Autor Tema: Tamna tvar  (Posjeta: 5604 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
  • Keptn Todr
Tamna tvar
« u: 16.05.2007. u 15:40:11 sati »
http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/6657271.stm

Ja sam nekako skeptičan. Dokazi bi ipak trebali biti eksperimentalni, u laboratoriju. Ovako ne znam, nisam siguran. Malo bombastično?

BTW Da li uopće postoji drugi razlog za postojanje tamne tvari osim nedostatka mase u svemiru? Postoji li kakva teorija koja to "gura"?
Trolor

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
Odg: Tamna tvar
« Odgovori #1 u: 16.05.2007. u 16:06:37 sati »
Zanimljivo.
Cesto mi se cini da taj veliki prostor reagira kao fluid. Kao da postoji i makro povrsinska napetost, i makro kohezija, makro difuzija iz svemira vece gustoce u onaj manje gustoce.
Molim ovo u glupoteku nakon Kruninog odgovora.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #2 u: 16.05.2007. u 17:49:47 sati »
Molim ovo u glupoteku nakon Kruninog odgovora.

Sad sam u dilemi da li uopce da odgovorim  :(
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #3 u: 16.05.2007. u 18:07:37 sati »
Sad sam u dilemi da li uopce da odgovorim  :(
Ma nespretno sam se izrazio, to se odnosilo na moj (mozda, vjerojatno) glupi post koji ce nakon tvog znanstveno utemeljenog i ustrojenog, zvucati jos gluplje  :)
Pardoncek. Ne gine mi  :204:
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #4 u: 16.05.2007. u 20:25:12 sati »
Ajde Kruno, osjecam da pises nekaj ...
cokolada ceka ...

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #5 u: 16.05.2007. u 21:10:51 sati »
Ako uzmemo u obzir trenuto znanje o Svemiru ukljucujuci mehanizme gibanja,po svuda u Svemiru nalazimo
   gibanja cija se brzina ne moze objasniti masom koju mozemo detektirati u EM spektru.
Mase nam fale (tj.ne vidimo je dovoljno) i u strukturama superjata galaksija...

Tako da tamna tvar ne mora biti nesto misticno,jednostavno to moze biti obicna baryonicka tvar u obliku
smedjih patuljaka,neioniziranog vodika u haloima galaksija CJ NS itd....

No u zadnje vrijeme postaje popularna misticna non-baryonicka tamna materija.
TJ.supersimetricne cestice sa slabom interakcijom koje su nastale na jako velikim energetskim
   razinama neposredno poslje BB.....nemoguce ih je experimentalno proizvesti/dokazati u akceleratorima,
   jer su oni visestruko preslabi...a posto je interakcija tih cestica jako slaba (WIMP) nije ih
    moguce ni detektirati.....

Problemi su - ako ne postoji tamna tvar,znaci da nasa fizika u kosmoloskom pogledu ne valja i
    trebamo ponovo uvesti Einsteinovu konstantu - tu se vec javlja pojam tamne energije
        - iz energije vakuma...............te dolazi i u pitanje flatness of Universe......i sve ostalo.....

Bilo kako bilo mozemo se sloziti da odredjena kolicina tamne tvari postoji u obliku nama nevidljive
   hladne tvari smedjih patuljaka i neioniziranih haloa,neutronskih z i crnih rupa....
    - no to nije ni 10%  od potrebnih 70% da zadrze vodu nad postojecom slikom svemira -
   zato se svi toliko trse i traze.......jer ako se tamna tvar ne pronadje ishod ce biti ili su temelji nase znanosti krivi
 ili je Svemir  puno drugaciji od naseg modela......

Tako da ...ovaj dio tamne tvari koje trebamo dosta sigurno necemo moci dokazati u labu,bar jos puno godina,
   pa svemir je ionako najbolji akcelerator,samo ga treba znati citati....No znamo li mi to ?

Sad sto se tice clanka...ne mogu ga bas sa sigurnoscu komentirati,bar dok ne izadje 1.6. sluzbeno
  izvjesce u Astrofizickom vjesniku...
No ako ispadne da nije rijec o nekom previdu ili greski u sistemu, sama deformacija izgleda uvjerljivo
   kao gravitacijsko savijanje i to u postotku puno vecem nego bi to tvar koju tamo vidimo uzrokovala..
Dakle - ili nam fizika na tako velikim skalama ne valja (sto povlaci radikalne izmjene modela svemira)
    ili tamo zbilja postoji jako veliki postotak mase koju ne vidimo......vidjet cemo.
U zadnje vrijeme prevladava senzacionalisticki pristup znanstvenim otkricima....
Deus non est !

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #6 u: 17.05.2007. u 10:40:39 sati »
Problemi su - ako ne postoji tamna tvar,znaci da nasa fizika u kosmoloskom pogledu ne valja i
    trebamo ponovo uvesti Einsteinovu konstantu - tu se vec javlja pojam tamne energije
        - iz energije vakuma...............te dolazi i u pitanje flatness of Universe......i sve ostalo.....

Možeš li ovo pojasniti? Tamna energija, energija vakuuma, flatness of universe? Ako objašnjenje bude kao djetetu, bio bih zahvalan.
Trolor

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #7 u: 17.05.2007. u 11:05:02 sati »
Na zalost sad radim,a poslje moram u ZG..tako da je upitno da li cu ti danas
   moci odgovoriti (tesko je to pojednostaviti u par recenica)
 - budem se potrudio...ako ti se zuri,
   mislim da sve to imas na netu - samo treba naci poveznice..

No u svakom slucaju sutra sigurno...
  -naime trenutna gibanja analizirana postojecom fizikom zahtjevaju 70% vise mase no sto je
    mozemo detektirati.....ta masa uvrstena u nase trenutne modele odgovara nekim
     istrazivackim rezultatima-CMBR,superstrukture itd...iz kojih je proizasao trenutni model
     svemira koji se siri i koji je imao pocetak i koji je ravan u 3D (zakrivljen u toroid po visim dimenzijama)....
   U slucaju nedostatka mase model naseg svemira bi bio bitno drugaciji,a sami fizikalni zakoni bili
      bi upitni ,posto ne bi radili na kosmoloskim udaljenostima - tj ne objasnjavaju dobro mehaniku dubokog svemira....

Ima tu jos nekih problema koji bi mogli na sve to skupa utjecati......mene trenutno zaokuplja veza
     izmedju kosmoloskog crvenog pomaka i eventualne promjene rate protoka vremena kroz samo vrijeme -
       zvuci smisleno,zar ne  :mrgreen:
Deus non est !

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #8 u: 17.05.2007. u 12:32:16 sati »
    Ima tu jos nekih problema koji bi mogli na sve to skupa utjecati......mene trenutno zaokuplja veza
     izmedju kosmoloskog crvenog pomaka i eventualne promjene rate protoka vremena kroz samo vrijeme -
       zvuci smisleno,zar ne  :mrgreen:

Pa to smo nebul0zirali, nismo? :79:

http://www.zvjezdarnica.info/forum/index.php?topic=675.0
Trolor

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #9 u: 17.05.2007. u 12:33:57 sati »
Pa nisam ni rekao da nismo - to sam samo napomenuo da bi moglo biti u vezi .... nego ,se ti educiras ili  ocekujes referat  :?:
Deus non est !