Autor Tema: Prvi let pored Tutatisa !  (Posjeta: 2320 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mali princ

• Mjesečar
  • *
Prvi let pored Tutatisa !
« u: 16.12.2012. u 16:04:15 sati »
Kineska sonda Change 2 izuzetno nas je iznenadila. Prvo smo neslžbeno saznali da sonda leti prema Tutatisu. Ali kako se sresti sa asteroidom pri relativnoj brzini od 10,7 km u sekundi ?! Kako odrediti njegov točan položaj i točan položaj sonde. Za takve zadatke američke sonde imali su posebnu navigaciju. Sonda bi uspoređivala pogled na nebo sa položajem nebeskih objeata u svom softveru. Kineska sonda projurila je na samo 3,2 km od asteroida Tutatis 13. 12. 2012. Nisam vjerovao da će projuriti tako blizu ! Veličanstveno ! Ali što još ? Pa sonda je uspjela napraviti i fotku ! S koje daljine je slika snimljena, ne znam. Ali slika je uspjela ! Prvi put smo vidjeli kako asteroid Tutatis izgleda iz bliza ! Baš iz bliza ! Kina je dokazala da je spremna za međuplanetarne letove ! A ovo je bila samo jedna od usputnih misija izuzetno uspješne svemirske sonde ! Sonde koja je bila Mjesečv orbiter i koja je kvalitetno snimila cijeli Mjesec !

Offline klodfg

• Astronom
  • Spol: Muški
Odg: Prvi let pored Tutatisa !
« Odgovori #2 u: 16.12.2012. u 16:11:17 sati »
 :111: a slika  :111:
skužaj  [71*
 a kako naći te linkove  :shock: sve na kineskom pismu  :115: :zubo:
« Zadnja izmjena: 16.12.2012. u 16:15:01 sati od klodfg »
Prema nekim procjenama, prosječno ljudsko biće sačinjeno je
od 100 tisuća milijardi stanica. To znači da u ljudskom tijelu
postoji oko 125 milijardi kilometara DNK, što odgovara duljini 70
kružnih putanja između Saturna i Sunca.

Offline Mali princ

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #3 u: 16.12.2012. u 16:20:16 sati »
Evo uživajte u pogleu na asteroid koji je projurio pored Zemlje na sigurnih 7 milijuna km !
                                                                                                                      Ante Radonić

www.spacedaily.com/reports/Chinese_Spacecraft_Conducts_Successful_Encounter_Asteroid_Toutatis_999.html

Offline Mali princ

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #4 u: 16.12.2012. u 16:38:40 sati »
27. 06. 2011. g. astronomi su pronašli jedan objekt u blizini točke Lagrange L 2 sustava Sunce - Zemlja (oko 1,5 milijuna km od Zemlje). Na osnovu kretanja zaključili su da je tijelo došlo s Mjeseca ! S Mjeseca je moralo krenuti 9. 06. Kako tijelo može stići s Mjeseca, kako ? Da vidimo, što tu imamo ? I onda su astronomi ustanovili da  taj objekt predstavlja kinesku sondu Change 2 koja je 9. 06. upalila svoj motor, povećala svoju brzinu za oko 800 metara u sekundi i krenula prema točki L 2.
Prvi put u povijesti jedna je sonda, nakon kruženja u orbiti oko Mjeseca, otišla do točke L 2. Kineska sonda lansirana je 1. 10. 2010. godine kao drugi kineski mjesečev orbiter. Snimila je cijeli Mjesec i onda započela produženi dio svoje misije. Letjelica je pri lansiranju imala oko 2,5 tona goriva pa je mogla i ući uorbitu oko Mjeseca i izaći iz orbite oko Mjeseca. Nagađalo se da bi mogla otići do točke L 2 što je i ostvareno. Ali zamisao za prolijetanje pored asteroida, to je bila genijalna ideja. Službeno se nie o tome govorilo jer to je bio samo jedan dodatni progam, pitanje je bilo da li će uspjeti. Ali uspio je i to savršeno ! Sonda je 15. 04. 2012. godine napustila područje točke L 2 i krenula prema asteroidu Tutatis koji ima dimenzije:  4,5 x 2,4 x 1,9 km. Dana 13. 12. projurila je na samo 3,2 km od asteroida. Ranije smo vidjeli samo mutne radarske slike ovog asteroida, napravljene radiotelekopom sa Zemlje. Sada su nam Kinezi pokazali kako ovaj asteroid izgleda iz bliza !

Offline garlic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #5 u: 16.12.2012. u 16:40:39 sati »
Evo uživajte u pogleu na asteroid koji je projurio pored Zemlje na sigurnih 7 milijuna km !
                                                                                                                      Ante Radonić

www.spacedaily.com/reports/Chinese_Spacecraft_Conducts_Successful_Encounter_Asteroid_Toutatis_999.html

Paaaa.... Ante jeste li to VI!!?
Bit znanosti je u tome što ona ispravlja samu sebe - Carl Sagan.

I'm a Jedi, like my father before me...

Offline Mali princ

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #6 u: 16.12.2012. u 16:42:36 sati »
Ha, ha. Jesam, ja sam. Pređimo odma na ti !  :-)

Offline Mali princ

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #7 u: 16.12.2012. u 16:50:17 sati »
Asteroid Tutatis (ime keltskog božanstva) prvi put bio je otkriven 10. 02. 1934. g. ali bio je izgubljen. Ponovo je otkriven tek 4. 01. 1989. g.
Evo kako su radioastronomi bili dosta uspješno napravili ovaj računalni model tog asteroida.

upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/89/Asteroid_4179_Toutatis.faces_model.jpg

Offline garlic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #8 u: 16.12.2012. u 16:54:31 sati »
Tu sam nešto skromno napisao o tom komadu...dobar je...lijep je ali neka mu je daleka kuća  :mrgreen:

http://www.zvjezdarnica.com/forum/index.php?topic=4188.msg187881#new

Offline garlic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #9 u: 16.12.2012. u 17:38:57 sati »
Ljudi moji, doša nam je Ante a vi ništa...!? A gotovo, sad je naš i baška priče...nemere se spasit....