80, Lutonja - Meade 5000 80mm triplet
Dalekozori: Lunt LE 7X50 Magnesium, Bresser 10X50
Montaže: Skywatcher EQ6Pro SynScan modificirana, Losmandy GM8
Kamere: ATIK 383L+, Canon 600D, QHY5L-IIm

Offline Bobo

• AstroPjesnik
  • http://www.astrobobo.net
    • Astrobobo.net
« Odgovori #841 u: 13.04.2015. u 16:26:07 sati »
Ja sam tek sad počeo pedalirati, također mi treba malo vježbe. Volio bi se pridružiti nekoj vožnji. Budući da sam kampanjac na forumu, molim vas da mi javite mailom ako ćete se nešto dogovarati. Ko hoće ležerno, moja standardna ruta je na pivce u Samobor: https://www.endomondo.com/workouts/501605710/10585323 - ovo je bilo vrlo lagano jer sam vozio sa frendom iz susjedstva.
http://www.astrobobo.net
http://www.recenzije.astrobobo.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290, Nikon D5100 mod.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #842 u: 06.05.2015. u 23:50:15 sati »
Evo lijepe novosti za vas, ljubitelje bicikla. :286:

Napisala Josipa Bašić - Policijski e-glasnik

Projekt „Zaštitimo svoj bicikl“, kao i aplikacija, novina koja će dodatno unaprijediti sigurnost u toj domeni i pomoći građanima, predstavljeni su 22. travnja u vijećnici Grada Varaždina.

Unaprijeđen poznati preventivni projekt
Registracija bicikala putem internet stranice i mobilne aplikacije

https://bicikli.mup.hr/

Jedanaest godina star projekt „Zaštitimo svoj bicikl“ unaprijeđen je internet stranicom i mobilnom aplikacijom putem koje građani mogu registrirati svoje bicikle.

Sustav vanjskim korisnicima omogućava registraciju bicikala, prijavu njihove krađe te pregled ukradenih i pronađenih bicikala. Djelatnicima policije, osim navedenih funkcionalnosti, sustav omogućava vizualno i zvučno upozorenje u operativnim dežurstvima policijskih postaja o novoj prijavi krađe bicikla, unos podataka o biciklima i vlasnicima, pregled podataka i administriranje sustava. Aplikacija olakšava rješavanje pitanja prodaje pronađenih bicikala kojima je istekao rok od godinu dana, a bili su pohranjeni u prostorijama MUP-a.

Sustav su razvili studenti četvrte godine Informacijskog i programskog inženjerstva na Fakultetu organizacije i informatike (FOI) u Varaždinu u suradnji s Policijskom upravom varaždinskom i Vijećem za prevenciju kriminaliteta Grada Varaždina. Inicijativa za razvitak sustava krenula je od Policijske uprave varaždinske pod vodstvom voditelja Službe policije PU varaždinske Darka Dragičevića.

Daljnjim razvitkom projekta odlučeno je da, osim PU varaždinske, aplikaciju implementira i PU međimurska, jer je u Međimurskoj županiji problem krađe bicikala izražen i u porastu. Grad Varaždin snosio je troškove izrade aplikacije koja je ustupljena PU varaždinskoj, a u slučaju nadogradnje za područje cijele RH troškove će snositi MUP RH, kao i troškove daljnjeg održavanja aplikacije. Ivo Jakić iz Službe za prevenciju MUP-a o nastavku razvitka sustava kaže kako će se ovisno o rezultatima i reakciji građana te zainteresiranosti ostalih jedinica lokalne samouprave projekt proširiti i na druge jedinice područne samouprave u Hrvatskoj, uvažavajući specifičnosti i dosadašnje aktivnosti koje vezano za navedenu problematiku provode policijske uprave.

Korištenje aplikacije jednostavno je i prilagođeno korisnicima, a za policiju predstavlja veliku pomoć u obliku pohranjivanja podataka o mjestima krađa iz čega se dobiva informacija o mjestima najučestalijih krađa. „U slučaju krađe bicikla, građani mogu koristeći mobilnu aplikaciju, „klikom“ na jednu ikonu poslati obavijest policiji da je bicikli ukraden. Policija će zaprimiti obavijest koja će sadržavati točno mjesto krađe bicikla te podatke o biciklu koji su uneseni tijekom registracije (serijski broj, opis i fotografije bicikla), što svakako povećava vjerojatnost da će se bicikl pronaći neposredno nakon krađe. Uz to svaka lokacija krađe bicikla sprema se u bazu podataka te se navedeni podaci mogu prikazati na google karti, čime se na jednostavan način mogu dobiti podaci o najčešćim mjestima počinjenja kaznenih djela krađe bicikala“, objasnio je Jakić.

