Autor Tema: Deset dana astronomije  (Posjeta: 23150 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Dunjka

• ZvjezdoKrilac
  • **
  • Spol: Ženski
  • Ad “Kumova slama“ Daruvar
    • Moj flickr
Odg: Deset dana astronomije
« Odgovori #60 u: 17.03.2013. u 21:58:15 sati »
Zakotrljali se mi i četvrti puta :hopla:...dan treći polako curi kraju...do sada se već zbilo čuda toga, a još nismo ni na pola puta :286:
Dio forumaša je došao na otvaranje, drago mi je čitati da su utisci i dojmovi pozitivni. Hvala svima na dolasku, druženju,  :cslj: i naravno Beornu koji mi je pomogao fotkati na otvaranju.

Fotki već sada ima brdo, dio njih je objavljen na Facebook page-u Kumove slame, pa tamo bacite oko, jer i buduće ćemo tamo stavljati. 

Sutra vozimo dalje po rasporedu. :kokice:..na redu je Paar...ma što mislili o njemu, do sada je definitivni rekorder u broju slušača na predavanjima....

I eto na kraju pogledajte kako izgleda kada se astronomi oporavljaju od noćnih pustolovina...sorry za lošu kvalitetu fotki...zaboravih fotić prebacit na dnevno fotkanje....demencija, što ćete  :111: :287:
Be the change you want to see in the world.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #61 u: 17.03.2013. u 22:04:53 sati »
Ko balerine, lijene, sjede i prave piruetu :204:

A i Lagondicu ste rasplakali :zubo:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Lagonda

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #62 u: 17.03.2013. u 23:38:09 sati »
Lijenivci... Rastezali se kao...  :218: :218:
Ja sam popiop turu guste supstance i bio sam u nekom filmu...  8)
Prodal sve... Sad samo uzivam...

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #63 u: 18.03.2013. u 10:21:29 sati »
 :mrgreen:
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Iva

• AstroPripravnik
  • **
  • Spol: Ženski
« Odgovori #64 u: 19.03.2013. u 17:05:59 sati »
Stvarno je bilo super. Daruvar i ekipa  me ugodno iznenadila.  :215:
Nadam se da se vidimo opet nagodinu! 

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #65 u: 19.03.2013. u 17:24:11 sati »
Čuo sam se danas s Arkturusom, kaže da su ga prvo kvasili u bazenu i kad je dovoljno omekšo i koža mu se smežurala, natjerali ga :271: da im nosi teleskope uz stepenice i montira ih po Daruvaru [44*

Veli da se osjeća jako usamljenim... :249:

Naglo je prekinuo telefonski razgovor jer je neki Josip naišo :77:

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #66 u: 19.03.2013. u 17:30:50 sati »
Auuu razumijem ga, Josip je strasno opak!
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #67 u: 19.03.2013. u 23:51:05 sati »
Dobro je, ost'o je živ [62*

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #68 u: 20.03.2013. u 08:01:30 sati »
Dobro je, ost'o je živ [62*

This content is currently unavailable  :111:
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #69 u: 20.03.2013. u 14:59:16 sati »
Dva dana astronomije (DDA)

