Autor Tema: Covjecanstvo poput osobe  (Posjeta: 8150 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
Covjecanstvo poput osobe
« u: 21.04.2013. u 09:12:15 sati »
U jednoj sam knjizi procita interesantan odlomak:

Da je povijest covjecanstva klinicka povijest bolesti jednog jedinog ljudskog bica, dijagnoza bi morala glasiti: kronicne paranoidne zablude, patoloska sklonost ubojstvute djela krajnjeg nasilja I okrutnosti prema zamisljenim "neprijateljima", odnosno prema vlastitom nesvjesnom koje je projicirao u vanjski svijet. Zlocinacko ludilo s kratkim razdobljima lucidnosti.

Naravno da je ovo malo ekstremno I da to treba citati cum grano salis, ali je interesantno I dobra pilula za razmisljanje.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
Odg: Covjecanstvo poput osobe
« Odgovori #1 u: 21.04.2013. u 09:59:39 sati »
Ovo može stajati samo dok ne gledamo homo sapiensa kao još jednu vrstu na Zemlji.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #2 u: 21.04.2013. u 12:21:08 sati »
U jednoj sam knjizi procita interesantan odlomak:

Da je povijest covjecanstva klinicka povijest bolesti jednog jedinog ljudskog bica, dijagnoza bi morala glasiti: kronicne paranoidne zablude, patoloska sklonost ubojstvute djela krajnjeg nasilja I okrutnosti prema zamisljenim "neprijateljima", odnosno prema vlastitom nesvjesnom koje je projicirao u vanjski svijet. Zlocinacko ludilo s kratkim razdobljima lucidnosti.

Naravno da je ovo malo ekstremno I da to treba citati cum grano salis, ali je interesantno I dobra pilula za razmisljanje.

pa to vidis iz svakodnevnice...ne morac citati knjigu  :mrgreen:
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #3 u: 21.04.2013. u 16:13:51 sati »
Da je povijest covjecanstva klinicka povijest bolesti jednog jedinog ljudskog bica
[cut]
Zlocinacko ludilo s kratkim razdobljima lucidnosti.

Samo ako promatraš povijesne knjige. Koje znamo tko i zašto piše.
Ja recimo vidim nesebičnost, žrtvovanje, prijateljstvo u 99.9999% postupaka 99.99999% čovječanstva. Na svaki čin nasilja kao što je objava rata dolaze tisuće malih herojstava, pomaganja, štićenja ugroženih i slično. Povijesne knjige NIKAD ne pišu o takvim stvarima. Bitnija je bitka kod Kurska nego činjenica da je cijeli narod Danske štitio svoje Židove tokom cijele okupacije i da je broj deportiranih iz Danske bio smiješno mali. Da 99.99% vojnika NIKAD niti ne zapuca na "mrskog" neprijatelja - ciljaju u zrak i slično.
Uvijek u povijesti ostane zabilježeno kako je netko pokrenuo rat i bio veliki osvajač, a nikada što roditelji sve žrtvuju za svoju djecu, što ljubavnici žrtvuju jedni za druge, što prijatelji čine jedni za druge.
Tako da možemo mi razmišljati koliko želimo, ali meni se opet čini da su nesebična djela u tolikoj nadmoćnosti da je to nevjerovatno. Dovoljno je pogledati svoju okolinu... Malo je nezgodno i to što mi imamo tendenciju pamtiti više loših stvari nego dobrih ali eto.
Dajte se malo razvedrite hebemu  :zubo:
Evo sljedeći put plaćam pijaču pa će opet svi kukati kako se svuda krade sve u šesnaest i kako ih svi hoće ubiti i štajaznam kaj vi depresivni tipovi sve zamišljate  :mrgreen:
Trolor

Offline Bobo

• AstroPjesnik
  • http://www.astrobobo.net
    • Astrobobo.net
« Odgovori #4 u: 21.04.2013. u 17:41:27 sati »
Baš sam naletio na jedan prigodni video:

https://www.facebook.com/photo.php?v=10151484191080450
http://www.astrobobo.net
http://www.recenzije.astrobobo.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290, Nikon D5100 mod.

