Autor Tema: Prijave protiv svjetlosnog onečišćenja  (Posjeta: 16700 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
    • Zvjezdarnica
Prijave protiv svjetlosnog onečišćenja
« u: 18.12.2012. u 13:21:23 sati »
Zakon o svjetlosnom onečišćenju se počeo primijenjivati, "pale" su i prve prijave. Evo kako je to napravio Nikola Biliškov. Ispod prenosim njegov post na usenet grupi hr.sci.astronomija, a u prilogu je i njegova prijava kao i predložak za pisanje takve prijave tako da imate sve što vam treba za slične akcije. Ova će tema biti "pribijena" da ju ne trabate tražiti.

Citat:
Pozdrav,
Pravda je spora, ali dostižna..
U kolovozu sam, dok sam bio u Puli, Inspekciji zaštite okoliša Istarske županije prijavio dva slučaja kršenja Zakona o zaštiti od svjetlosnog onečišćenja. Konkretno, radilo se o dva reflektora, usmjerena direktno u nebo. S obzirom na to da inspekcija nije reagirala baš promptno, jedan od prijavljenih klubova je nakon turističke sezone ugasio reflektor, dok je drugi nastavio svjetliti svom snnagom i u narednim mjesecima. Ipak, inspekcija je izašla na teren i, taman kad sam se htjeo žaliti na nereagiranje, poslali su mi dopis u kojemu stoji:

"Obaještavam Vas da je dana 15. XI. 2012., temeljem Vaše prijave, inspekcija zaštite okoliša obavila nadzor u društvu Pietas Julia d.o.o. Tom prilikom je utvrđena povreda propisa iz Zakona te je stranci zabranjena upooraba uređaja tzv. svjetlosnog topa. Također državnom inspektoratu podnesena je prijava zbog moguće povrede propisa iz njihove nadležnosti, a u svezi s prodajom navedenih uređaja čija je uporaba zabranjena odredbom čl. 22 Zakona s kojim ste upoznati, kako se vidi iz prijave."

Ovo je dosta bitna stvar, jer je time otvorena mogućnost da glatko prođu sve vaše prijave takvih kršenja Zakona u vašoj okolici pa vas sve pozivam na akciju. Pritom je vrlo važno, rekao bih i ključno, dobro napisati prijavu, koja mora sadržavati eksplicitne citate propisa, ne samo iz Zakona o svjetlosnom onečišćenjuu, nego i nekih drugih, a u tome sam se dosta izvještio u zadnjih par godina :-)

Nažalost, sad nemam pri ruci samu prijavu, ali u narednih par dana vam je mogu poslati, a ona vam može poslužiti kao template za vaše prijave. Osim toga, u prijavi bi trebali dodati i rečenicu u kojoj lokalni inspektorat obavještavate o tom rješenju, jer to je nešto kao presedan. Kad nađem, stavit ću na binariese.

Na kraju, bilo bi super kad bi me obavijestili o svakoj pojedinačnoj prijavi, tj. možda da mi pošaljete kopiju te na kraju ishod, jer će mi to dobro doći za evidenciju i daljnje djelovanje.
Trenutno je u procesu pisanje pravilnika i uredbe, koji proizlaze iz Zakona o zaštiti od svjetlosnog onečišćenja. Mogu vam reći da birokratska ekipa nije baš sklona mojim nastojanjima da se posebno zaštite astronomski objekti, ali dat ću sve od sebe. U svakom slučaju, očekujte negdje početkom 2013. javnu raspravu o tome, kako stvari stoje mislim da će trebati dosta reagirati i bilo bi dobro da se onda uključite u što većem broju. Ja ću vas obavijestiti da to ne propustite.

Nikola

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline ruka

• AstroPjesnik
Odg: Prijave protiv svjetlosnog onečišćenja
« Odgovori #1 u: 18.12.2012. u 13:54:45 sati »
Joooj, sad kad počnem pisati za sve naplatne kućice i tunele duž autoceste. Pa crkve sa reflektorima ispod.  Ona nova na Udbini je kao NLO kad se gleda iz daljine.
Odlično!

Offline OroOro

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #2 u: 18.12.2012. u 14:04:13 sati »
Bravo Nikola  :215: [71*
...taj svjetlosni snop koj 'puca' u nebo je bilo prestrašno za vidjeti! Čak i na udaljenosti od 10 Km se vidio :(
orooro
SkyWatcher NEQ6 SynScan 
Meade Schmidt-Newton 200/800 f4
TecnoSky Apo triplet 130/900+F/R×0,85
Vixen ED 102/660 SS+F/R×0,75
Astro-Tech AT 80/480 
Canon EOS 500D-600D
Objektivi; 18-55,18-200,50 f1.8,500 f6.3

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #3 u: 18.12.2012. u 14:09:46 sati »
Odlicno, hvala.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline makijato

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #4 u: 18.12.2012. u 14:37:13 sati »
 :112:  :215:
TS 25x100LX,БПЦ:8x30,7x35,12x40,10x50,20x60,10x50,Carl Zeiss Jena 8x30,revue 20x80,Tasco 9x63m,Yukon 20x50,...
Bresser Skylux 70/700,Skywatcher MAK:102/1300,AZ GO TO...Nikon D3200..Sony DSC HX-100V

Offline Steblaj

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #5 u: 18.12.2012. u 15:24:40 sati »
Pošto znam ekipu iz Pietasa, nadam se da neće Nikoli zakucati na vrata.

Da, toliko su primitivni.
SkyWatcher APO 100/900
TS APO 80/480
AZ-EQ6GT
Orion OAG Deluxe + ALccd5L-IIc
Canon 600d

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #6 u: 18.12.2012. u 19:19:54 sati »
O, odlično!!
Svjetlosni top je bio strašan. Vidio sam ga ovog ljeta sa 25 km udaljenosti. Stvarno je uništavao noćno nebo 10 km u krug.

Offline NikolaBiliskov

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #7 u: 21.12.2012. u 13:36:19 sati »
Pozdrav svima!¨
Ajde, molim vas, ako šaljete prijave, volio bi da me obavijestite o tome. Tj. pošaljite mi mailom vašu prijavu, a poslije i kako je (da li je uopće) reagirala inspekcija.
To će mi dobro doći za daljnje akcije.
Nikola

Offline Pyhty

• Astronom
« Odgovori #8 u: 19.02.2013. u 21:59:43 sati »
dosta dugo nisam bio ovdje na forumu, kada stisne fax i obaveze nema se vremena za jest kamo li za nes drugo :/

hvala puno na ovome, sada napokon mogu stati na kraj reflektorima kod crkve u svojoj blizini ...
kao da zivim u Las Vegasu, nevidis mjesec od njih :S

srdacan pozdrav svima !
Sky-Watcher Dobson 150/1200
Bresser dalekozor 8-24x50
Canon 400D

Offline blackhole

• AstroMeteor
    • CHDK
« Odgovori #9 u: 20.02.2013. u 07:26:28 sati »
Citat:
Zakon o svjetlosnom onečišćenju se počeo primijenjivati, "pale" su i prve prijave.
:112:
TS 114/900
EQ3,DK-V
Refractor 60/600
Canon A590 IS CHDK-PTP
Bresser 10x50
http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK
http://www.astrofoto.pondi.hr/