Autor Tema: Dizajn instalacije - Zvjezdarnica u javnom gradskom prostoru  (Posjeta: 7871 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Flip

• Mjesečar
  • *
Pozdrav svima,

Vaše znanje mi može pomoći u vezi diplomskog rada. Studiram na Studiju dizajna u Zagrebu (produkt dizajn). Između ostalih projekata kojima se rad bavi, planiram oblikovati instalaciju na javnom gradskom prostoru (radi se o vrhu malog brdašca jednog parka) koja bi na jednostavan, amaterima prilagođen način ukazivala na neke fenomene/atrakcije na noćnom nebu. 

Uz internet, čitam i knjigu "Pogled u zvjezdano nebo", ali i dalje trebam Vašu pomoć! A sad nekoiko pitanja:

Znate li Vi za primjere nekakvih "javnih zvjezdarnica" u svijetu, laicima bliskog principa promatranja osnovnih tijela, zviježđa, BEZ optike ili tehnološki sofisticiranih pomagala? Moj kreativni dio je da osmislim načine funkcioniranja, ali inspiracija i upoznavanje sa tehnikama promatranja bi mi uvelike pomogli. Da li su to nekakvi "nišani" koji pokazuju određena tijela, jednostavne zvjezdane karte na tlu za nekoliko datuma u godini, ili nešto treće… I da li je zvjezdano nebo potpuno isto svake godine na određene datume? Čini mi se kako je, što bi se moglo iskoristiti kao dobra podloga za osmišljavanje atrakcije.

Hvala unaprijed,   :D cijenim svaki odgovor, slobodno napišite savjet, primjer, iskustvo, štogod vam padne na pamet.

Pozdrav!

Offline lonewolf21

• Carski forumski astroknjižničar
  • AstroMudrac
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Dizajn instalacije - Zvjezdarnica u javnom gradskom prostoru
« Odgovori #1 u: 03.05.2013. u 22:57:34 sati »
Prvo što mi je palo na pamet je Stonehenge  :287: ali kroz povijest je bilo puno takvih opservatorija i zvjezdarnica, od Babilona, Kine . . .
Za nešto modernije neznam ali ima ovdje na forumu i pametnijih od mene  :mrgreen:
 :sesir:
There's a feeling I get when I look to the west,
And my spirit is crying for leaving.

45°13'01" N 17°44'28" E
SmogyBoy dobson 250mm (skoro gotov), Telrad finder
Hyperion 13mm, TSSP 20mm, TS Planetary HR 4mm, TS Barlow 1,5x-2x

Offline darthvader073

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #2 u: 03.05.2013. u 22:58:37 sati »
Pogledaj njezine instalacije, jako zanimljiv mi se čini ovaj "Sun tunnels"  :D

http://en.wikipedia.org/wiki/Nancy_Holt

Offline Šegi

• Galaktička Zraka
« Odgovori #3 u: 03.05.2013. u 23:25:16 sati »
Ukoliko imaš krug promjera nekih 30m, izvodljivo je ovo:
http://www.unawe.org/static/archives/presentations/pdf/2012workshop_baileyi_human_orrery.pdf
http://scitation.aip.org/journals/doc/AERSCZ-ft/vol_5/iss_2/159_1.html

Pročitaj, pogledaj - imaš sve što ti treba, i zviježđa i Sunčev sustav.
Uz jednog "vodiča" koji će pojasniti stvari ispada jako edukativno i zabavno...

Offline darthvader073

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #4 u: 04.05.2013. u 10:31:27 sati »
I analematički sunčani sat sa čovjekom kao pokazivačem isto je dobra ideja. Ako te zanima nešto više obrati se galileu na forumu.

http://zvjezdarnica.com/astronomija/astronomski-instrumenti/analematicki-suncani-sat-u-virovitici/1032

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #5 u: 04.05.2013. u 17:45:54 sati »
Dans sam se baš sreo s galileom pa mi je na mobu pokazivao novi sunčani sat na kojemu radi. Biti će uskoro u javnosti :76: [71*

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Flip

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #6 u: 04.05.2013. u 23:49:35 sati »
Hvala svima!  :112:

Već ste pomogli. Nancy Holt je sjajna, nisam ni znao za nju. sun tunnelsi, idealna inspiracija.
I Human Orrery zvuci dobro, imam krug, ali promjera 15tak metara.  Vidio sam ovaj analematički sat nedavno, problem bi mi stvarale sjene nekoliko obližnjih krošnji stabala. Ako još koja ideja/primjer padne na pamet, pucajte!

Offline Flip

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #7 u: 16.05.2013. u 23:08:22 sati »
još jedno pitanje:

mogu li stručnjaci predvidjeti točan dio neba na kojem će se pojaviti određeni astronomski fenomen (u određeni sat)?

Kao što su npr:
4. siječnja 2012.: Kiša meteora Quadrantida
Vrhunac ove kiše meteora bit će vidljiv pred zoru 4. siječnja, no samo na istoku Sjeverne Amerike. Ovo je specifična kiša meteora jer će trajati relativno kratko, naime njen vrhunac traje svega nekoliko sati. Očekuje se da će u sat vremena biti viđeno 50-100 meteora.
20. veljače-12. ožujka.: Izvrsna vidljivost Merkura
U veljači i ožujku, Suncu najbliži planet, Merkur (koji nemamo priliku često vidjeti), odmaknut će se dovoljno od blještavila Sunčeve svjetlosti, te će na Zemlji biti vidljiv nakon zalaska Sunca. Vidljivost Merkura će dodatno naglasiti Venera i Jupiter koji će također biti vidljivi sa Zemlje u istom vremenskom periodu
3. ožujka 2012.: Mars se približava Zemlji
3. ožujka Mars će se odmaknuti od Sunca do svoje najudaljenije točke, što znači da će od Zemlje biti udaljen 'samo' 100 milijuna kilometara, te samim time i vidljiv golim okom. U kolovozu 2003. godine Mars se približio Zemlji na najmanju udaljenost do sada- 55,7 milijuna kilometara.

Hvala ljudi!

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #8 u: 17.05.2013. u 01:39:26 sati »
...mogu li stručnjaci predvidjeti točan dio neba na kojem će se pojaviti određeni astronomski fenomen (u određeni sat)?

Mogu.. a mozes i ti - uz pomoc neke astro-aplikacije (na primjer, CdC ili Stellarium).. pod uvjetom da se ne radi o tzv tranzijentima (supernovae, novae..)  ili ako se ne radi o objektima koji nisu bili do sad poznati (kao na primjer Tunguski meterit ili onaj meterorit/bolid koji je u Feb ove godine eksplodirao iznad Celjabinska).
Amater

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #9 u: 17.05.2013. u 09:00:48 sati »
Citat:
3. ožujka Mars će se odmaknuti od Sunca do svoje najudaljenije točke, što znači da će od Zemlje biti udaljen 'samo' 100 milijuna kilometara, te samim time i vidljiv golim okom...

Mars je uvijek vidljiv golim okom bez obzira na udaljenost od Zemlje. Nije vidljiv jedino kada je prividno blizu Sunca, baš kao i ostali planeti.
Ovo su neki podaci iz dnevnog tiska.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.