Autor Tema: Geologija  (Posjeta: 8446 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Steblaj

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
Geologija
« u: 08.04.2013. u 17:40:35 sati »
Nedavno je izašla vijest o tome da Io ima vulkane "na pogrešnom mjestu", pa sam nakon toga jučer naletio na zanimljiv dokumentarac o afričkom rasjedu na NG, i tako mi je već par dana geologija u glavi.

Moj četvorogodišnji sin je naravno kao svaki dječaćić nabrijan na vulkane i lavu, pa dok smo danas šetali mlađeg brata uz obalu tražio sam pogledom bilo kakvu naznaku geoloških procesa. Srećom naletjeli smo na izrazito zanimljiv dio obale, između dvije ploče (pretpostavljam) vapnenca duljinom nekih 50tak metara nekada davno probilo se "nešto" što danas jako podsjeća na crvenu glinu koja je zadržala oblik ohlađene lave. Možete zamisliti veselje sina, em je crveno em je valovito, em se vidi kako je oblikovalo ploču iznad sebe kao da je lava šikljala onuda.

Malo sam googlao, ali nisam našao neki relevantan site ili forum na kojem bi (recimo) mogao postaviti pitanje što je točno u pitanju, uz slanje slika naravno.

Kontam se, već kad malog zanima, da mu barem točno objasnim što to gleda... Bolje to nego da se zanima za Silu, Sulejmana ili tko zna što sve ne.

Ima li netko neku ideju kome da se obratim?  [36*
SkyWatcher APO 100/900
TS APO 80/480
AZ-EQ6GT
Orion OAG Deluxe + ALccd5L-IIc
Canon 600d

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
Odg: Geologija
« Odgovori #1 u: 08.04.2013. u 18:02:14 sati »
Ja sam bio na Rupnici gdje se nalaze ostaci jednog vrlo neobičnog vulkana. Evo i ovdje imam nešto fotkica također. Trebao bi naći nekog geologa i s njime popričati o tome :sesir:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #2 u: 09.04.2013. u 07:25:35 sati »
Nedavno je izašla vijest o tome da Io ima vulkane "na pogrešnom mjestu", pa sam nakon toga jučer naletio na zanimljiv dokumentarac o afričkom rasjedu na NG, i tako mi je već par dana geologija u glavi.

Moj četvorogodišnji sin je naravno kao svaki dječaćić nabrijan na vulkane i lavu, pa dok smo danas šetali mlađeg brata uz obalu tražio sam pogledom bilo kakvu naznaku geoloških procesa. Srećom naletjeli smo na izrazito zanimljiv dio obale, između dvije ploče (pretpostavljam) vapnenca duljinom nekih 50tak metara nekada davno probilo se "nešto" što danas jako podsjeća na crvenu glinu koja je zadržala oblik ohlađene lave. Možete zamisliti veselje sina, em je crveno em je valovito, em se vidi kako je oblikovalo ploču iznad sebe kao da je lava šikljala onuda.

Malo sam googlao, ali nisam našao neki relevantan site ili forum na kojem bi (recimo) mogao postaviti pitanje što je točno u pitanju, uz slanje slika naravno.

Kontam se, već kad malog zanima, da mu barem točno objasnim što to gleda... Bolje to nego da se zanima za Silu, Sulejmana ili tko zna što sve ne.

Ima li netko neku ideju kome da se obratim?  [36*

U Hrvatskoj su stijene oblikovane tektonskim ili erozijskim procesima, eruptivne stijene mlađeg porijekla su pronađene jedino na otoku Jabuci.
Zapravo je fantastično kako je Balkanski poluotok vulkanski neaktivan s obzirom da je tektonski jako aktivan.
« Zadnja izmjena: 09.04.2013. u 07:51:03 sati od Acheron »

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #3 u: 09.04.2013. u 10:59:47 sati »
.....
Zapravo je fantastično kako je Balkanski poluotok vulkanski neaktivan s obzirom da je tektonski jako aktivan.

Ima li za to kakvih objašnjenja?
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #4 u: 09.04.2013. u 11:12:31 sati »
Ne znam točno, očito se Balkan nalazi na debeloj kontinentalnoj kori koja se polagano sabija i tako dolazi do orogeneze. U prilog tome ide i morfologija Dinarida koja se sastoji od paralelnih planinskih lanaca. Subdukcijske zone nalaze se u području Mediterana (Grčka, Italija) pa tamo magma probija i hrani vulkane.

Frank bi mogao to bolje znati.

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #5 u: 06.09.2014. u 22:42:14 sati »
Da malo živnem temu

Ovo je jedan krasan video koji pokazuje što mali vulkan radi
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Hx5UecbuYw8[/youtube]

Offline Accuphase

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #6 u: 06.09.2014. u 22:58:48 sati »
Postoje teorije koje govore u prilog tome da samo geološki aktivne planete(i meseci dakako) imaju uslove za stvaranje i održavanje života.
Samo naš Sunčev sistem ima (po)dosta kandidata koji obećavaju da razmišljanja idu u pravom smeru, biće ovo stoleće definitivno vrlo uzbudljivo...

Offline galileo

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #7 u: 07.09.2014. u 15:23:29 sati »
Postoje teorije koje govore u prilog tome da samo geološki aktivne planete (i meseci dakako) imaju uslove za stvaranje i održavanje života.
Druga strana medalje je uništavanje života. Suvremena civilizacija prirodne fenomene doživljava kao katastrofe jer je nemoćna.
Među fenomenima koji će prije ili kasnije čovječanstvo staviti na veliku kušnju je i jedan od supervulkana:
http://www.vox.com/2014/9/5/6108169/yellowstone-supervolcano-eruption
Ivica Skokić: SUNČANI SATOVI U HRVATSKOJ
http://www.celestialscenes.com/sundials/index.php?location=Home

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #8 u: 07.09.2014. u 16:12:34 sati »
Druga strana medalje je uništavanje života. Suvremena civilizacija prirodne fenomene doživljava kao katastrofe jer je nemoćna.
Među fenomenima koji će prije ili kasnije čovječanstvo staviti na veliku kušnju je i jedan od supervulkana:
http://www.vox.com/2014/9/5/6108169/yellowstone-supervolcano-eruption
Da. Prije kojih 70 000 godina nas je jedan skoro dotukao. Jedva preživjesmo. Pitanje je kako će to izgledati sada.

Sva sreća da je Dag preživio tog prethodnog. :)

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #9 u: 07.09.2014. u 16:27:36 sati »
:-D
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)