Kratki izvještaj s DDA 2013.
Nakon privlačne objave događanja na DDA kolega Ivan i kolega ja iz AADZ odlučili smo krenuti za Daruvar :205: i pogledati :100: malo što se to značajno zbiva. Usput smo slučajno uzeli C 9,25  :89: (zakačli smo ga u prolazu bunkerom auta). :250:
Put odn. autoban nas je odveo prvo put Lipika, jer smo željeli malo posjetiti još neviđeno područje. To je bila velika greška. Posjetili smo ergelu u Lipiku  :265: u kojoj su nas gotovo zadržali. Jedva smo im objasnili da nismo iz njihovog uzgoja i da nismo previše vrijedni. Tamo ima prelijepih lipicanera i što će im dvije tako ružne živine.  U trenutku nepažnje timaritelja  :236: uspjeli smo pobjeći (premda su kobile bile vrlo privlačne, jer se ekipa brine o njima). Onda smo rekli da se više nećemo zadržavati na tom neprijateljskom mjestu i odlučili napokon doći u Ždralograd. Kasnije smo se trudili da to postane žderalograd. :216:
Nakon prve klope u Ždralogradu, nađosmo se s Džozefom i potom s Dunjom, koji nas odvukoše na izložbu fotki, podijeljenu u nekoliko dijelova. Prvo su bile vrhunske astrofotke naših majstora. :hopla: Lijepe, divne i krasne. Drugi dio su fotke domaćih majstora što je u biti isto samo bolje zvuči. Fotke su lijepe, divne i krasne. Za mene je iznenađenje bilo da Beorn više nije na planetima, sad je krenuo među zvijezde. Taj aspekt njegove ličnosti još nisam vidio pa pretpostavljam da je ukrao tuđe fotke.  :zubo:
Treći dio su fotke stranih majstora koje su za nijansu iste kao i fotke iz prethodnih grupa. Dakle lijepe, divne i krasne. Onda slijedi grupa fotki iz Kumove slame. E za to mogu reći da su fotke zaista lijepe, divne i krasne. :204:
Moram pohvalit i radove na tematiku svemira, koje su napravila djeca s posebnim potrebama, što je vrlo dirljivo. [71*
Poslijednji dio su fotke koje je napravio američki fotograf Curiosity. Radi se o Marsu. Fotografije su toliko dobre kao da je snimano s površine Marsa. :261:
Pod utjecajem emocija morao sam zato napisati i nekoliko slova u knjigu dojmova. ! ! ! ! [23*
Poslije toga završili smo nekako na predavanju na kojem su svi imali Paaaaara. Ne možete zamislit koliko ljudi kuka :gah: da im je teško, a vidjelo se da imaju Paaaaara. Predavanje je bilo izvrsno jer je predavač iznio, na njemu svojstven način, manje poznate detalje iz biografije Tesle i pri tom se dotaknuo nekih astronomskih pitanja. Malo lošiji je bio dio pitajte-odgovaramo (na momente je krenulo prema rubu znanosti), ali u globalu bilo je kako treba.
Slijedio je vrhunac toga dana – večera! :216: :128: [48* :216: Skupilo nas se desetak uz dobru klopu i razgovore ugodne, pametne, bedaste, stručne, šaljive…. Tu su bili, uz već spomenute Dunju i Josipa, Toni i Nenad iz Kumove slame. Bio je dvojac iz Križevaca Ratko i (drugo ime sam zaboravio, al ponosim se što sam upamtio 50%) i naš poznati Darthvader.
Nakon što smo bili surovo prisiljeni obilno se najesti, ustanovili smo da smo se najeli. Po izlasku iz jedaonice primijetili smo da pada pljusak. :118: U tim uvjetima dođosmo do spavaćeg prostora i utonusmo u snove o ljepoti svijeta s dobrom hranom.  :230: :216:
Ranom zorom (iza 8 u jutro) svijetlo dana i pomisao na doručak, istjerali su nas na klopu.  :216: Velika zamjerka organizatoru je da uz švedski stol nije bilo šveđanki. Kolega Ivan i kolega ja bili smo toliko razočarani da je svatko otišao na svoju stranu. Dok je on otišao planinarit do Petrovog vrha, uha, nosa ili kako se to već zove, ja sam se u očajanju išao utopit u terme. :107: Bio sam vrlo oprezan jer su mi rekli da je pred neki dan netko izazvao paniku jer je rekao da je vidio u bazenima delfine. No to je bila lažna uzbuna jer je voda prevruća za njih. Oko 36 OC.
Nakon sat i pol očajavanja u vodi do grla, rekao sam sam sebi, 'e ne može to tako bez hrane'. :216: Ipak, prije novog hranjenja neki opaki vrag :101: me natjerao da se odmorim u sobi i da se još jednom pripremim da na kraju dana izmanipuliram ljude nekakvim nebulozama o svemiru.
Onda napokon pizzeria i sve što ide uz to. :216: :124: :127: Nakon halapljivog prepuštanja užicima gutanja čekali smo da dođe Josip da mu možemo čestitat imendan.
U međuvremenu, nazvao me gazda ovog foruma, koji je, ne znam kako, stekao dojam da sam osamljen i da mi je dosadno, pa smo poooopprriiiičallliiii. Onda sam ga prijateljski znogirao :marš: jer se pojavio imendanar i poveo nas na neko igralište gdje smo postavili teleskop. :89:
Kako smo mi navikli na teleskope bez usjeveravanja, bez motora i bez goto, onda nam je Josip pokazao kak je to sve moguće raditi i dok je Sunce na nebu. [61* Pokušali smo usvojiti gradivo i to sve je relativno dobro šljakalo. On je postavio svoj refraktor (120mm) i onda su došli klinci iz škole. :85: Pokazivali smo im Mjesec, Sunce i Jupiter i rekli im nekoliko osnovnih gluposti o refraktoru i reflektoru nadajući se (posebno ja) da me nisu slušali. Onda smo s klincima išli na predavanje iz fizike gdje je im prof. Prević objašnjavao optiku uz pomoć nekih uređaja za izvođenje optičkih pokusa. Da sam to ja imao u školi možda bih i naučio ponešto fizike. :109:
A onda smo otišli do doma u kojem su ljudi blejali u mene dok sam nešto trkeljao o svemirskim udaljenostima. :80: Srećom, upravo u to doba je u Daruvaru bila predstava Pere Kvrgića pa je manje ljudi slušalo moje nebuloze. Nisam ih uspio deprimirati veličinom svemira, onako kako sam želio i nije bilo čak niti jednog pokušaja samoubojstva. Štoviše, nakon moje priče, ekipa je bila raspoložena (čak više nego nakon jučerašnjeg predavanja) za razglabanje o pitanjima na rubu znanosti. To je malo doprinjelo raspoloženju i moj pokušaj deprimiranja doživio je potpuni debakl. [17*
Nakon toga, još jednom smo postavili teleskop i malo tražili neke poznate objekte, Orionovu maglicu, Jupiter i sl. U tom trenutku shvatili smo da smo pretjerali i da već tri, četiri sata nismo jeli. :216:
Palačinke! Wow. Željeli smo ostati u Daruvaru na svih 1000 dana astronomije. Na žalost, posao čeka i trebalo se vratiti u okrutnu stvarnost. Oprostili smo se :cry: od ljubaznih domaćina zbog kojih smo morali uživati u svakom trenutku i nešto prije ponoći krenuli smo natrag u ZG. :99:
Možemo konstatirati da nam je Daruvar ostao u srcu i želucu i namjera nam je svaki puta podržati ovo sjajno (g)astronomsko događanje. :89: :216: :282: