Autor Tema: Čovjekovo oko i oštrina slike  (Posjeta: 10507 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Čovjekovo oko i oštrina slike
« Odgovori #20 u: 05.03.2013. u 04:17:00 sati »
Dag mislim da se nis ne brka...tu ostrinu odredjuje prvenstveno gustoca osjetilnih stanica....karakteristike lece su vjerojatno sekundarna stvar.....I dobro je receno posto je oko pomicno bilo bi kompleksno  nerentabilno I nepotrebno traziti evolucijsku prednost u razvoju ostrine preko cijelog polja...mozda bi te samo zabolila glava od priljeva tolike kolicine informacija :) IMVHO
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #21 u: 05.03.2013. u 21:02:16 sati »
Da li ti zvuci ok da kazem da ostrina slike na mom foticu ovisi prvenstveno o gustoći pixela a objektiv je sekundarna stvar?
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #22 u: 05.03.2013. u 21:13:29 sati »
Ako se smijem umješati.
Gustoća piksela nam daje bolju razlučivost detalja, ukoliko to možemo nazvati oštrina.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #23 u: 05.03.2013. u 21:22:27 sati »
Da dag zvuci mi ok jer primarna stvar je gustoca pixels.....a losa optika je nesto drugo.....zamisli da imas senzor sa 100 pix po cm......a vidi kod oka udaljavanjem od centra prvenstveno pada razlucivost tamo gdje je netreba.....da je cijelo oko napravljeno za visoku razlucivost ne znam kako bi izgledalo s obzirom na kolicinu neuronskih veza...imho
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #24 u: 05.03.2013. u 21:34:51 sati »
Za primjer jedna zanimljivost. Kaže se da je Keplerova majka navodno mogla golim okom vidjeti venerine faze. Ne ulazeći u istinitost priče može se postaviti pitanje u čemu su njene oči  bolje od drugih.

Moguće je da je imala izduženije oko, veću žarišnu duljinu i veću sliku na žutoj pjegi. Ali je moguće i da je imala veću gustoću senzorskih stanica ili oboje.

Ne mislim da se je radilo o kvalitetnijoj leći.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #25 u: 05.03.2013. u 21:36:22 sati »
.....zamisli da imas senzor sa 100 pix po cm.....
Zasto da zamisljam krivi primjer? Ako pricamo o oku nepotrebno je razmisljati o apsurdno slabom senzoru.

Moja je misao da ako imamo dva oka s istim brojem pixela i razlicitim lecama - slika ce biti bitno razlicita, pa ces mozda morati po naocale.
Ako imamo dva oka s dobrim lecama a jedno ima recimo 30% pixela manje, slika ce i dalje biti ostra iako nesto malo manje razlucivosti.

U međuvremenu probao sam na sebi eksperimentirati s manjim i vecim rupicama koje nisu u smjeru pogleda vec malo sa strane. Smanjivanjem rupice nisam primijetio poboljsanje u ostrini (za razliku od centralnog dijela gdje manja rupica jako poboljsava i ostrinu objekata u neposrednoj blizini osi promatranja. Mozda nisam najbolje to ni izveo no po tome mozda nije leća odgovorna za mutnu sliku. A mozda sam i previse daleko od osi promatranja isprobavao ... jer kako bi se kod promatranja maglica odvracenim pogledom vidjelo i vise detalja ako je slika u oku skroz mutna?
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #26 u: 05.03.2013. u 21:38:19 sati »
Ne mislim da se je radilo o kvalitetnijoj leći.

Ok, sve je moguce no ne razumijem zasto si eliminirao tu mogucnost za razliku od drugih?

Offline darthvader073

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #27 u: 05.03.2013. u 21:39:53 sati »
Kad već raspravljate o oku, imam i ja jedno pitanje na koje me zanima odgovor. Ako u oku imamo samo jednu leću, kako to da ne vidimo kromatsku aberaciju?

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #28 u: 05.03.2013. u 21:47:05 sati »
Mozda zato sto za ostru sliku koristimo samo sredisnji dio lece koji je naj kvalitetniji?

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #29 u: 05.03.2013. u 21:49:32 sati »
Kad već raspravljate o oku, imam i ja jedno pitanje na koje me zanima odgovor. Ako u oku imamo samo jednu leću, kako to da ne vidimo kromatsku aberaciju?

Dobro pitanje, easy156 di si?

Ok, sve je moguce no ne razumijem zasto si eliminirao tu mogucnost za razliku od drugih?
Mislim da svi ljudi s normalnim vidom imaju savršenu oštrinu, odnosno bolje ne može. Poremećaji u leći zahtjevaju naočale. Kada ne bi tako bilo onda bi mogao i za osobu za potpuno zdravim vidom odabrati naočale s nekom malom korekcijom s kojim bi još više poboljšao oštinu svoga vida i mogao bi tada vidjeti venerine faze. A toga nema.