Autor Tema: Migracija Zemljinih magnetskih polova  (Posjeta: 9626 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Migracija Zemljinih magnetskih polova
« Odgovori #20 u: 19.12.2012. u 08:12:52 sati »
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #21 u: 19.12.2012. u 10:46:22 sati »
Prema slici, kaotičnost bi bila tolika da bi kod svake promjene polova moglo bi doći do masovnog izumiranja vrsta koje se orijentiraju po mag.polju, ponajprije ptice. (Pingvini bi odletjeli u saharu, nojevi bi odlepršali na antarktik, jata kokoši bi završila na sred oceana, emu bi gradio gnijezdo na grenlandu)
Ne znam nekak mi je ta kaotičnost upitna. Možda sve štima, ali moram ostaviti neke dvojbe.
Ili, što mi je nevjerojatno, da se sav kaos događa u samo par tjedana.
IMHO

Ne znam što bi se dogodilo s modelom da preprave brojčane vrijednosti. Ovaj model koji su napravili je hvale vrijedan, ali mislim da bi trebali i ostale varijacije ispitati. Prema nekim novijim podacima temperatura na dodiru vanjske i unutarnje jezgre bila bi iznad 6000 OC (u samom centru Zemlje bi bila oko 6900 OC) i, naravno, opadala bi prema van, do tzv. D sloja, do nekih 5000 OC. Vjerojatno vrtloženja u vanjskoj jezgri ovise i o temperaturi i mijenjanju gustoće. Imam osjećaj kao da su radili model samo s nekim strogo određenim parametrima.

A možda i ne bi nastao kaos u životinjskom svijetu kod razdijeljenog mag.polja. :111:

Ja bi Dagu i Todoru zabranio da idu na kavu :258:

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #22 u: 19.12.2012. u 10:55:10 sati »
A možda i ne bi nastao kaos u životinjskom svijetu kod razdijeljenog mag.polja. :111:

Garantiram da ne bi. magnetizam je samo jedan od instrumenata orijentacije, pogotovo kod ptica. Ptice znaju pratiti i autoputeve, rijeke i slično. Prilično prilagodljive beštije.
A za kitove bih se kladio da namjerno uzrokuju promjenu polova. Ipak su to morska bića, neobično opaka  :76:
Trolor

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #23 u: 19.12.2012. u 10:56:30 sati »
.....
Ili, što mi je nevjerojatno, da se sav kaos događa u samo par tjedana.
..........

U članku se navodi da promjena traje par tisuća godina. Koji je sada podatak točan. :109:

Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #24 u: 19.12.2012. u 11:07:43 sati »
A za kitove bih se kladio da namjerno uzrokuju promjenu polova. Ipak su to morska bića, neobično opaka  :76:
Ne, ne ,ne. Nisu to delfini. Ni morski jež nije isto što i jež. Od kitova ti ne prijeti opasnost!! Oni dolaze u doba kad se ne kupaš u moru. Kit je na jesenskom nebu. Delfini su na ljetnom.

U članku se navodi da promjena traje par tisuća godina. Koji je sada podatak točan. :109:
Ma samo sam naveo da mi je nevjerojatno da bi promjena bila brza. Par tisuća godina kaosa bi bilo prihvatljivije. (počelo bi 21.12. :mrgreen: )

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #25 u: 28.02.2013. u 22:27:57 sati »
Evo stara tema, ali aktualno. Jučer je Vladis održao predavanje na zvjezdarnici o Zemljinom magnetizmu.
Ono najbitnije:
1. Kod promjene Zemljinog polariteta niti u jednom trenutku ne dolazi do drastičnog slabljenja magnetskog polja i nema nikakvih dokaza da su promjene polariteta uzrokovale izumiranja.
2. U periodu promjene polova (par tisuća godina) polovi počinju vrlo brzo putovati. Kako se sad pomiču oko sjevera (odn. juga) tako će u doba promjene krenuti površinom na suprotnu polutku. Dakle stalno će biti prisutni.
3. Magnetsko polje je prilično rascjepkano, a u doba promjene bit će još više (kak je prikazano na onom linku koji je stavio Krun0).
4. Uran i Neptun imaju magnetske polove pod jako velikim kutem u odnosu na os rotacije. (To govori da magnetska os može biti i okomita na os rotacije, tako da nema zapreka da polovi putuju Zemljinom površinom preko ekvatora - op.a.)

Još je bilo riječi o instrumentima za magnetska mjerenja i kako mjere magnetsko polje u nT. Bilo je riječi o magnetskim kartama i najslabijem magnetskom polju koje se nalazi u južnoj americi. Dotaknuo se i pulsara i magnetara.
Uglavnom, vrlo, vrlo zanimljivo predavanje. [71*

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #26 u: 28.02.2013. u 22:40:09 sati »
Da li je spominjao jezgru i njenu rotaciju, razloge i mehanizme te promjene?
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #27 u: 28.02.2013. u 22:52:04 sati »
Je.

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #28 u: 28.02.2013. u 22:52:25 sati »
 :D Naravno da je spominjao. I kao uzrok je naveo tubulentna kretanja u tekućoj vanjskoj jezgri (ako sam dobro shvatio, ili sam ja to tako shvatio jer mi izgleda najlogičnije). Spominjao je i da Zemljino magnetno polje u biti nije dipolno, al tu se gubim i morao bi ga još jednom poslušati da shvatim što je rekao.

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #29 u: 28.02.2013. u 23:21:10 sati »
Magnetno polje je u velikom dijelu bipolarno. 90% je bipolarno, ostatak je auzmes  :286:
Imam negdje i prikaz ali ne znam na kojem kompjuteru.