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #5 u: 21.04.2013. u 19:47:49 sati »
Yes!

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #6 u: 21.04.2013. u 19:56:25 sati »
...
Ja recimo vidim nesebičnost, žrtvovanje, prijateljstvo ...
Lijepo si to napisao!  :106: Nisam isao u detalje, no tekst je usmjeren na osobni razvoj i ima neki kontekst koji je presirok za ovo mjesto, ali bila mi je bas simpaticna usporedba covjecanstva s disfunkcionalnom osobom.

Baš sam naletio na jedan prigodni video:

https://www.facebook.com/photo.php?v=10151484191080450
Lijepooo!  [71*
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #7 u: 21.04.2013. u 21:00:28 sati »
Samo ako promatraš povijesne knjige. Koje znamo tko i zašto piše.
Ja recimo vidim

da... ali rijec je o povjesti covjecanstva koja je generalno fjasko....zasto onda uopce dopustiti rat kad 90%
   ljudi ne puca u neprijatelja...gdje je moralna snaga...dal su ljudi u biti kukavice ili blentavi da ih kroz
    povijest nekolicina "vladajucih" uvlaci u ratove, ubijanja, zlocin....da su stvari crnobijele kakvim ih prikazujes
    tih 90% ljudi mogli bi jednostavno pokazati figu vlastodrscima i ne bi bilo rata........problematika je malo kompleksnija
    od onoga sto vidis IMHO...

Deus non est !

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #8 u: 21.04.2013. u 21:31:15 sati »
Btw....Nije bas vezano no ima htv4 sad...detalj jada I bjede globalizacije....
Deus non est !

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #9 u: 22.04.2013. u 12:48:42 sati »
....zasto onda uopce dopustiti rat kad 90%
   ljudi ne puca u neprijatelja...gdje je moralna snaga...dal su ljudi u biti kukavice ili blentavi da ih kroz
    povijest nekolicina "vladajucih" uvlaci u ratove, ubijanja, zlocin....da su stvari crnobijele kakvim ih prikazujes
    tih 90% ljudi mogli bi jednostavno pokazati figu vlastodrscima i ne bi bilo rata........problematika je malo kompleksnija
    od onoga sto vidis IMHO...

Ima primjera u novijoj povijesti kad su građani neke države natjerali svoju vladu da prekine rat. Plus, otpor ratu nije baš najsretniji argument jer je društvo postavljeno tako da je dovoljno da 100-njak ljudi želi rat i rata će biti. Onda većina mora okrenuti taj moment a to je uvijek tromije - što više ljudi to se teže pokrenuti. To je gotovo uvijek tako u piramidalnoj shemi vlasti i pripadajućoj strogoj hijerarhiji.

I opet, sve se može gledati i crno i bijelo ali mi smo nekako predodređeni gledati ili jedno ili drugo. Ti vjerojatno u prometu vidiš 1% kretena koji krše sva pravila a ja vidim 99% ljudi koji pristojno voze. I uvjeren sam da su omjeri takvi u golemoj većini slučajeva. To se zove optimist-pesimist  :76: ali uvijek treba imati zdravu dozu jednoga i drugoga za uspješno funkcioniranje.

ali bila mi je bas simpaticna usporedba covjecanstva s disfunkcionalnom osobom.

Meni je to kao i uvijek u životu - svi mi šepamo, krvarimo, vrludamo lijevo-desno-gore-dolje-naprijed-natrag ali generalno napredujemo. Ako i učinimo neki korak nazad on je relativno kratkog vijeka i brzo se kompenzira. Nitko od nas nema recept za instant uspjeh, pa smo tako i biološki napredovali taman toliko da funkcioniramo uz sve one reptilske dijelove mozga, treće kapke, slijepa crijeva i slične atavizme. Ajmo recimo pogledati stupnjeve slobode i ravnopravnosti koji su postignuti u zadnjih 30-tak godina pa da bude jasno da je to ipak dosta brz napredak i da se generalno ipak kreće na bolje.
Trolor