Autor Tema: Prvi let pored Tutatisa !  (Posjeta: 2319 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Locutus

• AstroOdisej
  • **
  • Spol: Muški
  • eyes in the space
    • Luka Balkovic Photography
Odg: Prvi let pored Tutatisa !
« Odgovori #10 u: 16.12.2012. u 17:54:11 sati »
Svaka čast Kinezima. Pokazali su koliko su motivirani za istrazivanje svemira i da jasno posalju poruku svijetu koliko su mocni!

Dobrodosao gosp.Ante!  [10*

Offline Mali princ

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #11 u: 16.12.2012. u 18:02:50 sati »
Hvala lipa svima! A bija san ja odi i prije povremeno, samo san bija zaboravija lozinku....  pa sam upisa novo, skraćeno ime, he, he...  :-)

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #12 u: 16.12.2012. u 18:15:13 sati »
Anteeee!  :286:
Oprostite mi neznanje, ali zasto je to toliko posebno, doci do Lagrangeove tocke?
I također, na skici s prvog linka nacrtano je kao da je sonda kruzila oko nje. To je moguce? Tako je i bilo?
« Zadnja izmjena: 16.12.2012. u 18:17:52 sati od dag »
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #13 u: 16.12.2012. u 20:14:51 sati »
Anteeee!  :286:
Oprostite mi neznanje, ali zasto je to toliko posebno, doci do Lagrangeove tocke?
I također, na skici s prvog linka nacrtano je kao da je sonda kruzila oko nje. To je moguce? Tako je i bilo?

L2 točka je samo točka (zapravo pravac okomit na smjer djelovanja sila) u orbiti s izjednačenim gravitacijskim potencijalima Sunca i Zemlje. Kako je točka točka, sonda se ne može smjestiti u nju već se ona postavlja u orbitu oko nje.
Takve orbite se zovu:
http://en.wikipedia.org/wiki/Lissajous_orbit

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #14 u: 16.12.2012. u 23:43:43 sati »
Meni nije bas jasno oko cga ona orbitira? Pa u toj tocki nema mase oko koje bi orbitirala.
Razumljivije mi je da stoji u toj tocki, pa ne kuzim sad zasto mislis da to nije moguce?
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Zeko

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #15 u: 16.12.2012. u 23:57:26 sati »

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #16 u: 17.12.2012. u 00:16:56 sati »
L točka nije u prostoru uvijek na istom mjestu. Međusobni položaj dvaju tijela (npr. Sunca i Zemlje) se neprekidno mijenja, pa onda i L točka 'skače' u prostoru. To je imaginarna točka koja u svom skakanju ne može vući letjelicu za sobom. No s obzirom da je L točka uvijek 'tu negdje' onda letjelica koja je u tom području treba samo minimalne korekcije putanje da se održi u tom području.
Ili zornije, zamisli si ovako; letjelica je vezana gravitacijskom špagom za Sunce i za Zemlju i nalazi se na vrhu tih špaga. Jedna i druga špaga ju vuku odn. guraju, ali ju istodobno i drže da ne odleti. Dakle ona samo prividno orbitira oko fiktivne točke i to nije orbita koja je eliptična ili kružna kao kad kruži oko nekog tijela. Prije bi se moglo reći da letjelica titra oko te točke.

(Ili si pročitaj dane linkove :zubo:  :zubo:  :zubo: )

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #17 u: 17.12.2012. u 02:07:59 sati »
Hvala lipa svima! A bija san ja odi i prije povremeno, samo san bija zaboravija lozinku....  pa sam upisa novo, skraćeno ime, he, he...  :-)

Ante! Dobro dosa svaki put, zaboravia lozinku ili ne :wink:
Pozdrav iz Australije !
Amater

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #18 u: 17.12.2012. u 08:27:27 sati »
Ahh. Vedran sorry, citao sam s telefona i ne vidim linkove u toj aplikaciji.
Thx Arkturus.

Offline Fire

• Moderator
  • AstroMudrac
  • *
« Odgovori #19 u: 17.12.2012. u 10:13:05 sati »
Pozdrav šjoru Anti! :286: :sesir: