Autor Tema: Čovjekovo oko i oštrina slike  (Posjeta: 9971 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Čovjekovo oko i oštrina slike
« Odgovori #30 u: 05.03.2013. u 21:59:22 sati »
Ma nije dag krivi primjer...u biti ne mozes to usporediti sa chipom ...on ima jednoliku gustocu pixa...kod oka je potpuno drugacije vidi kako je malo polje najostrijeg vida....a dalje od tog centra ostrina pada drasticno...nema tu primarnu ulogu optika...vec rezolucija senzora....inace bi ocalama mogao ispraviti da ti ostrina po cijelom polju bude puno veca....sto nije slucaj.....
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #31 u: 05.03.2013. u 22:14:14 sati »
A da probate:
http://hr.wikipedia.org/wiki/Mre%C5%BEnica_(oko)

Čak je i na Hr. Mislim da je dosta toga razjašnjeno što se tiče ovih pitanja.
« Zadnja izmjena: 05.03.2013. u 22:17:54 sati od Arkturus »

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #32 u: 05.03.2013. u 22:18:58 sati »
Ovu zadnju zagradu u adresi ne hvata.

Offline easy156

• Jahač Kometa
« Odgovori #33 u: 05.03.2013. u 22:55:01 sati »
Ovako, idem od lakšeg pitanja.

Kromatska aberacija?
Ja ju vidim, pogledajte samo izravno u (sredinom vidnog polja) neki jak izvor svjetla na dovoljnoj udaljenosti, recimo lampu prekoputa ceste. Ja vidim "halo" u obliku spikeova oko izvora, a sami vrhovi spikeova su mi plavičasti. Zašto mi "normalna slika" nema kromatsku aberaciju, ne znam, vjerojatno zato što sve što je u perifernom vidu ionako daje informacije štapićima koji i nisu baš od neke koristi za raspoznavanje boja. Iako kažemo da imamo jednu leću, bitno je reći da ona zapravo nije jedini optički element u oku, već imamo i rožnicu, očnu vodicu, staklovinu.

Idemo dalje na oštrinu vida.
Oštrinu mjerimo vidnim kutom - kut kojem je vrh u čvornoj točki leće, a prema van ga zatvaraju rubovi predmeta (primjerice krajevi olovke)
Oštrinu vida dijelimo na, na kraju su maksimalne oštrine prema udžbeniku - vama će vjerojatno više značiti nego meni. :D
Detekcijsku - sposobnost da uočimo podražaj (točka svjetla na crnoj pozadini) - 0,5 lučnih sekundi
Lokalizacijsku - sposobnost da uočimo kontinuitet linije primjerice - 2 lučne sekunde
Oštrinu razlučivanja - dvije bliske točke možemo razlučiti kao odvojene - 30 lučnih sekundi
Oštrinu prepoznavanja - moramo prepoznati i imenovati vidni podražaj (slova) - 30 lučnih sekundi

Vjerojatno će netko iz ovih podataka moći izračunati jesu li se mogle vidjeti Venerine faze golim okom.
Što se dalje oštrine vida tiče rekao bih da je ona uistinu najvećim djelom određena čunjićima, u fiziološkim dakle normalnim uvjetima, ali džaba tebi čunjići ako ti je leća promašila fokusirati mrežnicu. Dodatna komplikacija je činjenica da imamo dva oka i slika koju vidimo je zapravo sinteza + obrada slika koje padaju na mrežnice jednog i drugog oka, tako da zapravo vidimo oštro samo predmete u određenoj ravnini, a svi ostali su nam u dvoslici. Obrada slike dakle zasigurno igra veoma važnu stavku - međutim kako ona točno funkcionira je poprilično nejasno, barem za sada, i barem meni.

Nažalost, više od ovog vam stvarno ne znam reći. Uglavnom, može se reći da iako promatramo isti svijet oko sebe, svatko od nas vidi svoju sliku svijeta.
dalekozor 7x50, 7.1°

“We cannot change the cards we are dealt, just how we play the hand.”
R. Pausch

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #34 u: 05.03.2013. u 23:01:36 sati »

Oštrinu razlučivanja - dvije bliske točke možemo razlučiti kao odvojene - 30 lučnih sekundi
Oštrinu prepoznavanja - moramo prepoznati i imenovati vidni podražaj (slova) - 30 lučnih sekundi

Vjerojatno će netko iz ovih podataka moći izračunati jesu li se mogle vidjeti Venerine faze golim okom.

Venera doseže 1'. Dakle nije nevjerojatno, ali se čudim kako kod nikog drugog to nije zabilježeno. Pa nije jedino Keplerova majka imala tako oštar vid.

Dag sori, zaboravio sam napisati 'pročitaj si ovo' :zubo:

Offline Sabina

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Ženski
« Odgovori #35 u: 06.03.2013. u 07:56:23 sati »
Ima tu nekoliko zanimljivih čimbenika.
...
Baš zanimljivo! Super si to objasnio!   [71*

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #36 u: 06.03.2013. u 14:15:30 sati »
Kad već raspravljate o oku, imam i ja jedno pitanje na koje me zanima odgovor. Ako u oku imamo samo jednu leću, kako to da ne vidimo kromatsku aberaciju?

Kromatsku aberaciju ne vidimo zato jer ljudsko oko stalno radi prilagodbe mikrofokusa i tako čas fokusira na zelenu, čaš na plavu, žutu itd...
Problem se javlja kada imamo blizu boje s različitog kraja spektra, npr plava slova na crvenoj pozadini, i onda imamo problema s čitanjem takvog teksta ili glavobolje itd...

Imao sam negdje super link o anatomiji oka gdje su bile opisane sitnice od kojih boli glava.

EDIT:
Uploadao sam crveni i plavi tekst, jedan kraj drugog. Gledajte tekst u jednoj boji i primjetite kako je druga boja lagano defokusirana :)
« Zadnja izmjena: 06.03.2013. u 14:20:14 sati od Acheron »

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #37 u: 06.03.2013. u 14:58:08 sati »
Meni ne.  :111:
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.