Autor Tema: Meteor u Rusiji?  (Posjeta: 21218 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline klodfg

• Astronom
  • Spol: Muški
Odg: Meteor u Rusiji?
« Odgovori #30 u: 15.02.2013. u 14:56:08 sati »
Amerikanci si nikad neče oprostiti što je konačno stvarno nešto doletilo iz svemira, a nije napalo njih, nego ruse!

:215: :zubo:
Prema nekim procjenama, prosječno ljudsko biće sačinjeno je
od 100 tisuća milijardi stanica. To znači da u ljudskom tijelu
postoji oko 125 milijardi kilometara DNK, što odgovara duljini 70
kružnih putanja između Saturna i Sunca.

Offline Locutus

• AstroOdisej
  • **
  • eyes in the space
    • Luka Balkovic Photography
« Odgovori #31 u: 15.02.2013. u 15:16:14 sati »
"Valerij Šuvalov iz Instituta geosfere za prvi meteorit ustvrdio da je bio promjera oko jednog metra, težak nekoliko tona i sastavljen uglavnom od željeza. u Zemljinu atmosferu u idućih bi nekoliko sati mogao ući novi meteorit!"

Ovo mi nije jasno odakle im? Kak mogu to tvrditi? Ili je to opet rijec o nekim medijskim izvlacenjima iz konteksta.

Offline Fire

• Moderator
  • AstroMudrac
  • *
« Odgovori #32 u: 15.02.2013. u 15:20:09 sati »
Ali ipak smo napravili velike korake. Nije tome tako davno kada bi u ovakvoj situaciji generali potrcali prema lansirnim rampama balistickih raketa.
Drago mi je da sada to nikome ne pada napamet.
Raketne jedinice nuklearnih velesila su i bez toga u stalnom standby-u otkada postoje.
One također imaju sustave koji detektiraju lansiranje sa bilo koje lokacije na planeti.
Tako američani imaju Ballistic Missile Early Warning System (BMEWS).
S obzirom da ovdje sigurno nije bilo detekcije lansiranja ičega nenajavljenoga sumnjam da su pomišljali na davanje ikakve uzbune.
Ne znam jesam to ovdje na Zvjezdarnici čitao ili negdje drugdje :109: jednu posthladnoratovsku situaciju kada Rusi nisu procesuirali najavu nekoga lansiranja, pa su taj čin skoro protumačili kao raketni napad na njih što bi značilo lansiranje njihovih raketa u suprotnom smjeru.

Offline dodo

• Biser Galaktike
« Odgovori #33 u: 15.02.2013. u 15:26:08 sati »
Ovo mi nije jasno odakle im? Kak mogu to tvrditi? Ili je to opet rijec o nekim medijskim izvlacenjima iz konteksta.
ja mislim da se ne moze samo tako reci da postoji velika sansa da opet nesto uleti sljedecih nekoliko sati, no mozda se varam.. ovo nije meteorski potok pa sad to traje koji dan, vec zalutali meteorit, i sansa da ce doci iducih sati je i kao da ce pasti 15.8. ili 22.10. ove godine..
vjerojatno prvih sati na sceni nastupaju mediji i kvazi-znanstvenici, a neke prave i provjerene izjave ipak traze nesto vremena i analize...
200/1200 SkyWatcher Dobson

Offline Bacač

• AstroMudrac
    • Astronomija u Dubrovniku
« Odgovori #34 u: 15.02.2013. u 15:33:46 sati »
Krenulo je i po našim medijima..."Putin bijesan na stručnjake zbog meteorske kiše", "Meteoriti padali na zgrade u Rusiji, stiže novi?"...  [06*
SkyWatcher 150/750
CG5 ADM

Offline xEnomania

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #35 u: 15.02.2013. u 15:56:25 sati »
Jel ovo prva zabiljezena nesreca sa ozlijedjenima?
Konus Newtonian 114/910 EQ2, f/8, Kellner 10mm i 25mm, 15mm GSO SuperView, 2x Barlow sa 2 filtera

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #36 u: 15.02.2013. u 16:10:29 sati »
vjerojatno prvih sati na sceni nastupaju mediji i kvazi-znanstvenici, a neke prave i provjerene izjave ipak traze nesto vremena i analize...

Ne treba se ljutiti na pseudoznanstvenike i novinare - oni samo uzimaju prostor koji su ostavili političari - a koji su zakazali jer ne žele slušati znanstvenike i konačno organizirati pravu obranu od ovakvih događaja.

Samo se treba sjetiti da je Randesvous with Rama (A. C. Clarke) napisan 1972. godine i da je tamo Clarke rekao da su ljudi ozbiljno shvatili opasnost tek kad je meteorit uništio Firencu i Veneciju...
« Zadnja izmjena: 15.02.2013. u 16:13:48 sati od ediglavas »

Offline Locutus

• AstroOdisej
  • **
  • eyes in the space
    • Luka Balkovic Photography
« Odgovori #37 u: 15.02.2013. u 16:14:59 sati »
Jel ovo prva zabiljezena nesreca sa ozlijedjenima?

Ne nije. Bilo je prije zabiljezenih ozljeda...

Zahvaljujući toj knjizi danas imamo Space Guard (ili kak se vec zovu), no da izvucem jedan citat iz filma katastrofe...
President: We didn't see this thing coming?
Dan: Well, our object collison budget's a million dollars. That allows us to track about 3% of the sky, and beg'n your pardon sir, but it's a big-ass sky.

Offline eulogy

• AstroPjesnik
« Odgovori #38 u: 15.02.2013. u 16:44:54 sati »
SW Maksutov 180/2700 | GSO 300mm aka -TriSTac-
SW NEQ6ProSynScan
WO Binoviewer | WO 2"CF Diagonal
Meade 34mm | Hyperion 24mm | WA 17mm | Baader Ortho 10mm
GSO APO Barlow 2.5x | Astronomik OIII
Canon 600D + staklo
TS 15x70
Think for yourself, question authority

Offline Šegi

• AstroAmater
  • AstroMeteor
« Odgovori #39 u: 15.02.2013. u 18:09:04 sati »
Ovo je najsjajniji superbolid koji je ikad snimljen koliko je meni poznato, prividno puno sjajniji od Sunca!
Sad se treba malo strpit da ljudi koji nešto o tome znaju skupe informacije i prezentiraju prve rezultate, jer me boli čelo od jutrašnjih izjava novinara (kako naših tako i stranih, od raketiranja do najave slijedećeg...).

Ante je pred sat vremena unio reda barem na HTV (voditelja je uspio poučiti razlici pojmova meteor i meteorit), lijepo je pojasnio sve šta je bitno - bravo Ante!