Autor Tema: Prijave protiv svjetlosnog onečišćenja  (Posjeta: 16698 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ruka

• AstroPjesnik
  • Spol: Muški
Odg: Prijave protiv svjetlosnog onečišćenja
« Odgovori #20 u: 22.02.2014. u 14:08:00 sati »
Nikola ili netko drugi...

Znate li je li rasvjeta na ulazima u autocestu pokrivena ovim zakonom ili možda zakonom o prometu ili nekim drugim?

Mislim, čak i bez zakona o SZ, rasvjeta na čvoroima ozbiljno ugrožava promet. Kad idem iz Zagreba prema Splitu, negdje kod Skradina, čvor više-manje rasvjeta na 5 km smeta više nego duga svjetla iz suprotnog smjera na 50m!

Jel se radilo sto po ovom pitanju? Bas sam maloprije prosao autocestom i stvarno je kaos kod Skradina, ali nije bolje ni po drugima. Jedino sam primjetio nekoliko ulaza u tunele bez i jednog reflektora a sv. rok je sa sjeverne strane ostao sa samo dva stupa sa po par reflektora svaki, mijenjali su dio rasvjete i sad je to bolje ali nije jos dobro.
Ja sam rekao da cu pisati ali od ljenosti nisam nista. Bilo bi zgodno da se jos neko pridruzi i da tak tjeramo jedni druge na aktivnost.

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #21 u: 22.02.2014. u 17:40:41 sati »
Na žalost, ja sam daleko od Skradina.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #22 u: 01.03.2014. u 19:49:40 sati »
http://www.glasistre.hr/vijesti/pula_istra/svjetleci-divovi-zabljesnut-ce-3-svibnja-441603

kaj mislite o ovom i koliko ce to razumno biti izvedeno...?
...po meni subjektivno, totalna glupost i nedostatak ukusa, ruglo u konceptu i imidu Pule  :278:,
   a jos ako ne bude pravilno izvedeno, bit ce katastrofa i za nocno nebo.
Sto vi mislite ?
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Šegi

• Galaktička Zraka
« Odgovori #23 u: 01.03.2014. u 20:18:06 sati »
To ti se ti Kruno niš ne razumiješ u estetiku... s jedne strane luke bit će osvjetljena Arena, a s druge dizalice - kako ti ta ljepota nije na prvi pogled jasna???

Kako će bit izvedeno, to ostaje za vidjet ali mislim da će izvedba biti OK, "prema postojećim standardima"... a neki od nas će po gradu hodat maskirani da nas netko ne prepozna i ne propadnemo u zemlju od srama.

Offline Bacač

• AstroMudrac
    • Astronomija u Dubrovniku
« Odgovori #24 u: 01.03.2014. u 20:20:32 sati »
I ja sam skeptičan, ali možda ispadne kako treba...ipak se radi o projektu na nivou grada...valjda i neka ministarstva imaju uvid u to.
Stara gradska jezgra Dubrovnika je osvijetljena Phillips rasvjetom. Nemam pojma koliko pridonosi sveukupnom LP-u. Po našem starom lošem običaju i nakon toga je izbila afera koju su prozvali "Zamračene zidine"...tko, kome, od koga, odakle i za koliko.

Light Design Project of Dubrovnik Ancient City Core
http://www.an-patrimoine-echanges.org/IMG/pdf/session_s1b_-_diana_galic_-_association_d_eclairage_de_croatie.pdf

Gdje se spominje LP:
ENERGY EFFICIENCY ASPECT OF THE PROJECT
During the project development, energy efficiency was of great concern. Even in the phase of creating a light design concept, methods of saving of energy and reducing of costs of maintenance, was defined. Only latest lighting technology was used, including very efficient light sources (metal-halide light sources of small power are used, as well as LEDs). For most precise light aiming and reducing maintenance costs, light sources are situated within luminaires
with high level of protection from dust and moisture and material quality, resulting in high efficient luminaires with good controlling of light beam. By directing light where it is really needed, energy is saved and the light pollution is minimized.
Luminaires are positioned on the least visible locations, to provide comfort without glare, therefore it was necessary to combine different optics, louvers, shields and modalities of fixing.
SkyWatcher 150/750
CG5 ADM

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #25 u: 01.03.2014. u 20:49:37 sati »
Kao nekadašnjem zaposleniku Uljanika ipak bi mi bilo draže da te dizalice rade umjesto da su samo mega izložak. Ali, moraš negdje potrošiti tu struju - ostalo je viška nakon zatvaranja predzadnjih tvornica...
« Zadnja izmjena: 01.03.2014. u 21:30:07 sati od ediglavas »

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #26 u: 01.03.2014. u 21:11:29 sati »
U mojem mjestu, a koliko sam primijetio i u drugima crkve su osvijetljene jakim žutim reflektorima dugo u noć.
25-30% neba mi je stalno žuto, sreća je da se taj dio nalazi prema jugo-zapadu gdje se rijetko snima.
Je li to po nekom zakonu da određeni objekti budu osvijetljeni?

...be open minded, but don't be stupid...

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #27 u: 01.03.2014. u 22:15:16 sati »
Obzirom da će to raditi Dizajner rasvjete i da je dobiven popust od 35%, stvar će zasigurno biti "vrhunska". Pitam se samo koliko su Watta ti reflektori ako jedan ima 40 kg?
HEQ5 pro; SW ED 80/600, FF/FR x0.85, 9x50 finder/guider, ALccd5
SBIG ST-8300M, FW5, Baader filteri: LRGB, Ha7nm
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr
https://www.flickr.com/photos/zoran-novak/

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #28 u: 01.03.2014. u 22:44:39 sati »
Dizajneri rasvjete, to su oni koji upere reflektore odozdo u zvonik crkve, zid neke gradjevine ili spomenik?

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #29 u: 01.03.2014. u 22:47:46 sati »
Dizajneri rasvjete, to su oni koji upere reflektore odozdo u zvonik crkve, zid neke gradjevine ili spomenik?
Vrlo izgledno :278:
HEQ5 pro; SW ED 80/600, FF/FR x0.85, 9x50 finder/guider, ALccd5
SBIG ST-8300M, FW5, Baader filteri: LRGB, Ha7nm
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr
https://www.flickr.com/photos/zoran-novak/