Autor Tema: Ono što nije dokazano, ne postoji.  (Posjeta: 35206 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Ono što nije dokazano, ne postoji.
« Odgovori #60 u: 17.06.2013. u 14:42:24 sati »
Vratimo se malo u prošlost, mislim da je Henrry Ford (nisam siguran za njega no nije ni važno) rekao da se više nema što otkriti jer je sve otkriveno.
Toga trenutka je to možda i bilo točno, no vrijeme je pokazalo da nije. Ako učimo iz iskustva i iz povijesti, tada je suludo tvrditi da ne postoji nešto što nismo dokazali da postoji. I ono za što smo dokazali nije 100% sigurno da je tako. Uvijek postoji mogućnost da netko pokaže/dokaže da to nije tako. U tome je ljepota i izazovnost u znanosti. :286: To sam naučio iz predavanja dr. Ivice Puljka u Daruvaru. [71*
Isto se mislilo i nakon Newtonovih zakona. Oni su bili točni sve do Einsteina. Od tad su malo manje točni, iako se i danas koriste.
Danas su međutim Einsteinova otkrića preciznija od Newtonovih, ali ja se mogu u desnu ruku kladiti da nisu točna, odnosno da nisu konačna. Fali nam još "nešto" što će ujediniti svijet malog, svijet kvantnog, sa makro svijetom. Teorija relativnosti ne funkcionira u kvantnom svijetu.
Znači slobodno se može reći da "postoji još nešto, ali to za sad nije dokazano", a bome niti otkriveno.

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #61 u: 17.06.2013. u 14:52:10 sati »
A pazi sada. Ako smo u Australiji ( halo Bojane [10* ) onda ta tvrdnja zaista ima neke osnove :76:
Da, moglo bi se reći da je u Australiji ljeto kad je Zemlja najbliže Suncu. To je točna tvrdnja. No opet je tu logička pogreška iz toga izvlačiti da je u Australiji ljeto ZATO jer je tad Zemlja najbliže Suncu.

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #62 u: 17.06.2013. u 15:45:59 sati »
Dokazano je da nije dokazano da ono što nije dokazano ne postoji.   :mrgreen:
...be open minded, but don't be stupid...

Offline duje

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #63 u: 17.06.2013. u 17:08:21 sati »
Nije nebitno. Jer se to primjenjuje i na Mjesec i na ostala tijela i onda ljudi stječu dojam da se nešto vrti oko nečega, a to je fizikalno apsolutno nemoguće.
(Dokazano je da to ne postoji :zubo: )

Nije točno- i Sunce i Zemlja se vrte oko nečeg- zajedničkog centra mase (istina... centar mase sustava Sunce-Zemlja je uistinu jako blizu jezgri sunca pa mi kažemo Zemlja se vrti oko Sunca)

teorija je ispravna kad eksperimenti pokažu da se priroda zaista ponaša na način na koji teorija za nju kaže da bi se morala ponašati. I to  zovemo Znanost.

Ni jedna teorija nije ispravna (uzmimo sa oprezom ovu izjavu). Bilo koja teorija može samo biti dovoljno precizna za naše standarde. Kada se naši standardi povečaju teorija postaje netočna... ili bolje rečeno, nedovoljno točna

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #64 u: 17.06.2013. u 20:13:34 sati »

Dobar. :hopla: :204: :204: :204:
Nek samo rotira...

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #65 u: 17.06.2013. u 20:17:52 sati »
Nije točno- i Sunce i Zemlja se vrte oko nečeg- zajedničkog centra mase (istina... centar mase sustava Sunce-Zemlja je uistinu jako blizu jezgri sunca pa mi kažemo Zemlja se vrti oko Sunca)
U pravu si. Nisam precizno rekao. (Sad bi nam samo još trebalo da počnemo raspravljat jel centar mase 'nešto' :218: )

Kad bi neki ugledni znanstvenik rekao "Ono što nije dokazano može postojati", bio bi apsolutno u pravu. U krivu bi bio kad bi rekao "Ono što nije dokazano, postoji.".
Točno, samo i ovo je izvan konteksta.

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #66 u: 17.06.2013. u 20:22:15 sati »
Iskusni znanstvenici su vrlo oprezni prilikom davanja izjava.
 Obično kažu:
- mi s vrlo velikom vjerojatnošću pretpostavljamo da će se sustav tako i tako ponašati
ili
- u okviru zadanih uvjeta sustav će se tako ponašati
ili
- obzirom na današnji stupanj znanja možemo kazati da će se sustav ponašati tako i tako 

Nikada ništa 100% ne tvrde.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #67 u: 17.06.2013. u 20:23:46 sati »

Upravo tako.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #68 u: 17.06.2013. u 21:47:17 sati »
A sad da ja vas pitam kako bi izgledala popularno znanstvena emisija koju vodi popularni voditelj sklon više šali no znanosti ako bi dva sveučilišna profesora neprestano na sva pitanja odgovarali sa: ne znamo, nije dokazano, o tome nema konačnog stajališta, još je prerano da damo cjelovit odgovor, možda se može proći kroz crnu rupu, možda se svakog časa negdje događa big beng, možda je prostora bilo prije vremena, možda je vremena bilo .... te više nitko ne bi zvao i svi bi rekli da oni ništa ne znaju a mnogi slušatelji ne bi osjetili potrebu uopće više razmišljati o fizici.
Profesori su puno toga zanimljivog rekli a jednom se omakla donekle sumnjiva tvrdnja - opći dojam je (meni) ipak bio vrlo povoljan.
Da su oni očekivali drugačiju publiku (a ne opću publiku) bilo bi i više preciznosti i manje popularnosti.
To je naprosto takav tip emisije.

« Zadnja izmjena: 17.06.2013. u 21:50:18 sati od ediglavas »

Offline duje

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #69 u: 17.06.2013. u 23:03:03 sati »
To se nebi zvala znanstveno popularna emisija nego- znanstvena emisija  [24*