Od 2004. u borbi protiv krađa bicikala

Policijska uprava međimurska od 2004. godine provodi preventivni projekt „Zaštitimo svoje bicikle“ u sklopu kojeg se evidentiraju bicikli. Policijska uprava varaždinska projektu se priključila 2006. godine. Osim navedenih policijskih uprava, preventivne projekte i aktivnosti na lokalnoj razini provodi i
PU istarska („Nemojte ostati bez bicikla“),
PU karlovačka („Siguran bicikl – miran san“),
PU koprivničko-križevačka („Registracija bicikala“),
PU krapinsko-zagorska („Biciklirajmo sigurno“),
PU osječko-baranjska („Biciklirajmo biciklističkom“),
PU požeško-slavonska („Registracija bicikala i zaštita od krađa“),
PU splitsko-dalmatinska („Samozaštita i sigurnost kod biciklista“),
PU virovitičko-podravska („Evidencija bicikala“) i
PU vukovarsko-srijemska („Registracija bicikala“).

Projekti i aktivnosti imaju svrhu zaštititi bicikle od krađe i pomoći vlasnicima otuđenih bicikala u njihovom pronalasku. Naime, veoma često se kod počinitelja ovih kaznenih djela pronalazi velik broj bicikala, za koje je nemoguće utvrditi vlasnike. Ovakav način njihova evidentiranja policijskim službenicima omogućava da, kroz provjeru baze podataka, pronađu oštećenog vlasnika i vrate mu otuđeni bicikl.

Da su ovi projekti uspješni i pomažu pri rješavanju krađa bicikala, potvrđuje nam Radovan Gačal, glasnogovornik PU međimurske: „Tijekom 2014. godine bilježi se znatniji porast navedenih kaznenih djela u odnosu na prethodnu godinu pa pretpostavljamo kako će se takav trend i nastaviti. Dosadašnjim provedenim aktivnostima polučeni su određeni pozitivni rezultati, ponajprije kod utvrđivanja vlasnika pronađenih odbačenih bicikala (bicikl poslužio samo za prijevoz s jednog mjesta
na drugo, a potom ga je korisnik odbacio)“.

Registracija bicikala putem internet stranice i mobilne aplikacije
Unaprijeđen poznati preventivni projekt Jedanaest godina star projekt „Zaštitimo svoj bicikl“ unaprijeđen je internet stranicom
i mobilnom aplikacijom putem koje građani mogu registrirati svoje bicikle.

http://www.mup.hr/208983.aspx
https://bicikli.mup.hr/

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #843 u: 07.05.2015. u 00:01:37 sati »
Hvale vrijedna aplikacija, no u Međimurju ista neće funkcionirati. I vrapci na grani već znaju, da je barem 90% otuđenih bicikla, otuđeno od strane Romske populacije. Kako dečki iz PUM-e nemaju hrabrosti ići u romska naselja i suočiti se sa sve većim problemom iste manjine, bojim se da vlasniku otuđenog bicikla preostaje jedino kupnja drugog :278: 
HEQ5 pro; SW ED 80/600, FF/FR x0.85, 9x50 finder/guider, ALccd5
SBIG ST-8300M, FW5, Baader filteri: LRGB, Ha7nm
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr
https://www.flickr.com/photos/zoran-novak/

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #844 u: 07.05.2015. u 00:12:55 sati »
Nema veze, treba registrirati bicikle jer kad se neki od njih pronađe, nebitno gdje i kod koga, znat će se tko mu je pravi vlasnik pa će mu bicikl moći biti vraćen. U protivnom, postaje samo jedan od pronađenih koji će završiti na aukciji i biti prodan za sitan novac.

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #845 u: 07.05.2015. u 00:17:33 sati »
A i to kaj veliš. Ne može škoditi.
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #846 u: 09.05.2015. u 19:22:33 sati »
Ja sam si kupil novi biciklić. Nema pedale al baš me briga.

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #847 u: 09.05.2015. u 19:23:58 sati »
Fini bicikl :D
Danijelu će se sigurno svidjeti :zubo:
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #848 u: 09.05.2015. u 23:15:47 sati »
Crni, o da. :106: [71*

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #849 u: 10.05.2015. u 19:33:20 sati »
Danas sam bio na Tour de Turu, rekreativnoj utrci u Velikoj Gorici

Vozio sam najdužu rutu, aka ProTurist, koja vodi preko 7 brda i dolova u dužini od 58km. Bio sam 68. od 131 natjecatelja.
Odvrtio sam tu vožnju za 2h i 14min što daje prosjek malo iznad 25km/h. Jako sam zadovoljan sa svojim vremenom jer sam ravnice prašio s prosjekom od oko 30km/h a u brdima sam peglao 16-22 km/h, ovisno kako je koji uspon naletio.

Najveću sam prednost ostvario na usponu kod sela Opatija gdje je prosječan nagib 11%. Mnogi su tu gurali bajkove al mi najluđi se nismo dali :)