Autor Tema: Eksplozija zvijezde i oblik maglice od izbačene materije  (Posjeta: 2948 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
Eksplozija zvijezde i oblik maglice od izbačene materije
« u: 25.07.2013. u 00:11:29 sati »
Čitajući nešto o jednoj planetarnoj maglici i nekim neobjašnjenim pojavama u njoj, pojavilo mi se jedno pitanje:

Zamislimo da zvijezda na kraju svog evolucijskog puta, eksplozijom odbacuje dio svoje mase u svemir.
Na koji način oblik izbačenog oblaka ovisi o rotaciji zvijezde? Ovisi li uopće? Imajte na umu da polarna područja i kod brzo rotirajuće zvijezde rotiraju vrlo sporo, gotovo da stoje.

Meni se čini da materija izbačena iz rotirajuće zvijezde ima samo još jednu tangencijalnu komponentu što nam daje rezultantu koja je nešto veća od  nerotirajuće zvijezde. E sada bi to značilo da će oblak materije kod rotirajuće zvijezde biti nešto veći u ekvatorijalnim dijelovima, a u polarnima gotovo isti kao i kod nerotirajuće. Takva bi maglica trebala pokazivati određenu spljoštenost na polovima.

Da li bi to moglo biti tako ili griješim?
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Beorn

• Moderator
  • AstroUmotvorac
  • *
Odg: Eksplozija zvijezde i oblik maglice od izbačene materije
« Odgovori #1 u: 25.07.2013. u 00:19:51 sati »
 Ne znam za odbacivanje čestica, ali recimo izbačaj gama zraka kod supernove se događa u polarnim zonama. Eksplozija supernove na 1000 LY od nas neće biti opasna ukoliko nije zvijezda polom usmjerena ravno prema nama. Ako je usmjerena ode ozonski omotač...

E koji je mehanizam za to, a pogotovo za čestičnu eksploziju  :111:.

EDIT:
Eh, tek mi je kad sam vidio tvoj Blinking nebula palo na pamet da nije riječ o supernovi nego planetarnoj maglici. Ali ostavljam odgovor, jer možda ima neke povezanosti.
« Zadnja izmjena: 25.07.2013. u 00:32:10 sati od Beorn »
Teleskopi: Antares - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Beba - StarTravel 80, Lutonja - Meade 5000 80mm triplet
Dalekozori: Lunt LE 7X50 Magnesium, Bresser 10X50
Montaže: Skywatcher EQ6Pro SynScan modificirana, Losmandy GM8
Kamere: ATIK 383L+, Canon 600D, QHY5L-IIm

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #2 u: 25.07.2013. u 08:27:29 sati »
Eksplozija supernove na 1000 LY od nas neće biti opasna ukoliko nije zvijezda polom usmjerena ravno prema nama.

Uh, uh. Čini mi se da pričaš o rotirajućem objektu koji nastane eksplozijom supernove. Sama eksplozija grune u svim pravcima i opasna je u svim smjerovima IMHO.
Trolor

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #3 u: 25.07.2013. u 09:42:56 sati »
.....
Da li bi to moglo biti tako ili griješim?

U načelu je tako. Pitanje je samo odnos brzine rotacije i siline eksplozije. Mislim da je u većini slučajeva dodatna tangencijalna komponenta zanemariva prema snažnom impulsu eksplozije tako da je krajnji rezultat kugla.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #4 u: 25.07.2013. u 12:21:28 sati »
E da, to je tocno.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline duje

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #5 u: 27.07.2013. u 10:24:53 sati »
Mislim da će oblik maglice puno više ovisiti o rasporedu gustoće materijala koji okružuje zvijezdu nego o samoj rotaciji. Ako posotji sferna simetrija u gostoći materijala nastat će sferno simetrična maglica, a u suprotnom će nastati nepravilni oblici.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #6 u: 27.07.2013. u 12:13:31 sati »
I to stoji, no planetarne su vrlo cesto nekako simetricne. Navodno ih je kruznog oblika tek 20% a sve ostale su "neobicne".  :286:

E da, jedna ispravka: na kavi s Beornom naucio sam da planetarne ne nastaju eksplozijom zvijezde nego pulsirajucim procesima pri kojima se vanjski dijelovi zvijezde nađu "otpuhnutima"  svemir. To se događa periodicki sve dok se zvijezda ne stabilizira. Otuda planetarnima ti koncentricni, slojeviti oblici.

Dakle buduci da se NE radi o eksploziji, mozda rotacija ipak ima neki utjecaj. No citajuci malo, kazu pametniji da se misli da na takve nepravilne i egzotične oblike imaju utjecaj i magnetizam a i mogucnost da je zvijezda dio binarnog sustava.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #7 u: 01.09.2013. u 17:31:45 sati »
Mislim da je to tocno....oblik oblaka izbacene materije odredjuju elektromagnetske interakcije izmedju izbacenih struja plazme I magnetskog polja objekta....nesto nacelno slicno javlja se kod izbacaja materije na Suncu koja slijedi lokalno magnetsko polje izazvano diferencijalnom rotacijom.......a mozda bi s time mogli usporediti I stvaranje uzoraka em medjudjelovanjem u termodinamickim vrtlozima plazme u prvim trenucima explozije H bombe.....imho
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline klodfg

• Astronom
« Odgovori #8 u: 07.09.2013. u 23:56:46 sati »
Post je obrisan zbog neprimjerenog rječnika.
Obrisani su također i postovi u kojima ga se citira.
Hvala na razumijevanju.
« Zadnja izmjena: 08.09.2013. u 12:45:54 sati od dag »
Prema nekim procjenama, prosječno ljudsko biće sačinjeno je
od 100 tisuća milijardi stanica. To znači da u ljudskom tijelu
postoji oko 125 milijardi kilometara DNK, što odgovara duljini 70
kružnih putanja između Saturna i Sunca.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #9 u: 08.09.2013. u 18:43:26 sati »
Molim da se držite osnovne kulture u izražavanju i ophođenju na forumu!!!

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |